Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja pierwsza instalacja C.O.

bajka02 18 Lut 2011 22:09 1635 6
  • #1 18 Lut 2011 22:09
    bajka02
    Poziom 2  

Witam wszystkich przegladających mój temat.

Mieszkam od 7 lat w starym budownictwie , budynek 1piętrowy dobrze ocieplony.Wszystko byłoby ok.gdyby nie fakt posiadania dwóch pieców kaflowych . Brak mi słów ile już przeszedłem przez te lata , cofanie z pieca malowanie mieszkania co 2 lata itp. Czas najwyższy przenieść się z ogrzewaniem do piwnicy.
    Jestem na etapie załatwiania urlopu i do dzieła.
    Z usunięciem pieców kaflowych poradzę sobie bez problemu,gorzej sprawa sie ma z przyszłym tematem,a mianowicie C.O. i tu kłonię sie do podłogi przyszłym osobom które mi ten temat naświetlą. To , że jestem laikiem w tych sprawach sami już zauważyliście , więc proszę o wyrozumiałość.
    Do tematu podchodzę bardzo poważnie , wkońcu C.O posłuży mi i w przyszłości moim dzieciom.
    Mieszkanie ma 60m2 dwa pokoje po 16m2 , duża kuchnia spory przedpokój i mała łazienka. Na C.O.ogrzewanie mam odłożone 9000zł.

Przede wszystkim zacznę od pieca : interesuje mnie piec na węgiel+drzewo+inne śmieci (trzy komorowy ,widziałem coś podobnego u kolegi w górnym 6 wkładów szamotowych między rórami w środkowym palenisko a na dole popiół i rozpalanie pieca , może coś w przedziale 8kw, żadnych podajników i innych tam dobrodziejstw , rozpalanie w taikm piecu w piwnicy to poezja ), piec będzie obsługiwał cztery grzejniki + bojler . Wskazane aby posiadał sterownik na wentylator + obsługa pompy C.O.
    Zastanawiałem sie również nad zaworem , który będzie mi odcinał dopływ ogrzewania do bojlera ,nie wiem tylko czy to w moim przypadku będzie praktyczne i czy nie lepiej zamontowac jakiś zawór za pomocą którego będe latem nagrzewał wodę w bojlerze a wyłączał C.O.

C.Ogrzewanie wspomagane pompą + grawitacyjnie + mała pompa przed bojlerem (120l.podwójna wężownica + grzałka elektryczna z termostatem , w zamysłach mam też taki aby był w nim czujnik temperatury który załączy mi pompkę w celu wyregulowania temperatury wody), następne pytanie i prośba to zawór bezpieczeństwa , układ C.O. to system zamkniety w moim przypadku więc trzeba zastosować jak zbiornik podcisnieniowy (nawet nie wiem jak to dokładnie sie nazywa),widziałem też taki gdzieś na schemacie zaraz za boilerem jako 2 , 1 był na powrocie C.O..

Z góry dziękuję za wskazówki i przede wszystkim schematy to bardzo istotne ponieważ na podstawie tego będe robił zakupy na dniach .
    Mam nadzieje że w miarę czytelnie przedstawiłem swój temat .

Mariusz GG-7493332

• Fibaro
  • Pomocny post
    #2 18 Lut 2011 22:31
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Nie rób sam instalacji. Pomysł naczynia przeponowego przy kotle na paliwo stałe skreśla Cię z listy przyszłych domorosłych instalatorów.

• Fibaro
  • #3 18 Lut 2011 22:44
    bajka02
    Poziom 2  

Czyli w tym przypadku tylko i wyłącznie układ otwary rozumiem..
    Chcę tylko zaznaczyć że bezpieczeństwo przede wszystkim. Cały układ będzie instalował mi oczywiście człowiek z doświadczeniem , choć dla mnie to również nowe doświadczenie i proszę o praktyczne i wygodne rozwiązania.

• Fibaro
  • #4 21 Lut 2011 08:07
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

bajka02 napisał:
    Czyli w tym przypadku tylko i wyłącznie układ otwary rozumiem..

Oczywiście, że otwarty. Narysuj plan mieszkania i zaproponuj swój schemat CO

• #5 21 Lut 2011 11:42
    bajka02
    Poziom 2  

Myślałem również o automatycznym odpowietrzniku na końcu instalacji przy ostatnim grzejniku oraz zaworze przed bojlerem aby woda sie nie cofala .

Moja pierwsza instalacja C.O.

• #6 21 Lut 2011 12:04
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Dość poprawnie, ale brakuje zaworu różnicowego

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME