Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym ogrzewać mieszkanie i wodę ?

31 Lip 2012 17:25 3429 3
  • Warunkowo odblokowany
    Witam kolejne moje pytanie z serii.
    Prawdopodobnie będę się przeprowadzał na mieszkanie na którym nie ma kompletnego centralnego ogrzewania, a do grzania wody służy bojler.
    Jest poprowadzona instalacja CO, rury, grzejniki , brak tylko pieca i pompy.
    Więc pierwsze pytanie jaki wybrać piec ?
    Powinien być zarówno na drewno i węgiel, ogrzać 70m² mieszkania w kamienicy bez ocieplenia i mieć możliwość grzania CWU. Powinien to być model ładnie wyglądający np coś takiego :
    Czym ogrzewać mieszkanie i wodę ?
    Druga rzecz - czytałem że piec kaflowy można przerobić na CO.
    Czy można do tego zrobić instalację CWU. Co o tym myślicie ?
    Czy jest to proste, tanie ? Są gotowe wkłady ale które są możliwe do zastosowania dla tego celu ?
    Czym różni się piec z płaszczem wodnym, a piec z płaszczem wodnym i wężownicą ?
    Czy do podgrzewania wody konieczna jest wężownica ?
  • Poziom 34  
    Ja się gdzieś już spotkałem z kaloryferem (normalnym, żeliwnym) zasilanym z kominka (było to zagranicą, w jakiejś knajpie, gdzie z kominka były wyprowadzone rury zasilające kaloryfer). Teoretycznie da się coś takiego zrobić także z pieca kaflowego. Po prostu w piecu kaflowym musiałaby być wmontowana wężownica napełniona wodą, która byłaby podłączona do instalacji C.O. Najlepiej, gdyby była z rur miedzianych, gdyż miedź najlepiej przewodzi ciepło (byłaby lepsza sprawność) i miała możliwie jak największą długość (by woda długo krążyła nad paleniskiem i dobrze się ogrzała). Są jednak pewne wątpliwości. Po pierwsze, moc takiego układu jest niewiadomą. Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na to, by nie dopuścić do zagotowania wody w układzie C.O. Czyli obowiązkowo TERMOMETR wmontowany w obieg wody grzewczej, manometr, temperaturowy zawór bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze (wraz ze wzrostem temperatury rośnie ciśnienie wody). Poza tym trzeba uważać na to, że kaloryfery tak zasilane mogą być bardzo gorące i grozić poparzeniem (gdyby np. woda w nich miała 90 stopni). Ciepłą wodę użytkową też możnaby uzyskać z pieca kaflowego (to jest częste - tzw. podkowa - gdzieś już ktoś o tym pisał na Forum), także z zastosowaniem wężownicy, ale ona musiałaby być podłączona do zasobnika, w którym też byłaby wężownica i ta gorąca woda płynąca wężownicą podgrzewałaby wodę w zasobniku (byłby on wymiennikiem ciepła).
    Oczywiście kaloryfer byłby podgrzewany wtedy, gdy pali się w piecu kaflowym, ale trzeba wziąć też pod uwagę fakt, iż piec trzyma ciepło bardzo długo, więc woda w grzejniku też przez pewien czas będzie ciepła. Napewno lepiej ten sposób nadałby się do podgrzania wody w zasobniku (podczas palenia w piecu dla ogrzania pokoju ciepła woda byłaby praktycznie za darmo).
  • Poziom 15  
    Kolego ja bym na twoim miejscu pomyślał o pieco-kuchni ma regulowany ruszt zima-lato i są wydajne możesz zagrzać CWU ,grzejniki i jeszcze ugotować obiad montowałem takie kociołki i ludzie są zadowoleni ma termostat i reguluje dopływ powietrza ma zamykane drzwiczki ,że dziecko się nie oparzy popatrz na to http://www.termet.com.pl/upload/ulotki/central.pdf
  • Warunkowo odblokowany
    cunioo napisał:
    Kolego ja bym na twoim miejscu pomyślał o pieco-kuchni

To raczej odpada :
    Po 1-wsze kiepski dostęp do komina i mało miejsca w kuchni.
    Po 2-gie - chciałbym mieć w pokoju piec bo mi się to podoba.
    Po 3-cie obiad zazwyczaj jem poza domem, a jeśli nawet robię coś w domu to jest to coś prostego i szybkiego.