Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

termostat DANFOSS oznaczenia

tookiest 04 Sep 2012 21:26 17667 3
    tookiest
    Level 9  
    witam, posiadam taki oto termostat przy grzejnikach
    termostat DANFOSS oznaczenia

Czy ktoś posiadający taki termostat może mi powiedzieć jak się tu USTAWIA maksimum? Bowiem nie ma żadnej strzałki która wskazuje w jakiej pozycji grzejnik jest w stanie maksymalnego otwarcia.
    Dopiero co się przeprowadziłem i szlag mnie trafia...
    Na termostacie są kolejno 0,1,2,3,4,5 potem jest jakieś czerwone cos z kreskami a potem niebieskie z kreskami...
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Ja mam takie same głowice. Czerwona strzałka skierowana w prawo w kierunku poprzecznej czerwonej kreski oznacza maksimum, niebieska - skierowana w lewo, także w kierunku poprzecznej niebieskiej kreski to minimum. Teoretycznie temperatury powinny wyglądać następująco: nastawa I - +14 stopni w pomieszczeniu; II - +17 stopni; III - +20 stopni; IIII - +23 stopnie, maksimum - +26 stopni. Jest też taka niebieska gwiazdka oznaczająca minimum, jakie miałoby zabezpieczyć instalację przed zamarznięciej, bodajże + 6 stopni w pomieszczeniu (ale to teoria, gdyż nie istnieje, by w pomieszczeniu tak spadła temperatura). Jest to wszystko teoretyczne, gdyż po pierwsze termostaty nie są zbyt dokładne, po drugie, coż z tego, że ktoś chciałby mieć w pomieszczeniu np. +17 stopni, jak nawet po zakręceniu kaloryfera pozostaną ciepłe rury pionu i nie da się zejść poniżej +23 stopnie (stale tak się dzieje wiosną i jesienią). Także osiągnięcie w pomieszczeniu temperatury +26 stopni w zimie jest możliwe wtedy, gdy są wysokie parametry (w praktyce, to często jest tak gorąco przy największych mrozach, gdyż wymienniki nadmiernie nagrzewają wodę w instalacji, bądź są ustawione zbyt wysokie parametry). Nastawa I, czyli +14 stopni, to jest fikcja, gdyż fizycznie nie da się utrzymać w pomieszczeniu mieszkalnym tak niskiej temperatury (chyba, że zimą byłoby wyłączone ogrzewanie).
    tookiest
    Level 9  
    Rozumiem a teraz się tylko upewnię.

Rozumiem że strzałka wskazująca co aktualnie jest ustawione to jest ta którą zaznaczyłem czerwoną strzałką na rysunku?

Czyli aby uzyskać maksymalne otwarcie należy tą strzałkę 'wycelować' w ten znak [zrobiłem obrazek]
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Punktem odniesienia dla oznaczeń na pokrętle (|<,*, I, III, III, IIII, >|)jest taki czarny występ, umieszczony na takich pierścieniach (są 2 czarne krążki pomiędzy pokrętłem a nakrętką mocującą głowicę do zaworu). Tenże występ jest zawsze skierowany do góry i ma wierzchłek pomalowany na biało. Ta duża strzałka (trójkąt) na czole pokrętła też jest skierowana do góry, ale oznaczenia na pokrętle bezpośrednio sąsiadują z tymże występem, o którym pisałem w poprzednim zdaniu (punktem odniesienia).