Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja pierwsza instalacja C.O.

bajka02 18 Lut 2011 22:09 1734 6
 • #1 18 Lut 2011 22:09
  bajka02
  Poziom 2  

  Witam wszystkich przegladających mój temat.

  Mieszkam od 7 lat w starym budownictwie , budynek 1piętrowy dobrze ocieplony.Wszystko byłoby ok.gdyby nie fakt posiadania dwóch pieców kaflowych . Brak mi słów ile już przeszedłem przez te lata , cofanie z pieca malowanie mieszkania co 2 lata itp. Czas najwyższy przenieść się z ogrzewaniem do piwnicy.
  Jestem na etapie załatwiania urlopu i do dzieła.
  Z usunięciem pieców kaflowych poradzę sobie bez problemu,gorzej sprawa sie ma z przyszłym tematem,a mianowicie C.O. i tu kłonię sie do podłogi przyszłym osobom które mi ten temat naświetlą. To , że jestem laikiem w tych sprawach sami już zauważyliście , więc proszę o wyrozumiałość.
  Do tematu podchodzę bardzo poważnie , wkońcu C.O posłuży mi i w przyszłości moim dzieciom.
  Mieszkanie ma 60m2 dwa pokoje po 16m2 , duża kuchnia spory przedpokój i mała łazienka. Na C.O.ogrzewanie mam odłożone 9000zł.

  Przede wszystkim zacznę od pieca : interesuje mnie piec na węgiel+drzewo+inne śmieci (trzy komorowy ,widziałem coś podobnego u kolegi w górnym 6 wkładów szamotowych między rórami w środkowym palenisko a na dole popiół i rozpalanie pieca , może coś w przedziale 8kw, żadnych podajników i innych tam dobrodziejstw , rozpalanie w taikm piecu w piwnicy to poezja ), piec będzie obsługiwał cztery grzejniki + bojler . Wskazane aby posiadał sterownik na wentylator + obsługa pompy C.O.
  Zastanawiałem sie również nad zaworem , który będzie mi odcinał dopływ ogrzewania do bojlera ,nie wiem tylko czy to w moim przypadku będzie praktyczne i czy nie lepiej zamontowac jakiś zawór za pomocą którego będe latem nagrzewał wodę w bojlerze a wyłączał C.O.


  C.Ogrzewanie wspomagane pompą + grawitacyjnie + mała pompa przed bojlerem (120l.podwójna wężownica + grzałka elektryczna z termostatem , w zamysłach mam też taki aby był w nim czujnik temperatury który załączy mi pompkę w celu wyregulowania temperatury wody), następne pytanie i prośba to zawór bezpieczeństwa , układ C.O. to system zamkniety w moim przypadku więc trzeba zastosować jak zbiornik podcisnieniowy (nawet nie wiem jak to dokładnie sie nazywa),widziałem też taki gdzieś na schemacie zaraz za boilerem jako 2 , 1 był na powrocie C.O..

  Z góry dziękuję za wskazówki i przede wszystkim schematy to bardzo istotne ponieważ na podstawie tego będe robił zakupy na dniach .
  Mam nadzieje że w miarę czytelnie przedstawiłem swój temat .

  Mariusz GG-7493332

  0 6
 • Metalwork
 • Pomocny post
  #2 18 Lut 2011 22:31
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Nie rób sam instalacji. Pomysł naczynia przeponowego przy kotle na paliwo stałe skreśla Cię z listy przyszłych domorosłych instalatorów.

  0
 • Metalwork
 • #3 18 Lut 2011 22:44
  bajka02
  Poziom 2  

  Czyli w tym przypadku tylko i wyłącznie układ otwary rozumiem..
  Chcę tylko zaznaczyć że bezpieczeństwo przede wszystkim. Cały układ będzie instalował mi oczywiście człowiek z doświadczeniem , choć dla mnie to również nowe doświadczenie i proszę o praktyczne i wygodne rozwiązania.

  0
 • #4 21 Lut 2011 08:07
  mirrzo

  Moderator na urlopie...

  bajka02 napisał:
  Czyli w tym przypadku tylko i wyłącznie układ otwary rozumiem..


  Oczywiście, że otwarty. Narysuj plan mieszkania i zaproponuj swój schemat CO

  0
 • #5 21 Lut 2011 11:42
  bajka02
  Poziom 2  

  Myślałem również o automatycznym odpowietrzniku na końcu instalacji przy ostatnim grzejniku oraz zaworze przed bojlerem aby woda sie nie cofala .


  Moja pierwsza instalacja C.O.

  0