Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat MIDI MIG 195/3 przerywa prace

LosSięMusiOdmienić 25 Sie 2012 01:48 6747 9
  • #1 25 Sie 2012 01:48
    LosSięMusiOdmienić
    Poziom 8  

Witam. Jestem posiadaczem migomatu midi mig 195/3, trójfazowego o prądach spawania w zakresie od 30A-190A. Migomat został zakupiony z drugich rąk i po założeniu drutu 0,8 i podłączeniu bulli co2 okazało się że jest bardzo trudno nim coś pospawać z powodu przerywania na ułamek sekundy łuku elektrycznego na wszystkich zakresach, strzelania podczas spawania i tworzenia się kropel ciekłego metalu na końcu druta podczas spawania, szczególnie na najwyższych zakresach pracy.Nieraz uda się położyć ładną spoinę na długość kilku centymetrów i następuje jakby cykliczne przerywanie łuku elektrycznego i ciche strzelania. Sam regulacja podawani drutu i regulacja ciśnienia gazu co2 nic nie pomaga przy tym skakaniu łuku. To co wyczytałem na tym forum to porobiłem w migomacie, a mianowicie wyczyściłem rolkę podajnika drutu, nasmarowałem i wyregulowałem uchwyt od szpuli drut, rozebrałem i obejrzałem pancerz którym idzie drut i wszystko jest na oko w porządku. Podajnik podaje drut płynie, bez zacinania się. Wewnątrz wszystko wygląda jak nowe, oba uzwojenia transformatora są na miedzianym drucie, nie widać jakiś zwarć czy okopceń elementów. Zacisk masy i przewód jest w bardzo dobrym stanie. Wymieniłem końcówkę prądowa na nowa, posprawdzałem wszystkie mocowania przewodów itp. Instalacja z której jest zasilany migomat jest praktycznie nowa i bardzo solidnie zrobiona. Często po skończeniu spawania na końcu druta pozostaje mi kropla zaschniętego metalu. Polaryzacja na przewodach jest poprawna Jak myślicie co można by jeszcze posprawdzać aby migomat zaczął spawać jak trzeba ?

Migomat MIDI MIG 195/3 przerywa prace Migomat MIDI MIG 195/3 przerywa prace Migomat MIDI MIG 195/3 przerywa prace

0 9
  • #2 25 Sie 2012 09:19
    black.jack98
    Poziom 17  

Witam. Podobny problem kolega miał w swoim sprzęcie (inna marka). Okazało się że stycznik zasilający transformator miał nadpalony styk. Spadek napięcia na nim jednej fazy powodował takie dziwne zachowanie się spawarki i irytację właściciela.

0
  • #3 25 Sie 2012 09:55
    LosSięMusiOdmienić
    Poziom 8  

Witam
    Czy dało by się w jakiś w miarę prosty sposób sprawdzić ten stycznik bez jego rozbierania, bo coś mi się zdaje że jest nie rozkładalny. Można po prostu na krótki czas zrobić zworkę przewodem styków załączania transformatora i chwile pospawać?

0
  • #4 25 Sie 2012 10:25
    black.jack98
    Poziom 17  

Trochę tak na wariata z tym mostkowaniem stycznika ale spróbować można. Tylko mostki zakładaj na trzech stykach by po włączeniu spawarki pracowały wszystkie uzwojenia pierwotne transformatora.
    Ale zanim zaczniesz eksperyment zobacz czy napewno górna osłona styków nie jest na zatrzask.

0
  • #5 25 Sie 2012 10:26
    tartaros
    Poziom 12  

Odłącz przewody ze styków głównych, załącz stycznik i zmierz przejście omomierzem. Wskazania powinny być poniżej 0,5 ohma.
    Lub
    Sprawdź czy podczas spawania iskrzy lub grzeje się na stykach.
    Zastanów się jeszcze czy czasem jakiś czujnik nie przerywa pracy spawarki.

0
  • #6 25 Sie 2012 21:01
    LosSięMusiOdmienić
    Poziom 8  

Właśnie dokonałem sprawdzenia tego stycznika załączającego transformator. Sprawdziłem go za pomocą multimetru a następnie zworkami. Wyszło że niestety stycznik jest sprawny i muszę gdzie indziej szukać źródła problemu. Dokonałem jeszcze pomiarów napięcia prądu na uzwojeniach wtórnych, tam gdzie wychodzi na mostek prostowniczy i wyszło: bez zwarcia na wtórnym11,5V, podczas zwarcia (gdy spawałem) na wtórnym13,5V. Następnie zmierzyłem napięcie między palnikiem a przewodem masowym, bez zwarcia na średnim zakresie prądu spawania (zakres czwarty z siedmiu) wyszło 24v podczas spawania ten sam zakres 18V. Nie wiem czy na podstawie tych pomiarów można by coś ustalić hm

0
  • #7 25 Sie 2012 21:39
    hitek
    Poziom 17  

Witam!

Pryskanie/przerywanie spawu w migomacie w wielu przypadkach spowodowane jest złym, nierównomiernym podawaniem drutu. Ważną rzeczą jest aby drut nie był stary i był chroniony przed wilgocią, bo nawet lekkie uszkodzenie jego powierzchni powoduje problemy w podawaniu drutu. Odbija się to oczywiście na jakości spawu. Często dobrym rozwiązaniem jest spryskanie szpuli z drutem preparatem typu wd-40.

Stosuję tą metodę często i sprawdza się ona bardzo dobrze. Efektem ubocznym jest jedynie większe dymienie przy spawaniu.

Pozdrawiam

0
  • #8 25 Sie 2012 22:58
    LosSięMusiOdmienić
    Poziom 8  

Dziękuje bardzo za rade z tym pryskaniem drutu migomatu WD 40, wypróbuje ja przy najbliższym spawaniu. A może ktoś z szanownych Panów odpowie mi na pytanie, dlaczego podczas spawania tworzą mi się na drucie krople roztopionego metalu które po chwili znikają w spoinie hm.

1
  • #9 26 Sie 2012 11:19
    hitek
    Poziom 17  

Witam.
    Nie można jednoznacznie powiedzieć dlaczego tworzą się krople roztopionego metalu na końcu drutu, bo ma na to wpływ kilka czynników. Zacznij najpierw od spawania lepiej lub gorzej, a potem postaraj się coś z tym zrobić. Istotnym jest prawidłowo dobrany posuw drutu i natężenie prądu spawania. Jeżeli masz problemy z wysuwaniem się drutu, to proces spawania będzie zakłócony.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 22 Wrz 2012 22:55
    LosSięMusiOdmienić
    Poziom 8  

Witam Szanownych Panów!
    Migomat został naprawiony, zmieniłem rolkę drutu z 0,8 na 1,0 i wszystko zaczęło brykać jak należy. Już łuk elektryczny podczas spawania jest stabilny, nić nie przerywa i strzela. Z drugiej strony to trochę dziwna sprawa że w instrukcji było napisane że tym sprzętem da się tylko spawać drutem 0,6 i 0,8. Na drucie 1,0 migomat spawa dobrze na wszystkich zakresach! Poprzedni drut co miałem był nawet dobrej marki a nic nim nie szło ładnie pospawać. Kto by pomyślał że wina była po stronie drutu. Dziwna sprawa hm

0
  Szukaj w 5mln produktów