Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ardo T60 wyłącza się.

miszka_p 27 Sty 2005 20:49 3772 27
  • #1 27 Sty 2005 20:49
    miszka_p
    Poziom 10  

Pralka zachowuje się stochastycznie. W wybranych przez siebie momentach zatrzymuje się. Raz pomogło inteligentne uderzenie innym razem przesunięcie programatora o jeden ząbek. Nie przypomina to awarii programatora. Pan z serwisu nie bardzo wiedział jak pomóc. Czy ktoś z Was może podpowiedzieć ?
    Miszka_p

:shii:
    Dopisuję informację. Prosił o nią jacekrybak.
    Nie wiem co pralka powinna robić gdy zatrzymuje się. Czasem jest to moment tuż po nabraniu wody przed rozpoczęciem obrotów bębna lub podgrzewaniem. Czasem tuż przed jej spuszczaniem a czasem przed nabieraniem. Po otwarciu pralki widzę, że programator staje w różnych miejscach. Zawsze gaśnie lampka wskaźnika zasilania.

0 27
  • Sklep HeluKabel
  • #2 27 Sty 2005 21:20
    axxx
    Specjalista AGD

Brak styku ktoregos z przewodow lub silniczek programatora kuleje.

0
  • #3 27 Sty 2005 23:06
    miszka_p
    Poziom 10  

Styki przewodów sprawdziłem. Są OK. Czy silniczek programatora można we własnym zakresie wymienić, czy lepiej nie ryzykować?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 28 Sty 2005 00:59
    jacekrybak
    Poziom 18  

A co pralka powinna robić wtedy kiedy się zatrzymuje? Czy zatrzymanie następuje po przeskoku programatora, czy w trakcie wykonywania jakiejś czynności. Czy świeci kontrolka na obudowie? Może uszkodzony wyłącznik, może nie działa jakiś elektrozawór, może brak styku w programatorze. Napisz coś więcej.

0
  • #5 28 Sty 2005 16:24
    axxx
    Specjalista AGD

Witam!
    Silniczek jak kazda inna czesc mozna wymienic bez problemu .

0
  • #6 29 Sty 2005 10:07
    miszka_p
    Poziom 10  

jacekrybak napisał:
    ..... Może uszkodzony wyłącznik, może nie działa jakiś elektrozawór, może brak styku w programatorze. .... .

Jak mogę sprawdzić brak styku w programatorze? Programator od pralki "Polar" (koniec lat 80-tych) rozkładałem i składałem. Czy ten od Ardo T60 również można ?

0
  • #7 29 Sty 2005 14:46
    skryn
    Admin grupy AGD

Cyt. miszka_p:
    (.)...Zawsze gaśnie lampka wskaźnika zasilania.

W starszych T60 przy włączniku była blaszka. Wystarczyło dogiąć trochę, by pralka sie nie wyłączała (wciskanie przycisku w obudowie niby ok., ale włącznik nie łączy).
    W nowszych modelach poszli po rozum do głowy i montowali już normalny włącznik.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 29 Sty 2005 18:29
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 29 Sty 2005 19:36
    skryn
    Admin grupy AGD

miszka_p napisał:
    Pralka zachowuje się stochastycznie. W wybranych przez siebie momentach zatrzymuje się. Raz pomogło inteligentne uderzenie innym razem przesunięcie programatora o jeden ząbek. Nie przypomina to awarii programatora. Pan z serwisu nie bardzo wiedział jak pomóc. Czy ktoś z Was może podpowiedzieć ?
    Miszka_p

:shii:
    Dopisuję informację. Prosił o nią jacekrybak.
    Nie wiem co pralka powinna robić gdy zatrzymuje się. Czasem jest to moment tuż po nabraniu wody przed rozpoczęciem obrotów bębna lub podgrzewaniem. Czasem tuż przed jej spuszczaniem a czasem przed nabieraniem. Po otwarciu pralki widzę, że programator staje w różnych miejscach. Zawsze gaśnie lampka wskaźnika zasilania.

miszka_p napisał:
    Poruszę jeszcze jeden temat o mojej pralce. Kilka miesięcy temu zaobserwowałem, że bęben pralki kręci się zawsze w jedną strone. Nie pomnę w którą. Dzieje się tak w czasie prania i wirowania. W innych pralkach widziałem, że bęben kręci się raz w jedną raz w drugą. Czy moja "piękna" Ardo zachowuję się prawidłowo?

:sm24: Czy pralka może być "lewicowa" lub "prawicowa".

O co Ci w końcu chodzi?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic238975.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic239765.html

0
  • #10 30 Sty 2005 01:06
    miszka_p
    Poziom 10  

skryn napisał:

miszka_p napisał:
    ...zatrzymuje się.....

miszka_p napisał:
    ... bęben pralki kręci się zawsze w jedną strone....

O co Ci w końcu chodzi?....

Dokładnie o to o czym pisałem. Traktuję te dwie rzeczy jako odrębne. Bęben kręcił się w jedną stronę prawdopodobnie od nowości i nie przeszkadzał w użytkowaniu pralki, a zatrzymywanie się jest stanem awaryjnym, który wystąpił po kilku latach, utrudniającym lub wręcz uniemożliwiającym użytkowanie pralki. Jeśli coś nie tak, przepraszam i nadal proszę o podpowiedzi (pomoc). Bardziej zależy mi na usunięciu stanu awaryjnego.

0
  • #11 30 Sty 2005 09:09
    skryn
    Admin grupy AGD

Ad1. Czyli najprawdopodobniej przyczyna leży w włączniku sieciowym. Sprawdziłeś?
    Ad2. Przekaźnik od rewersów na płycie do wymiany (wada fabryczna). Prawdopodobnie. Programator nie ma nic do tego i nawet do niego nie zaglądaj.

Pozdrawiam.

PS. Rady dotyczą obu przypadków- zatrzymywania się pralki oraz braku obrotów w jedną stronę.

0
  • #12 31 Sty 2005 22:06
    miszka_p
    Poziom 10  

Zatrzymała się. Lampka zgasła. Otworzyłem. Lekko ruszyłem pokrętło programatora bez przesuwania o ząbek. Kontrolka zapaliła się. Ruszając lekko pokrętłem zapalałem i gasiłem kontrolkę. Teraz nie wiem co mogę naprawiać. :not: Programator, silnik krokowy .........?

0
  • #13 31 Sty 2005 22:33
    skryn
    Admin grupy AGD

Dziwaczna awaria, ale ta sugeruje sprawdzenie styków programatora. Na pewno nie silnik krokowy. A czy przypadkiem w tym czasie nie ruszyłeś "kolanem" o obudowę?
    Pozdrawiam.

PS. Programator na pewno jest ok. Coś źle sprawdzasz. Awaria sugeruje na programator, ale to zły trop.

0
  • #14 31 Sty 2005 22:47
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 31 Sty 2005 23:40
    jacekrybak
    Poziom 18  

Wg schematu lampka podpięta jest pod styki nr 15 i 16 programatora. Może coś jest z końcowkami konektorowymi na tych stykach? Do tych samych styków dochodzą przewody zasilające.

0
  • #16 11 Lut 2005 20:08
    miszka_p
    Poziom 10  

Sprawdziłem.
    Włącznik sieciowy działa.
    Kable na programatorze i nie tylko sprawdziłem, styki w porządku.
    Lekkie nawet dotknięcie do pokrętła programatora potrafi spowodować zanik napięcia. W trakcie "ręcznego" przesuwania, przy przeskokach o ząbek (robię to przy otwartej pralce) niemal za każdym razem na chwilę zanika napięcie. Korci mnie to rozebrać, ale nie bardzo widzę jak zdjąć pokrętło. Sądzę, że trzeba poprosić fachowca. Chyba, że ktoś potrafi zdalnie mi pomóc. :please:

0
  • Pomocny post
    #17 11 Lut 2005 20:20
    39006
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 11 Lut 2005 20:58
    miszka_p
    Poziom 10  

To może być logiczne.
    Pralka zachowuje się jak w pozycji "stop".
    Jak do programatora się dostać?
    Boję się połamać pokrętło. Czy ono jest na zatrzaskach czy klejone?
    A może przykręcane ?

0
  • #19 11 Lut 2005 21:12
    39006
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #20 11 Lut 2005 21:18
    zayzayer
    Specjalista AGD

Dziwne objawy. Teoretycznie programator nic nie ma do lampki, ale jak chcesz w nim grzebać to górną część pokrętła wyrywa się na chama (zatrzaski), a dolna przykręcona jest do osi programatora nakrętką.

0
  • #21 11 Lut 2005 23:41
    miszka_p
    Poziom 10  

Grzebać bez sensu nie chciałbym, ale Rycho T przekonuje mnie. Wlącznik 16-16T działa jako drugi w szeregu za włącznikiem głównym. 16-16T ustawia programator w pozycji "stop". Wskazuje na to diagram czasowy, pozycje 31, 48, 60. Jeśli włącznik 16-16T działa źle to stawia pralkę w pozycji stop w przypadkowym punkcie.
    Przewody mogę zewrzeć, ale tylko testowo. Jeśli zrobię to "na poważnie" to wówczas pralka nie będzie chciała stanąć. Wydaje mi się, że będzie chodziła na okrągło. :?:

0
  • #22 12 Lut 2005 09:54
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 12 Lut 2005 10:22
    39006
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 12 Lut 2005 10:42
    miszka_p
    Poziom 10  

Pralka od nowości działała tak, że kontrolka zasilania gasła w momencie gdy zakończyła wybrany cykl prania. Zakończeniem był jeden z cykli diagramu czasowego 31, 48, 60. Wiem (dedukuję) teraz kiedyś nie interesowało mnie to. Kontrolka będąca jedynym elementem (poza akustycznymi) wskazującym na pracę pralki wyłączana była co wskazywało, że skończyła pracę.
    Idę rozbierać, ciekawe :idea:

0
  • #25 12 Lut 2005 10:51
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 12 Lut 2005 18:08
    miszka_p
    Poziom 10  

Bleble napisał:

No i teraz jestem w domu
    Masz model przed modyfikacją czyli jeden z pierwszych i tam faktycznie kontrolka była jeden zacisk za wyłącznikiem a drugi za stykami programatora 16

A co sugerujesz? Rozkładać?
    Jeszcze nie ruszyłem. Żonka stwierdziła, że najpierw zrobi pranie bo później nie ma pewności. :sm16:

0
  • #27 12 Lut 2005 18:22
    zayzayer
    Specjalista AGD

Odkręcić programator i jeżeli jest to ELBI (wszystko na to wskazuje), to bez odłączania kabelków zdjąć jego osłonę i podgjąć styk 16.

0
  • #28 20 Lut 2005 01:15
    miszka_p
    Poziom 10  

Działa.
    Programator rozebrałem (kawałek). Podgiąłem styk 16-16T. Jak składałem stwierdziłem, że być może wystarczyłoby dokręcenie śrubki na osi programatora. Programator przy pomocy tejże śrubki ma zablokowaną funcję przestawiania koła programatora (wciągania i wpychania ośki), po którym chodzi ślizgacz od stycznika 16-16T. Położenie ślizgacza przed rozkręceniem było mało zdecydowane i każde ruszenie osią programatora mogło rozwierać styk.
    Dziękuję i pozdrawiam.

1