logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Radmor A 5512B nie działa przekaźnik opóźnienia załączania kolumn.

punk77 14 Wrz 2012 21:36 4617 14
REKLAMA
  • #1 11311789
    punk77
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 4
    Witam Wszystkich.
    Posiadam w/w sprzęt i od jakiegoś czasu pojawił się problem polegający na tym,że nie chce się włączyć przekaźnik opóźnionego załączania głośników.Nie stało się to nagle,lecz problem jakby narastał w czasie.Musiałem coraz dłużej czekać...Ostatnio po powrocie z urlopu chciałem sobie posłuchać muzy,a tu nic.Nie włączy się i koniec.Postanowiłem sprawę zbadać dokładniej,więc otworzyłem obudowę.Pierwsze,co mi się rzuciło w oczy,to spuchnięte Elwy w torze zasilacza-wymieniłem na nowe.W trakcie czyszczenia z kurzu ułamała się nóżka termistora NTC 215 47K-wymieniłem na podobny (oczywiście o takich samych parametrach).Zgodnie z tym,co przeczytałem na forum posprawdzałem napięcia i w pewnym momencie dotknąłem końcówką miernika do rezystora R 388 1,2 K od strony układu STK i przekaźnik zadziałał.Niestety
    tylko jednorazowo.Nie mogę przecież za każdym razem go dotykać.Prawdopodobnie spowodował to opór wewnętrzny miernika (dobrej klasy cyfrowy Brymen)Za sterowanie przekaźnikiem odpowiedzialny jest układ STK 4204 MK5.Nie wiem które elementy są odpowiedzialne za opóźnione załączanie głośników,czy można regulować czas.W/g instrukcji po opóźnienie ma wynosić ok. 4 sek.Napięcie zasilające procek wyn. 4,98 V,więc przyczyna leży pewnie gdzieś indziej.podejrzewam któryś elektrolit,bo one się sypią najczęściej.Czekam na jakieś porady,sugestie.Pozdrawiam wszystkich.
  • REKLAMA
  • #2 11311891
    bestboy21
    Poziom 40  
    Posty: 7117
    Pomógł: 566
    Ocena: 781
    Kolega wymieni C396. (2,2µF) najlepiej od razu na 4,7µF.
  • #3 11312015
    punk77
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 4
    Ta się złożyło,że właśnie na początku wymieniłem ten elektrolit i nic to nie pomogło.W pierwszym poście nic o tym nie wspomniałem.Co dalej?Mam za mało punktów,aby pobrać właściwy schemat (mam pobrany z innym blokiem zasilacza).
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 11312023
    bestboy21
    Poziom 40  
    Posty: 7117
    Pomógł: 566
    Ocena: 781
    No to już masz punkty.
    Zwyczajowo podaje się link do schematu z którego się korzysta.
  • REKLAMA
  • #5 11312792
    9800pro
    Poziom 21  
    Posty: 575
    Pomógł: 26
    Ocena: 40
    Należy srawdzić czy na wyjściu STK 4204 nie ma napięcia stałego.Ten układ nie steruje przekaźnikiem tylko to jest końcówka mocy i jeśli się uszkodziła to przekaźnik nie ma prawa załączyć wyjścia.Przekaźnikiem steruje najprawdopodobniej kilka tranzystorów lub jakiś scalak ale raczej to pierwsze.Należy sprawdzać elementy idące od cewki przekaźnika oraz sprawdzić samo zasilanie tego układu opóźniającego.
  • REKLAMA
  • #6 11312916
    punk77
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 4
    Chyba jednak nie do końca masz rację,ponieważ na schemacie wyraźnie widać,że w momencie zadziałania przekaźnika napięcie na 14 nóżce STK spada do 1V.Przecież napisałem,że po dotknięciu końcówką miernika do rezystora R 388 1,2K od strony STK napięcie od razu spada z 50V do 1V tak jak podano na schemacie i przekaźnik zadziała.Nic się nie grzeje,działa normalnie.Na tranzystorze jest zbudowany układ odpowiedzialny za zabezpieczenie termiczne oraz w przypadku pojawienia się napięcia stałego na wyjściu.Elementy odpowiedzialne to:T 302 BC 308B,R 395 termistor NTC 215,C 381,C 382 100uF ,jest tu też układ odłączający głośniki w przypadku korzystania ze słuchawek punkt K 318 łączący bazę T 302 przez R 379 22K z masą.
    Załączniki:
    • Radmor A 5512B nie działa przekaźnik opóźnienia załączania kolumn. Pict0016.JPG (625.92 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #7 11313001
    punk77
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 4
    Przepraszam za ten poprzedni załącznik.Pomyłkowo umieściłem tylko część schematu.Teraz jest już cały(niestety nie najlepszej jakości).
  • #8 11313043
    bestboy21
    Poziom 40  
    Posty: 7117
    Pomógł: 566
    Ocena: 781
    Zmierz co jest na bazie T502.
    Elektrolity które pracują w okolicy gorących elementów wymienił bym w ciemno, swoje lata mają, mają prawo działać tyle lat ale w temperaturze pokojowej a kiedy coś je podpieka to ich stan może być wątpliwy.
  • #9 11313459
    punk77
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 4
    Pewnie masz rację jeśli chodzi o te elektrolity.Od początku je podejrzewałem,tylko nie chciałem tak w ciemno ich wymieniać.Rezystor R 388 ma na pewno 1,2 K,bo go pomierzyłem.W starszych układach opóźnionego załączania głośników prawie zawsze był jakiś elektrolit,który po naładowaniu (co w praktyce trwało kilka sekund) odtykał tranzystor i następowało zadziałanie przekaźnika.Nie wiem w jaki sposób to zrealizowali konstruktorzy z Radmora.Ciekaw jestem o co chodzi z tą funkcją "Relay"realizowaną przez US 201 PCB 80C51 to jest 36 pin w tym procku.Chciałbym jeszcze nadmienić,że rozjechały mi się funkcje realizowane przez panel przedni wzmacniacza,tzn. gdy naciskam stand-by to zamiast się wyłączyć przełączają się źródła sygnału.Regulatory barwy dźwięku też nie działają prawidłowo.
  • #10 11315545
    Diagran6
    Poziom 25  
    Posty: 784
    Pomógł: 63
    Ocena: 28
    bestboy21 napisał:
    Zmierz co jest na bazie T502.

    Ten tranzystor, jak i pozostałe wokół elementy nie są odpowiedzialne za opóźnione załączanie głośników, lecz za załączenie wzmacniacza z trybu czuwania do trybu pracy.
  • #11 11315942
    punk77
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 4
    Zamieszanie wynikło z mojej strony,ponieważ w załączniku podałem nie ten fragment schematu.Pewnie chodzi o T 302 i elementy wokół niego.
    Załączniki:
    • Radmor_A-5512B.zip (5.81 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #12 11316590
    Diagran6
    Poziom 25  
    Posty: 784
    Pomógł: 63
    Ocena: 28
    Wymień więc ten rezystor 1K2 (R388) oraz elementy R371, R370, C378 (pin nr. 13) i 2u2/63V (C396).
  • #13 11317285
    punk77
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 4
    Odpowiadam:R 388-sprawdzony=1,12k,R 370-sprawdzony=55k,R 371-sprawdzony=32k,C 378-sprawdzony=481n-spróbuję go wymienić na taki o pojemności bardziej zbliżonej do 470n.Jak już pisałem wyżej C 396 jest wymieniony,bo zanim zacząłem ten wątek poczytałem sobie inne posty dotyczące podobnych objawów.Ponieważ istnieją też inne objawy tzn.nieprawidłowo działające regulatory barwy dźwięku,a także przycisk stand-by(z pilota działają poprawnie)stawiam jednak na zasilacz (ktoś na forum miał już podobny problem).Jutro wyciągnę blok zasilacza i posprawdzam go dokładnie.
  • #14 11369189
    punk77
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 4
    Witam Ponownie.
    Niestety pomimo wielu starań,oraz poświęcenia czasu jak dotąd nie udało mi się wskrzesić Radmora.Wymieniłem wszystkie elektrolity w zasilaczu,oraz sprawdziłem napięcia,i tak na pinie nr 2 gniazda 6501 jest 4,98 V,a na pinie nr 3 gniazda 6502 jest 33,6 V,czyli te napięcia są
    w zasadzie prawidłowe.Wymieniłem też elektrolity C-381,C-382. Nie wiem co dalej.
  • #15 11396736
    punk77
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 4
    Witam Wszystkich Forumowiczów!
    Pragnę poinformować,że w końcu udało mi się rozwiązać mój problem.Okazało się,że za opóźnienie załączania głośników odpowiada kondensator elektrolityczny C-373 22uF/63V,który był wyschnięty.Po wymianie na nowy wszystko działa jak należy.Niestety cały czas grzeje się stabilizator napięcia w zasilaczu U-501 UL 7505G.Zastanawiam się,czy wymienić go na LM 78T05,czy dać mu większy radiator.Proszę o poradę w tej sprawie.Pozdrawiam wszystkich.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z przekaźnikiem opóźnionego załączania głośników w wzmacniaczu Radmor A 5512B, który nie działał prawidłowo. Po otwarciu obudowy zauważył spuchnięte kondensatory elektrolityczne, które wymienił, oraz uszkodzony termistor NTC 215. Pomimo tych działań przekaźnik działał tylko jednorazowo po dotknięciu miernika do rezystora R 388. Użytkownicy forum sugerowali sprawdzenie napięcia na wyjściu układu STK 4204 oraz wymianę różnych komponentów, w tym rezystorów i kondensatorów. Ostatecznie problem rozwiązano poprzez wymianę kondensatora C-373 22uF/63V, który był wyschnięty. Użytkownik zauważył również, że stabilizator napięcia U-501 UL 7505G się nagrzewa i pytał o możliwość jego wymiany lub zastosowania większego radiatora.
REKLAMA