Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

S7-1200 - Archiwizacja danych

CSC 06 Paź 2012 15:31 4110 6
  • #1 06 Paź 2012 15:31
    CSC
    Poziom 10  

Witam,

Przygotowuję pracę magisterską. Mam s7-1200 i panelik HMI KTP400. Tworzę sterowanie procesem mycia linii technologicznej.

Sterownik steruje procesem natomiast HMI jest dla personelu w fabryce który wybiera pewne programy mycia i zmienia niektóre jego właściwości.

Chciałbym wykonać coś w stylu archiwizacji danych na PC. Nie jest to bezpośrednio konieczne w mojej pracy ale chciałbym to wykonać. Jednym słowem mam ,,wolną rękę" co do wykonania ale nie chciałbym żeby było to bardzo trudne i nie dam sobie rady.

Chciałbym żeby tworzyły się na komputerze logi typu:
    ------------
    18.09.2012 godzina 16:25 - Rozpoczęto proces mycia substancją kwaśną
    18.09.2012 godzina 16:28 - W zbiorniku zabrakło kwasu
    18.09.2012 godzina 16:29 - Wymieniono zbiornik z kwasem
    18.09.2012 godzina 16:35 - Proces mycia substancją kwaśną został zakończony
    ------------
    Chodzi mi o to, że np. dyrektor ogląda taki log i stwierdza, że pracownik wymienił zbiornik od razu (pracuje solidnie). Gdyby w logu przeczytał, że ktoś wymieniał zbiornik 3 godziny oznacza to, że pracuje niezbyt wydajnie. Chodzi mi o to żeby miał możliwość ,,sprawdzenia" co działo się w fabryce np. wczoraj. Gdyby dało się to chciałbym automatycznie wysyłać te logi e-mailem.

Dodatkowo chciałbym zrobić SCADĘ która działała by w sumie jak wizualizacja procesu ponieważ na obronie będę musiał pokazać, że ,,to działa" a nie mam możliwości zaproszenia komisji profesorów do fabryki ;)

Czyli czy możecie mi podpowiedzieć w jaki sposób się wykonuje takie rzeczy w praktyce?
    Być może któryś program SCADA zaoferuje mi taką funkcjonalność?

Korzystam z PC z oprogramowaniem TIA portal V10 w wersji basic. Sterownik to s7-1200. Połączenie PLC-PC-HMI przez HUB.

1 6
  • #2 06 Paź 2012 18:20
    opamp
    Użytkownik obserwowany

CSC napisał:
    profinetem przez HUB.

Ta i co jeszcze?
    SIMATIC WinCC w Tia Portal poczytaj . PL podręczników jest pełno.
    CSC napisał:
    Chodzi mi o to, że np. dyrektor ogląda taki log i stwierdza, że pracownik wymienił zbiornik od razu (pracuje solidnie).

Ktoś musi być kapusiem :P
    Słyszałeś o Alarmach?

0
  • #3 06 Paź 2012 21:05
    CSC
    Poziom 10  

Jak się nazywa takie połączenie? To jest zwykły ethernet?

Słyszałem o alarmach... Chciałem zapytać nie jak je wyświetlić na ekranie PC tylko jak je ,,zapamiętać" na PC np. w Excelu/Wordzie i później wysyłać e-mailem. Czytałem, że istnieje możliwość wykorzystania PC accesa do s7-200 w celu importu danych z s7-1200 do Excela ale rozwiązanie to nie jest w pełni działające. Myślałem, że być może są lepsze sposoby ale nie znalazłem nic więc zapytałem.

A swoją drogą dziękuję serdecznie za życzliwą pomoc...

0
  • Pomocny post
    #4 06 Paź 2012 22:27
    adamac2
    Spec od PLC

Witam!

Na jednej z instalacji za pomocą panela Siemensa (MP 377) poprzez skrypty logowaliśmy dane do pliku .csv (były to dane o transportach). Plik ten znajdował się w pamięci panela i pani z laboratorium sobie podochodziła z pendrivem i zgrywała dane. Fragment tego wyglądał tak:
    f.lineprint "Numer dozy:," & CStr(SmartTags("SDB_C_Logs.LOGF1ONumber"))
    f.lineprint "Data:," & CStr(Date) & " " & CStr(Time)
    f.lineprint "Odbiorca:," & CStr(SmartTag("SDB_C_Logs.LOGF1OToStore.destination")).
    Więc jeżeli to tobie wystarczy to można to rozwiązać w taki sposób.

Natomiast mi najłatwiejszy pomysł jaki przychodzi do głowy to wykorzystać WinCC lub też Indusofta (Scada, można pobrać ze strony, 40 h darmowej pracy (liczy rzeczywisty czas pracy), proponuje wirtualną maszynę i jak się skończy to postawić od nowa).
    Indusoft ma drivery do komunikacji z Siemensem, dodatkowo mechanizm wrzucania danych do MS SQL'a więc mógłbyś sobie stworzyć jakąś małą bazę danych która będzie zbierać wszystkie informację na temat pracy instalacji CIP.

Natomiast do samych awarii to wykorzystaj gotowy mechanizm Siemensa.

A dyrektor lepiej żeby za dużo nie widział bo wezwie ciebie na serwis instalacji jak coś mu się nie spodoba:).

0
  • Pomocny post
    #5 07 Paź 2012 00:25
    elektrocyber
    Poziom 13  

Ten panel też tworzy pliki .csv ale chyba tylko z backupami receptur.
    Do zarchiwizowania danych do raportów z kilku miesięcy lub lat potrzeba sporo pamięci tu powinien się sprawdzić stacjonarny PC ze scadą tylko trochę inną niż ta flexible któro masz do panela.

Cytat:
    Czyli czy możecie mi podpowiedzieć w jaki sposób się wykonuje takie rzeczy w praktyce?
    Być może któryś program SCADA zaoferuje mi taką funkcjonalność?

Nie wiem co potrafi s7-1200 bo nie używam ale w przypadku S7-300 i Win CC lub innych „klasycznych” wygląda to tak.
    Należy odpowiednio przygotować program w sterowniku by generował bit, słowo, stringa, nie tylko alarmów ale też przy logowaniu i wylogowaniu operatora, wartości z konduktometru i pozycji zaworów odpowiedzialnych za rozdział faz i odzysk wody wtórnej, spadku temperatury poniżej zadanej, braku przepływu - świadczyć moze o złej konfiguracji zaworów ręcznych, sygnał MIN z pływaka lancy ssącej w zbiorniku środka alkaicznego i kwaśnego itp.

W programie SCADA WinCC w "Tag management" dodajesz driver „model sterownika i typ sieci”.chn, tworzymy nowe połączenie oraz konfigurujemy adres (New Driver Connection), a także wybierasz interfejs komunikacyjny (System Parameter). Mając już „NewConnection” tworzysz „NewTag” definiujesz nazwę, typ danych, adres tagów w „Tag properities”.
    Wykorzystując archiwum zmiennych procesowych, można wyświetlić zmiany wartości procesowych w funkcji czasu. Dane mogą być przedstawione w postaci trendów lub w postaci tabelarycznej.

Wartości procesowe mogą być przechowywane na dysku twardym, w bazie danych archiwum lub w pamięci głównej Tag Logging Runtime.
    Process Value Archive służy do rejestracji wartości zmiennych procesowych w ustalonych odstępach czasowych. Wartości te zapisywane są do systemowej bazy danych SQL.
    W takim WinCC masz edytor raportowania Report Designer do tworzenia wyglądu i zawartości raportu.
    Składa się z konfiguratora który zawiera warstwy oraz ustawienia wydruku i trybu RT odczytującego wartości, które mają być udokumentowane.

Taki program z licencja komercyjną jest bardzo drogi ale dzięki np. DataMonitor dane procesowe WinCC mogą być udostępnione poprzez sieć do systemów na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa. Inne z górnej półki SCADY jak In Touch, iFix też pewnie jakieś ułatwienia mają.

Tanio to szukaj takiej scady co ma Licencie Freeware z ograniczeniem czasowym lub ilości zmiennych dla programowania i zmiennych w trybie runtime (cena zależy też od ilości zmiennych).

Albo zadzwoń do firmy ASTOR i pytaj o promocje Scady dla studentów :-)

0
  • Pomocny post
    #6 07 Paź 2012 11:37
    jestam
    Specjalista Automatyk

Inny sposób, także wymagający PC:
    1. Zainstaluj i skonfiguruj serwer OPC dla S7 tak aby pobierał niezbędne dane ze sterownika.
    2. Zastosuj program CommServer Data Porter do przenoszenia danych z serwera OPC do bazy SQL.
    3. Zrób raporty żeby ten dyrektor dostał swoje odpowiedzi na tacy, zamiast pracowicie przeglądać setki wierszy logu.

0
  • Pomocny post
    #7 07 Paź 2012 13:00
    krzysiekj18
    Poziom 19  

Jeśli wystarczą Ci założenia przyjęte w pierwszym poście możesz to stosunkowo łatwo zrealizować przy pomocy funkcji DATA LOG dostępnej w S7-1200. Funkcja ta tworzy plik *.csv zapisany w sterowniku na którym możesz zapisywać dane. Następnie taki plik można ściągnąć z sterownika logując się z przeglądarki internetowej na adres IP sterownika.

Ps. Nie wiem tylko czy funkcja Data log jest dostępna w TIA v10.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo