Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa do TV. Źle ściąga TVP 1, jest brzydki obraz.

slaxpopcorn 04 Kwi 2007 13:20 2792 26
  • #1 04 Kwi 2007 13:20
    slaxpopcorn
    Poziom 12  

witam

Mam pewnien problem, do TV podlączone mam antenę siatkową, do niej jest jeszcze taki mały zasilacz na 12V. Mój problem polega na tym ze źle ściaga mi TVP 1 to znaczy jest brzydki obraz, przestawiałem antene i nic, dopiero jak kupiłem nowy ten zsilacz to było ok ale tylk przez godzine i potem znowu do niczego, zdenerwowałem się myślałem że może ten zasilacz felerny jakiś w sklepie mi wymienili na nowy i znowu godzine działało i potem znowu nic, u moich rodziców jest tak samo, jaka może by tego przyczyna?

Pozdrawiam

0 26
  • #2 04 Kwi 2007 13:25
    jogi30
    Poziom 19  

Zmiń moze płytkie w antenie.A wczesniej było dobrze?

0
  • #3 04 Kwi 2007 13:45
    LeDy
    Poziom 43  

Kup taki zasilacz z regulacją napięcia może masz zbyt duży sygnał i się wzmacniacz antenowy wzbudza.

0
  • #4 04 Kwi 2007 14:27
    slaxpopcorn
    Poziom 12  

Wcześnirej wswzystko było ok, a ile kosztuje taki zasilacz z regulacja?

0
  • #5 04 Kwi 2007 15:24
    LeDy
    Poziom 43  

Około 12zł. Wygląda tak samo tylko ma jeszcze pokrętło do regulacji napięcia. Może na tym kanale lub sąsiednim ,co u ciebie nadaje TVP1 , docierają przy dobrej pogodzie inne stacje i zakłócają tą jedynkę. A u sąsiadów jak ?

0
  • #6 04 Kwi 2007 15:34
    martin-76
    Poziom 10  

Ja miałem podobny problem. Jak 2 programy były ok to inny był przesterowany (były pasy poziome lub zniekształcony obraz) Wstawiłem szeregowo rezystor w zasilanie do wtyczki tv bo jest tam dużo miejsca i nie trzeba ingerować w zasialacz.Rezystor dobrałem eksperymentalnie. Pozdrawiam

0
  • #7 04 Kwi 2007 19:42
    LeDy
    Poziom 43  

Ja też wstawiam rezystor ale w zasilaczu (to to samo co we wtyczce) i jego wartość daję od 470R- nawet do 680R. Nieraz nawet zmieniam wzmacniacz antenowy z dwoma tranzystorami na taki z jednym tranzystorem i dopiero się nie wzbudza i można dać pełne 12V. Pozdrawiam.

0
  • #8 04 Kwi 2007 20:58
    grzesiulek5
    Poziom 22  

Zawsze powinien być zasilacz 12v,gdyż takiego zasilania wymagają wzmacniacze które są montowane w antenach tego typu.Jeśli się wzbudza to albo wzmacniacz jest lichej jakości albo jest zbyt duży sygnał.Trzeba wtedy kupić wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu lub zastosować symetryzator.Oczywiście wtedy bez zasilacza

0
  • #9 15 Kwi 2007 22:11
    slaxpopcorn
    Poziom 12  

siemka
    Mam meszcze jedno pytanie

Na moim TV mam tylk trzy kanały.... Czasami w pogodne wieczory ściągam polsat takie mrówki są ale polsat jest!

i tu pytanie czy w jakiś tani i prosty sposób mozna sobie ten sygnał polepszyć?

Z góry dzięki.
    pozdrawiam

0
  • #10 16 Kwi 2007 08:51
    kkarl
    Poziom 12  

Żeby polepszyć odbiór należy zwiększyć sygnał z samej anteny-bez wzmacniacza. Tzn. zastosować antenę wieloelementową (27 element.), ustawić ją bardzo dokładnie i wtedy dać płytkę wzmacniacza (np. SWA 2000).
    Czyli poprawić zysk odbiorczy bez wzmacniacza . Poprawia się wtedy stosunek sygnał/szum i co za tym idzie jakość odbioru.

Jednak o taniości należy zapomnieć . Jakie pieniądze taki odbiór.

0
  • #11 16 Kwi 2007 11:04
    LeDy
    Poziom 43  

Jak pozostałe programy są silne to zakładanie " super wzmacniacza" pogorszy te mocne. Jedynie antena wąskopasmowa i jeszcze lepiej jak Polsat z innego kierunku. Nie prawda,że zawsze zasilanie 12V. Nawet nieraz po przeróbkach -rezystory, potencjometr, zasilanie wynosi 5-6V i wszystko działa prawidłowo. Zmniejsza się wtedy wzmocnienie płytki i to wszystko.

0
  • #13 16 Kwi 2007 13:18
    slaxpopcorn
    Poziom 12  

dobra dzieki wszystkom za pomoc
    pozdrawiam

0
  • #14 16 Kwi 2007 15:51
    maryann
    Poziom 37  

LeDy napisał:
    Ja też wstawiam rezystor (...) zmieniam wzmacniacz antenowy z dwoma tranzystorami na taki z jednym tranzystorem .
    Szczyt fachowości... Może załóżmy, że kolega zrozumie, jak będziemy operować wzmocnieniem wyrażonym w decybelach?
    grzesiulek5 napisał:
    Jeśli się wzbudza to albo wzmacniacz jest lichej jakości albo jest zbyt duży sygnał
    Winny może też być kabel albo konstrukcja anteny. Te np. z DIPOL'A(Kraków) mogą pracowac z najmocnieszymi wzmacniaczami, ale u Ciebie trzeba raczej(tu przychylę się do zdania kolegów) słabszy wzmacniacz.
    dipol napisał:
    najpierw zmień elektrolit w zasilaczu bo jest tam szajs montowany 100u,daj 1000u

W zupełności wystarczy 220uF/35V/105°

0
  • #15 16 Kwi 2007 16:07
    LeDy
    Poziom 43  

maryann napisał:
    LeDy napisał:
    Ja też wstawiam rezystor (...) zmieniam wzmacniacz antenowy z dwoma tranzystorami na taki z jednym tranzystorem .
    Szczyt fachowości... Może załóżmy, że kolega zrozumie, jak będziemy operować wzmocnieniem wyrażonym w decybelach?
    grzesiulek5 napisał:
    Jeśli się wzbudza to albo wzmacniacz jest lichej jakości albo jest zbyt duży sygnał
    Winny może też być kabel albo konstrukcja anteny.
    W zupełności wystarczy 220uF/35V/105°
    maryann chyba nie masz się czego czepić. Myślisz , że prędzej zrozumie decybele niż jeden tranzystor? Idea jest taka, że przy zbyt dużym sygnale można zmniejszać wzmocnienie dwoma sposobami i przez obniżenie napięcie zasilania( po to wymyślono zasilacz z regulacją napięcia) i przez założenie płytki z (mniejszym wzmocnieniem) lub nawet jednym tranzystorem wzmacniającym. Efekty są podobne.

0
  • #16 17 Kwi 2007 08:43
    maryann
    Poziom 37  

Wzmacniacz na dwóch tranzystorach może mieć od 18(SWA3) do 38(APS0109) dB; taki z czterema jest gdzieś pośrodku(tu mowię chyba- SWA2000/T4). Jednotranzystorowy SWA1 jest ok. połowę słabszy od jednotranzystorowego APS0103, który z kolei jest bliski w/w SWA3. ilość tranzystorów jest więc jakąś wskazówką- rzekłbym: godzinową... gdyby to był zegar, a nam chodziło o minuty.
    W końcu też taki regulowany zasilacz jest pomocny jak szalunek przy laniu fundamentów (tu- pomaga ustalić co nie tak z instalacją) i owszem, można go zostawić(niektórzy nawet nim kręcą po każdym przełączeniu programu), ale docelowo fachowiec powinien odejść po założeniu na stałe właściwego wzmacniacza. I zasilacza. Co więcej, taki opór należałoby również 'obłożyć' kondensatorami, bo słabe filtrowanie zasilacza też ułatwia wzbudzanie 'anteny'.

0
  • #17 17 Kwi 2007 15:50
    LeDy
    Poziom 43  

maryann napisał:
    Wzmacniacz na dwóch tranzystorach może mieć od 18(SWA3) do 38(APS0109) dB; .
    To jeszcze mi wytłumacz skąd się bierze 18dB i 38dB z dwóch tranzystorów ( nieraz takich samych) Jak coś jest "wyfiltrowane" to się jego filtracja nie pogorszy. Nawet się polepsza bo poprzez dodatkowy R jest mniejszy pobór prądu i ogólnie lepsza filtracja.

0
  • #18 17 Kwi 2007 16:06
    maryann
    Poziom 37  

Na prawdę nie wiesz skąd się bierze określone wzmocnienie wzmacniacza tranzystorowego?... (RE i RC, proporcje...)
    A po co kondensator przed i ZA (dowolnym)78xx? Zauważ, że kondensator(mniejszy czy większy jest na WYJŚCIU każdego zasilacza.
    A listwa zasilająca przy komputerze chroni go przed przepięciami, czy sieć przed komputerem?
    Ale to chyba zagadnienia i poziom na inne forum!

0
  • #19 17 Kwi 2007 16:15
    LeDy
    Poziom 43  

maryann napisał:
    Na prawdę nie wiesz skąd się bierze określone wzmocnienie wzmacniacza tranzystorowego?... (RE i RC, proporcje...)
    Czyli jak dobrze cię zrozumiałem wzmocnienie( z wyjątkiem Bety tranzystora) zależy od elementów RC w jego aplikacji.Te wzmacniacze o dużym wzmocnieniu pracują" na granicy nasycenia" -przez elementy R(C-chodzi o pojemność a nie kolektor ) i dlatego zmniejszenie zasilania "wyprowadza" je z tej granicy do stanu " normalnego" wzmocnienia " czyli mniejsze wzmocnienie i mniejsze szumy(pracują bardziej napięciowo niż prądowo). Praca na granicy nasycenia powoduje, że są bardziej podatne na wzbudzanie się. Tych kondensatorów w zasilaczu antenowym się nie usuwa a R dajesz po tym kondensatorze na wyjściu stabilizatora.

0
  • #20 18 Kwi 2007 09:11
    maryann
    Poziom 37  

Z grubsza się zgadza; RC to rezystor kolektorowy, RE -emiterowy(są jeszcze te w bazie...). Kondensatory wpływają na wzmocnienie ale jedynie w funkcji częstotliwości(kształt charakterystyki).
    Do reszty Twojej wypowiedzi odniosłem sie wcześniej.
    W zsilaczu regulowanym mamy LM317 i kondensator na wyjściu.
    A główna rola listwy komputerowej też daje tu do myślenia.

0
  • #21 18 Kwi 2007 09:38
    LeDy
    Poziom 43  

Ponieważ C(pojemność) ma wpływ na charakterystykę wzmacniacza (f) dlatego napisałem to C w nawiasie , żeby nie mylić twojego RC- rezystor w kolektorze. Posługiwanie się tą listwą komputerową w tym wypadku moim zdaniem nie jest trafne. Dokładanie szeregowego R jest zwykłą redukcją napięcia , która nie pogarsza filtracji.Pozdrawiam.

0
  • #22 25 Kwi 2007 11:53
    maryann
    Poziom 37  

Ja o niebie, Ty o chlebie- odpuściłem, szkoda czasu.

0
  • #23 25 Kwi 2007 12:51
    _pawelek1_
    Użytkownik obserwowany

Macie rację panowie z tym rezystorem, z tym że on nie redukuje napięcia a natężenie(MA) powinno być na płytce 12V/około 100Ma.Jeżeli przez godzine jest ok. to sugeruję że płytka ma zwarcie i nie wyrabia stabilizator w zasilaczu 7812 (12)V.On wytrzymuje hyba tylko 150Ma.
    Pozdrawiam
    [/url]

0
  • #24 25 Kwi 2007 13:21
    LeDy
    Poziom 43  

Zasilacze do anten siatkowych ( tych po ok 30zł) mają prąd max. 100mA. Wzmacniacz antenowy taki na dwóch tranzystorach pobiera ok. z zapasem 10mA. Jak wzmacniacz nie robi zwarcia to zasilacz sprawny nie ma powodu, żeby się nie wyrobić.

0
  • #25 25 Kwi 2007 13:49
    slaxpopcorn
    Poziom 12  

czyli panowie sugerujecie zeby poprostu kupi lepszy zasilacz?

0
  • #26 25 Kwi 2007 15:03
    LeDy
    Poziom 43  

Ja tego nie napisałem. Napisałem , że ten zasilacz w zestawie anteny ma wystarczający " zapas prądu"

0
  • #27 25 Kwi 2007 15:31
    maryann
    Poziom 37  

maryann napisał:
    Winny może też być kabel albo konstrukcja anteny. Te np. z DIPOL'A(Kraków) mogą pracowac z najmocnieszymi wzmacniaczami, ale u Ciebie trzeba raczej(tu przychylę się do zdania kolegów) słabszy wzmacniacz.
    Wzmacniacz, nie zasilacz.

0