Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej

01 Wrz 2012 22:52 6000 19
  • Poziom 23  
    Witam, mieszkam w Drezdenku 50 km od gorzowa wlkp. gdzie znajduje się nadajnik. Używam anteny "Tu antena, Tamiza" (Dokładniej nie jestem w stanie podać) jest do niej podłączony zasilacz 12V lecz zamiast dać napięcie 12 na wyjściu dawał powyżej 14V czy to mogło uszkodzić antenę? Poza tym na dekoderze można ustawić zasilanie anteny czy tą antenę można zasilać jedynie z dekodera czy potrzebne jest zasilanie z zewnątrz? Dekoder to Wiwa HD 80, 85 lub 90.

Dodano po 36 [minuty]:

Czy nie lepiej podłączyć to bez tego zasilacza i puścić zasilanie z dekodera na tą antenę? a może użyć symetratora? liczę na szybką odpowiedź, pozdrawiam forumowiczów :)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W instrukcji dekoderów jest informacja że można podać 5 woltów na zewnętrzny wzmacniacz.
  • Poziom 23  
    Czyli prawdopodobnie spalił się? :o ale nie robiłem tak że zasilanie z dekodera i zasilanie z zasilacza zrobiłem albo to albo to nie łączyłem bo wiedzałem że napięcie się zsumuje :o
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Czy kolega ma problem z odbiorem telewizji cyfrowej w swojej okolicy?
  • Poziom 23  
    Poszperałem trochę w sieci trochę poczytałem i znalazłem bardzo przydatną stronkę z mapą zasięgu: http://sat-charts.eu/lokalizator.php
    Drezdenko będzie jakieś 50 km (prawie w linii prostej) na wschód od gorzowa zobaczcie moją lokalizację i doradźcie w jakim kierunku dać antenę? czy na gorzów czy na wałcz-żagań. Bo na liście zaznaczyło mi że dobrym nadajnikiem będzie ten z gorzowa ale on ma moc Erw: 5KW a ja mieszkam 50 km od gorzowa, to jak to niby miało by się udać?
    Niby jestem w zasięgu wałcz-żagań, mieszkanie jest na ostatnim piętrze ale okna mam nie w tą stronę lecz w przeciwną. I Jeżeli to antena siatkowa czy ja odbiorę nią sygnał dobrej jakości z odległości większej niż 40 km? do gorzowa 50 do wałcza 70-75 ale za to nadajnik ma moc ERP 100Kw :)

I tak jeszcze patrząc na specyfikację tego STB okazuje się że tuner jest MPEG2 layer2 i nie ma tam mowy o MPEG4 dopiero przy czytanych formatach wideo, czyli dobrze się domyślam że on nie obsługuje MPEG4 jeżeli chodzi o nadajniki tylko odtwarza takie filmy? :)

I za ten STB zapłacili jakieś 150-180 zł, polecilibyście jakąś dobrą antenkę z dekoderem w tej cenie? :) Będę bardzo wdzięczny za pomoc, mam nadzieję że nie łamię regulaminy, serdecznie pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź bo żona się nie cierpliwi a musi oglądać M jak miłość i takie tam :)
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Grubskee napisał:
    I tak jeszcze patrząc na specyfikację tego STB okazuje się że tuner jest MPEG2 layer2 i nie ma tam mowy o MPEG4 dopiero przy czytanych formatach wideo, czyli dobrze się domyślam że on nie obsługuje MPEG4 jeżeli chodzi o nadajniki tylko odtwarza takie filmy?

Bez MPEG-4 nie odbierzesz DVB-T w Polsce.

Jaki masz ten dekoder (czy chcesz mieć) - bo napisałeś, że :
    " Dekoder to Wiwa HD 80, 85 lub 90. ".

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Grubskee napisał:
    Drezdenko będzie jakieś 50 km (prawie w linii prostej) na wschód od gorzowa zobaczcie moją lokalizację i doradźcie w jakim kierunku dać antenę? czy na gorzów czy na wałcz-żagań. Bo na liście zaznaczyło mi że dobrym nadajnikiem będzie ten z gorzowa ale on ma moc Erw: 5KW a ja mieszkam 50 km od gorzowa, to jak to niby miało by się udać?

Kierunki na najbliższe nadajniki DVB-T. Nadajniki z Gorzowa to mux-4 - TV Mobila - kodowane przekazy Polsatu.

Trzeba sprawdzić oba kierunki: Piłę Rusinowo i Jemiołów i zostawić ten, gdzie będzie większa jakość i poziom sygnału.

Mapa najbliższych nadajników DVB-T

Grubskee napisał:
    Dekoder to Wiwa HD 80, 85 lub 90.

dobre sprzęty spełniające wszystkie zalecenia na polską DVB-T. I w rozsądnych cenach. Ja bym był za modelem 90.

Grubskee napisał:
    I za ten STB zapłacili jakieś 150-180 zł, polecilibyście jakąś dobrą antenkę z dekoderem w tej cenie?

UHF-200 MAximuma. Kabel antenowy do zastosowań zewnętrznych (kolor czarny), o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB) - np. Triset-113PE lub DigitSat-113PE.
  • Poziom 23  
    Żartujesz? Jaka bieda że Gorzów takie wielkie miasto a nie mają nadajnika bezpłatnej telewizji satelitarnej. A czy ja czy ja dobrze pojąłem że gdy nadajnik ma zasięg 10-20 km np ten w gorzowie a ja mieszkam w drezdenku i będę miał antenę która ma zasięg 100 km to odbiorę ten sygnał z Gorzowa? Bo czegoś tu nie rozumiem z danych nadajnika wychodzi na to że jest za słaby ale i tak zaznaczyło strzałki u Cb na mapce i pokazało na zielono na liście u mnie na tamtej stronce.

Dodano po 50 [sekundy]:

Podkreślam że mieszkam około 50 km od tego miasta :)

Dodano po 12 [minuty]:

SP5ANJ No właśnie mam ten dekoder z tym że nie mogłem sprawdzić wczoraj jaki model ale wydaje mi się że to ten Wiwa 90. Nie wiem co o tym myśleć w instrukcji jest napisane
    http://www.wiwa.info.pl/assets/files/Manual%20WIWA%20HD90%20new%20new.pdf
    Tuner naziemnej TV cyfrowej: 25 Hz H.264/AVC HDTV video, MPEG-2 Layer 2 and E-AC-3 Audio, for baseline IRD able to decode up to 1920x1080 interlaced 25 Hz video pictures or 1280x720 progressive 50Hz video pictures.

Ana stronie producenta:
    Naziemny cyfrowy tuner TV: DVB-T H.264 MPEG-4 Full HD, MPEG-2
    Odtwarzane formaty video: MKV, H.264/AVC, AVI, XVID, MPEG-4,MPEG-2, TS, TP,
    TPR, M2TS, MPEG, MP4, MOV

Dodano po 2 [minuty]:

Jaki byście polecili tuner tak aby mniej więcej koszt dekodera kabla anteny zamknął się mniej więcej w 200 zł. Bo z tego co podał _cheetah_ antena wręcz ekskluzywna :D ale to już wydatek 100 zł, no i kable to zostaje około 100 zł na jakiś porządny dekoder, dostanę coś takiego w takiej cenie?

Dodano po 5 [minuty]:

A i dodam że mieszkanie jest w 4-ro piętrowym bloku na ostatnim piętrze :)
  • Pomocny post
    Witam.
    Grubskee napisał:
    Jaka bieda że Gorzów takie wielkie miasto a nie mają nadajnika bezpłatnej telewizji satelitarnej.

Nie myl pojęć. :!:
    Telewizja satelitarna to - satelita, antena paraboliczna - zwana TVSAT, SAT czy SAT TV.
    Telewizja naziemna to - przekaz z nadajników naziemnych, gdzie masz jeszcze dwa rodzaje emisji - tzw. "analogowa" i "cyfrowa DVB-T" .

Naziemny odbiór nie ma NIC wspólnego z SAT.

Cytat:
    ... czy ja dobrze pojąłem że gdy nadajnik ma zasięg 10-20 km

Nadajniki jako tako nie mają zasięgu tylko mają "pokrycie terenu" przy odpowiednim natężeniu pola w.cz. .
    Cytat:
    ... będę miał antenę która ma zasięg 100 km

Tak samo w antenach (podobnie). Anteny nie mają parametru "zasięgu w km" tylko podawane są zyski energetyczne w decybelach (dBd czy dBi) .
    Cytat:
    ... na mapce i pokazało na zielono na liście u mnie na tamtej stronce.

Co znaczy (zielony kolor), że jesteś zlokalizowany w terenie, który ma na tyle "silne" pole w.cz. od nadajnika, że możesz zdekodować sygnał z tego właśnie "nadajnika" z prostego zestawu antenowego.

Cytat:
    Podkreślam że mieszkam około 50 km od tego miasta

To żaden dystans dla anten kierunkowych.

Cytat:
    Jaki byście polecili tuner ...

Kolega _cheetah_ już podał/zaproponował.

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Kurcze ale wszystko ładnie pięknie jak na tacy :D dziękuję :) szkoda że ten tuner nie ma złącza typu F. Racja nie mylić pojęć wiem czym to się różni ale dopiero co wstałem.. może dlatego tak napisałem :) Sygnał z Gorzowa odpada bo jest płatny pozostaje zamontowanie anteny na kominie i pociągnięcie kabla (Nadajnik wałcz albo w stronę zielonej góry) Czyli będę potrzebować maszt, jak wysoki (Mowa o bloku czteropiętrowym)? czyli potrzebny piorunochron, a wzmacniacz do anteny tej co polecił kolega przedtem będzie potrzebny czy nie? Bo kabla będzie około 10m :)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Grubskee napisał:
    czyli będę potrzebować maszt, jak wysoki (Mowa o bloku czteropiętrowym)?

zasada ogólna: czym wyżej tym lepiej, z tym, że w szczególnych przypadkach nie musi być to prawdą.

Generalnie szuka się miejsca do zamontowania anteny tam, gdzie jest najlepszy sygnał.

Masztu nie powinno się mocować do kominów, chyba, że mają solidną, betonową konstrukcję. Ale, i tak, prawo "krzywo" patrzy na montowanie czegokolwiek do kominów.

Poza tym, dla masztu o wysokości >3m potrzebne zasadniczo jest zezwolenie budowlane.

Grubskee napisał:
    czyli potrzebny piorunochron,

generalnie powinna być ochrona odgromowa, ale to temat sam w sobie. Możesz zacząć od lektury np. tam.

Grubskee napisał:
    a wzmacniacz do anteny tej co polecił kolega przedtem będzie potrzebny czy nie? Bo kabla będzie około 10m :)

to się okaże, wszystko zależy od warunków odbiorczych - patrząc na mapę i wysokość montażu anteny - przy jednym odbiorniku raczej powinna wystarczyć pasywna, chyba, że masz wysoki blok przesłaniający na kierunku nadajnika...

Grubskee napisał:
    Jaki byście polecili tuner tak aby mniej więcej koszt dekodera kabla anteny zamknął się mniej więcej w 200 zł.

ekskluzywna???To popatrz sobie w anteny Fracarro lub Televesa. To solidna, dobra i sprawdzona antena. Z dekoderów w zasadzie wszystkie tanie to klony dwu konstrukcji bazowych. Wiwa HD-90 lub Ferguson T-65. Oba mają wady i zalety oraz, co najważniejsze - support techniczny... :D
  • Poziom 23  
    Nie, akurat w stronę nadajnika jest pusta przestrzeń :) Drzewa jakieś rosną ale jakieś 100m od anteny i są trochę niższe niż blok (chyba).

Dodano po 35 [minuty]:

Spróbuję jeszcze (a co tam) z tą anteną siatkową, oczywiście nie będę podłączał tego zasilacza 12V a dam zasilanie z dekodera bo jest tam taka opcja i zobaczymy :)

Dodano po 2 [minuty]:

Fajnie gdyby dekoder miał funkcję przewijania do tyłu, PVR, dobrą czułość, złącze F :) i kosztował mniej niż 100 zł

Dodano po 2 [godziny] 56 [minuty]:

Ta siatkowa nic nie odbiera ale nie podoba mi się to o czym mnie nie poinformowano że strasznie śnieży na kanałach analogowych niby stało się tak po przyczaśnięciu kabla drzwiami od balkonu ale po wymianie kabla dalej śnieży odbiera TVP1 i TVP2 wcześniej był też polsat a teraz nie ma. Po podłączeniu i odłączeniu zasilacza (zamieniłem ten 12V co dawał powyżej 14 na normalny 12V) nie ma żadnej różnicy.

Dodano po 4 [godziny] 25 [minuty]:

No więc wzmacniacz antenowy prawdopodobnie spalony :| założyłem drugą taką samą od Ciotki Kryśki no oczywiście sygnału ani śladu :) a powiedzcie mi jeżeli kupię nową antenę to jeżeli chcę dokupić do niej wzmacniacz to na napięcie 5V? ale antena też to musi obsługiwać? o co z tym chodzi bo na dekoderze przy włączaniu opcji zasilanie z dekodera zawsze wyświetla się notka że nie każda antena to obsługuje? to przejęzyczenie tak? chodzi oczywiście o wzmacniacz anteny a nie o antenę dobrze się domyślam? :>

Dodano po 6 [minuty]:

A i tak dla ścisłości bo może ja mylę pojęcia tak naprawdę to, to na środku tej anteny taka puszka jak tu:
    http://www.tamiza.com.pl/data/ANT0049.jpg
    To jest układ wzmacniacza antenowego? czy moglibyście podać schemat ideowy i zasadę działania, oczywiście poszukam w google ale może macie jakieś miłe artykuły dla początkujących. Trochę mi wstyd bo teraz idę do 4 kalsy teleinformatycznych a jeszcze nie wiem takich podstawowych rzeczy :o
  • Pomocny post
    _cheetah_ napisał:
    Poza tym, dla masztu o wysokości >2,5m potrzebne zasadniczo jest zezwolenie budowlane.

Z wielkim szacunkiem ale wysokość masztu to >3m nad-up - licząc od poszycia dachowego.

Same anteny już (chyba od października 2011 - nie pamiętam dokładnie) nie podlegają tym "zasadom" wysokościowym.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Grubskee napisał:
    a powiedzcie mi jeżeli kupię nową antenę to jeżeli chcę dokupić do niej wzmacniacz to na napięcie 5V? ale antena też to musi obsługiwać? o co z tym chodzi (...) chodzi oczywiście o wzmacniacz anteny a nie o antenę dobrze się domyślam? :>

Tak, chodzi oczywiście o wzmacniacz zamontowany w antenie lub na kablu antenowym (tzw. masztowy lub liniowy).

Jest tak:

Antena pasywna (z symetryzatorem), żadnych wzmacniaczy pomiędzy anteną a dekoderem:

Opcja "zasilanie anteny", "zasilanie wzmacniacz anteny" lub podobnie, wyłączona.

dekoder --> zwykła wtyczka antenowa --> kabel antenowy --> antena z symetryzatorem.

Antena ze wzmacniaczem zamontowanym w antenie lub na kablu antenowym (tzw. masztowy lub liniowy), zasilanie z dekodera napięciem +5V:

Opcja "zasilanie anteny", "zasilanie wzmacniacz anteny" lub podobnie, włączona.

dekoder --> zwykła wtyczka antenowa --> kabel antenowy --> antena z wbudowanym wzmacniaczem lub wzmacniacz masztowy / liniowy.

Antena ze wzmacniaczem zamontowanym w antenie lub na kablu antenowym (tzw. masztowy lub liniowy), zasilanie z zasilacza antenowego napięciem +12V:

Opcja "zasilanie anteny", "zasilanie wzmacniacz anteny" lub podobnie, wyłączona.

dekoder --> wtyczka antenowa od zasilacza antenowego --> kabel antenowy --> antena z wbudowanym wzmacniaczem lub wzmacniacz masztowy / liniowy.

Grubskee napisał:
    A i tak dla ścisłości bo może ja mylę pojęcia tak naprawdę to, to na środku tej anteny taka puszka jak tu:
    http://www.tamiza.com.pl/data/ANT0049.jpg
    To jest układ wzmacniacza antenowego

nie wiadomo co ma, albowiem w opisie nic na ten temat nie opisano, a powinno być wyraźnie powiedziane, że to abo jest antena z symetryzatorem, albo ze wzmacniaczem.

Ogólnie, jeśli cokolwiek jest podane, to można zorientować się i na podstawie samego opisu parametrów anteny:

jeśli zysk podawany dla anteny zewnętrznej jest mniejszy od 20dB, to jest to antena pasywna, czyli z zamontowanym symetryzatorem. I tu uwaga, bywają "bardzo specjalistyczne" sklepy które potrafią napisać zamiast "zysk" wzmocnienie".

jeśli "wzmocnienie" anteny podawane jest jako >20dB, to oznacza to w ogólności, że w antenie jest zamontowany wzmacniacz.

Ale, taka uwaga ogólna, jeśli dane towaru podawane są tak, że trzeba się domyślać, jakie parametry ma urządzenie, lepiej poszukać sobie innego dostawcy.

SP5ANJ napisał:
    Z wielkim szacunkiem ale wysokość masztu to >3m nad-up - licząc od poszycia dachowego.

Same anteny już (chyba od października 2011 - nie pamiętam dokładnie) nie podlegają tym "zasadom" wysokościowym.

dzięki za zwrócenie uwagi, było 3, a zrobiło mi się 2,5 - już poprawiam... :D

A skąd masz tę informację o wyłączeniu konstrukcji wsporczych antenowych > 3m spod prawa budowlanego?
  • Poziom 23  
    A MDX-55 za 80 zł nada się? opłaca sie?

Dodano po 1 [minuty]:

aNajważniejsze cechy: Kanały pracy: 21-68 TV OIRT Zakres pracy: 470-854 MHz Zysk max. w kierunku: 14 dBi Tłumienie P/T: 20-25 dB Impedancja: 300 Ohm Masa z opakowaniem: 1.3 kg Długość: 1070 mm Wykonanie: AL. / ABS Opakowanie - karton: 540x270x60 mm Odległość od nadajnika: do 80 km (o mocy 100kW ERP) Antena kierunkowa DVB-T ATX 55 Profesjonalna, antena telewizyjna typu X, do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz telewizji analogowej. Antena ATX-55 została zaprojektowana do pracy w zakresie IV i V pasma telewizji wg standardu OIRT. Antena kierunkowa, o doskonałej charakterystyce wzmocnienia dla całego zakresu UHF. ATX 55 jest konstrukcją zastępującą układ 4-ech anten typu Yagi Uda połączonych synfazowo. Zastosowane materiały, aluminium oraz tworzywa modyfikowane ABS powodują że antena zachowuje swoje parametry przez długie lata. Antenę ATX, cechuje dobry zysk w kierunku oraz, trwała konstrukcja mechaniczna. Antena z powodzeniem stosowana jest wszędzie tam, gdzie inne anteny nie zapewniają właściwego odbioru.

Dodano po 2 [minuty]:

Do wałcza gdzie jest nadajnik 100W mam 50 km :)

Dodano po 4 [minuty]:

Wzmacniacz już zmieniony na SMA-9701 ale i tak wiem że tym nie odbiorę tego sygnału antenę dałem ciotce a niech ma kobieta :)

Dodano po 6 [minuty]:

Nie no trzeba zacisnąć pasa, jakiś tani dekoder ale dobry jakaś antena która wystarczy na tą odległość tania ale o odpowiednich parametrach.
    Dekoder ~70 zł może być używany może ktoś z was ma :) antena ~60 zł
  • Poziom 39  
    Grubskee napisał:
    A MDX-55 za 80 zł nada się? opłaca sie?
    powinna, choć wszystko zależy od warunków odbiorczych... Przy tym poziomie cen to dołożyłbym sobie 19zł i kupił jednak UHF-200.

Ale, brak odbioru na 'siatce', to ciekawostka swoją drogą jest i nie wróży najlepiej...

Grubskee napisał:
    ATX 55 jest konstrukcją zastępującą układ 4-ech anten typu Yagi Uda połączonych synfazowo.
    no, ciekawe stwierdzenie. Tak ogólnie, przy zestawie synfazowym 4 x Yagi, (nie mówiąc już o zestawie 4 x matryca UHF-200) to nawet ATX-91 'wymięknie'...

Grubskee napisał:
    Antenę ATX, cechuje dobry zysk w kierunku oraz, trwała konstrukcja mechaniczna.
    właśnie owa "konstrukcja mechaniczna" bywa 'piętą achillesową' anten typu ATX.

Grubskee napisał:
    Nie no trzeba zacisnąć pasa, jakiś tani dekoder ale dobry
    twój wybór, ale pamiętaj, że czym tańszy sprzęt i sprzedawca, tym z reguły trudniej o wsparcie techniczne i sprawy gwarancyjne, nie mówiąc o takim drobiazgu, jak nowy pilot...
  • Poziom 23  
    Siatkowa nie odbierała gdyż nie mam okien na wałcz Rusinowo tylko na gorzów a w stronę zielonej góry stoi na drodze drzewo, poczta no i cała reszta drezdenka natomiast w stronę Rusinowa gdy weszłem na dach ta siatkowa też nie odbierała ale była co prawda uszkodzona nawet tv analogową ledwo co odbierała (czego wcześniej nie wiedziałem) teraz mógłbym wejść z sprawną anteną i sprawdzić (dobry pomysł?) w stonę Rusinowa (chyba) a dalej pusta przestrzeń stoją trzy drzewa dwa zasłaniają dość mocno a jedno jest niziutkie taka luka w stronę rusinowa, może a nuż widelec się uda z tym że jeżeli to jest antena siatkowa ze wzmacniaczem na 12V to jak ona ma działać z dekoderem który daje 5V a jak podłączę zasilacz to da mi 12V które niby bardziej zaszkodzi niż pomoże :)
  • Poziom 39  

Na początek, to przy lokowaniu anteny na dachu, założyłbym do 'siatki' symetryzator (IV/V pasmo) i dał dobry (najlepiej nowy) kabel antenowy, gdzyż stare kable bywają jednymi z głównych problemów złego odbioru DVB-T. Jeśli kabel obecny ma średnicę ~5mm - bezwzględnie do wymiany.

Kabel antenowy powinien być o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB), do zastosowań zewnętrznych czyli wykonany z PE (kolor czarny). Przykładowo - Triset-113PE czy DigitSat-113PE.

Ale najważniejsze to to, aby mieć pewność, że kabel antenowy jest sprawny - brak przerw w oplocie i żyle głównej.

Dekoder na instalację manualną i sprawdzić po kolei, jaki jest odbiór wszystkich mux-ów z Jemiołowa i Rusinowa.

Wzmacniacz do anteny powinien być w obudowie metalowej, z reguły wystarcza wzmocnienie ~15dB, tylko w trudnych warunkach potrzeba więcej ~30dB. Przykładowo LNA-101 lub LNA-177.

Nie wszystkie wzmacniacze starszych typów (sama płytka drukowana) pracują poprawnie z antenami 'siatkowymi'. Wszystko zależy od konkretnych wykonań 'siatki' i wzmacniacza.

Wzmacniacz powinien być zasilany z takiego napięcia, jakie specyfikuje producent. Jeśli +12V to z +12V, jeśli z +5V, to z +5V.

Większość wzmacniaczy przeznaczonych do zasilania z +12V może pracować również przy +5V lub napięciach pośrednich, wzmacniacze przeznaczone do zasilania tylko z +5V po podaniu +12V palą się generalnie...

Przy wzmacniaczu przewidzianym do zasilania +12V można, regulując jego wzmocnienie poprzez regulację napięcia zasilającego (zasilacz antenowy z regulowanym napięciem wyjściowym czy zasilenie z dekodera), osiągnąć polepszenie jakości odbieranego sygnału DVB-T, Ale nie są to dobre rozwiązania, i bywa, że często trzeba poprawiać regulację napięcia. Ale próbować można.

Antenę do odbioru DVB-T ustawiamy zawsze na MAX jakosci odbieranych sygnałów.
  • Poziom 23  
    Zakupiłem wzmacniacz antenowy SWA-9701 może być on zasilany napięciem 5V? będzie działać? dodam że kupiłem po to aby żona mogła obejrzeć dziś M jak Miłość a nie z myślą o łapaniu DVB-T :)