Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki alarm przewodowy 4 czujniki i GSM

14 Paź 2012 19:19 7425 22
  • Poziom 14  
    Witam
    Bardzo proszę o pomoc w wyborze alarmu przewodowego. Wymagania to cztery czujniki wewnątrz, powiadomienie gsm oraz manipulator najlepiej z czytnikiem kart lub breloków. Nie ukrywam że budżet jest ograniczony, kwota to max 1400-1500zł. Montaż chciałem we własnym zakresie dokonać. Kilkanaście lat temu jeszcze ucząc się pracowałem 8 miesięcy instalując alarmy. Jedynie czego obawiam się to programowanie :D Jak wygląda teraz powiadomienie do firmy ochraniarskiej ? Do każdej centrali można podpiąć moduł ? Nie wykluczam w przyszłości podpisać umowę z firmą.
  • OptexOptex
  • Poziom 38  
    Z czytnikiem kart będzie problem z kasą. Do wszystkich centralek dołączysz firmę monitorująca.
  • OptexOptex
  • Poziom 13  
    jimasek - integra + manipulator + moduł to już prawie budżet kolegi. ~1345 Brutto licząc po cenach MSRP dla GPRS T2, Integry 24 i KLCDR-GR.

Jeśli system ma być prosty, a czytnik kart nie jest absolutnie konieczny, może Micra? Moim zdaniem, bardzo fajna do małych aplikacji, gdzie nie jest wymagany podział na strefy.
  • Poziom 39  
    A nie lepiej zamiast kart zastosować piloty (radiolinia), tańszą centralkę np versa10 i moduł gsm poniżej 300zł np elmes gsm2 ? Spokojnie mieścisz sie w 1500zł z dobrymi czujkami
    Dla mnie stosowanie czytnika przy głównej klawiaturze jest bez sensu, chyba, że będziesz uzbrajał/rozbrajał system kilkanascie razy w ciągu dnia lub wiecej.
  • Poziom 13  
    Ja w ogóle nie jestem zwolennikiem rozbrajania kartą. Kartę można zgubić, może też zostać "sztucznie zgubiona" przez osobę o wątpliwej moralności - tzw. "spadnięcie z ciężarówki". Pinu pamiętanego w głowie nie da się ani zgubić, ani ukraść.
  • Poziom 13  
    Proponuję micrę i PK-01
  • Poziom 13  
    Zamiast bawienia się w moduły kontroli kart/pastylek proponuję tańsze rozwiązanie, np. autonomiczny czytnik kart Roger PR-201 który można kupić za kilkadziesiąt złotych i podpiąć pod wejście linii 'załączającej/wyłączającej czuwanie". Jakkolwiek, to rozwiązanie nie jest bezpieczne, nawet, jeśli ukryjesz czytnik np. pod tynkiem.
  • Poziom 14  
    W takim razie odpuscmy sobie breloki,piloty itp. Sam manipulator wystarczy. Alarm ma byc bardzo prosty, cztery czujniki wewnatrz i moze kiedys w przyszlosci dolozylbym kilka zewnetrznych. Nie planuje zadnego podzialu na strefy.Na pewno nie chcialbym rezygnowac z powiadomienia sms-em. Jakie czujniki proponujecie do wnetrza? W domu zero zwierzat, jedynie kominek pali sie w zimie podczas nieobecnosci mieszkancow.
    Przepraszam za brak polskich znakow, pisze z telefonu.
  • Poziom 13  
    Kominek od razu sugeruje użycie czujników dualnych. Do pomieszczeń bez kominka można użyć graphite'y a z kominkiem np. silver. Z kart nie trzeba rezygnować. Tak jak pisałem można użyć czytnika PK-01
  • Poziom 37  
    Witam,

Co do sprzętu, poleciłbym tak:

1. Centrala Satel Versa 10 (możliwość późniejszej rozbudowy o czujniki bezprzewodowe - po zastosowaniu odpowiedniego modułu);
    2. Manipulator LCD;
    3. Obudowa centrali ( w zależności od zastosowanego akumulatora);
    4. Transformator;
    5. Akumulator (7 lub 18Ah)
    6. Moduł GSM Satel GPRS-T1
    7. Czujki wg uznania - dużo było na ten temat na forum.
    8. Oczywiście sygnalizatory.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Versa + GPRS wyjdzie drożej lub podobnie, co Micra, która komunikację GSM ma już wbudowaną. Do Micry, jeśli faktycznie nie masz zwierzaków i nie planujesz mieć, Cobalty Pro na przykład.
  • Poziom 10  
    Ja mam w życiu zawsze jedną zasadę: jak coś robić to tak by było praktycznie.

Osobiście kupiłbym 128 WRL (ok. 1100 zł), do tego czujki 4x 50 zl, do tego kable 100 zł. W ten sposób za 1400 zł mam centralę, któraa:

- ma już wbudowany moduł GSM (wkładam kartę pre-paid za 10 zł i działa)
    - mogę jutro, za rok, za 5 lat dołożyć b. dużo czujek
    - dostawisz garaź, wiatę, altanę - nic złego - do 128 WRL możesz podłączyć sobie czujki bezprzewodowe
    - za 3 lata zapragniesz mieć sterowanie oświetleniem albo żarówką, dokupic odbiornik (taki wkładany do gniazdka) i możesz z SMSa sterować wszystkim
    - masz łączność GPRS, SMS itd
    - chcesz wpuścić sprzątaczkę, teściową, znajomego do domu: poprzez 1 SMS możesz wyłączyć czuwanie. Sprawdzić co się dzieje w domu.

Co do pastylek: "Mój sąsiad miał pastylki. Zgubił swoją. Żona daleko. I jak wejść do domu. Po prostu siedział w domu, a alarm mu wył :)). Z PINem zero prloblemu".

I praktycznie w ciągu paru dni masz wszystko postawione i działające.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Kermit_1979 napisał:
    W ten sposób za 1400 zł mam centralę, któraa:

nie ma klawiatury, zasilania awaryjnego ( akumulatora), i sygnalizatora a więc odpada nam codzienne uzbrajanie, okresowa wymiana akumulatorów, no i nic nie wyje nad uchem, bo w końcu
    Kermit_1979 napisał:
    jak coś robić to tak by było praktycznie

Jeżeli potraktować ten temat jako przegląd małych centralek z GSM a już po zrezygnowaniu z czytnika kart/ pastylek, nie ujmując nic innym propozycjom uważam że należy wspomnieć tu o Ropam NEO. raptem dwa tryby uzbrajania,Prosta obsługa zarówno z pozycji dość ładnej w tym i podtynkowej klawiatury jak i via SMS. Sporo wyjść pod różne sterowania.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Faktycznie, przyjąłem błędne założenie, że akumulator, manipulator itd użytkownik musi i tak kupić, a interesuje go sama centrala i czujki do 1400 zł.
    Przepraszam za zamieszanie.
  • Poziom 11  
    Centrala alarmowa z serii OASIS - Jablotron. Klawiatura posiada w sobie czytnik, centrala może byś wyposażona w moduł gsm. Czujki z kamerą - w czasie alarmu system wysyła 3-4 zdjęcia na komórkę. Jak dla meni nr 1 do domków jednorodzinnych. Urządzenia radiowe - nie trzeba kuć ścian jak nie ma instalacji kablowej. Proste programowanie.
  • Poziom 14  
    Trochę mnie nie było a tu tyle propozycji :) Cieszy mnie to bardzo :) Już miałem zamawiać micre a tu padła propozycja na Oasis-a. Za chwile sprawdzę ile mnie wyniesie kompletny zestaw
    .
  • Poziom 11  
    Tak, ale do tego zamka trzeba uwzględnić jeszcze jakieś zasilanie awaryjne - dodatkowy zasilacz i akumulator po przeliczeniu wydajności prądowej względem długości potrzymania awaryjnego. (ilość godziny pracy bez prądu sieciowego)
  • Poziom 14  
    Witam po dłuższej nieobecności. Zdecydowałem się jednak na Verse 10. Bardzo bym prosił jeszcze byście zerknęli na plan domu czy czujniki w dobrym miejscu chcę założyć. Zaznaczone są na czerwono. W salonie oczywiście dualna.Co sądzicie o czujkach Boscha ? Najbardziej na wejście intruza narażona jest strona trzech okien wykuszu oraz okno to większe w kuchni. Duże tarasowe okna w salonie są dobrze widoczne od sąsiada. Przepraszam za jakość zdjęcia
    Jaki alarm przewodowy 4 czujniki i GSM
  • Poziom 13  
    W kuchni proponowałbym w prawym górnym rogu, ze względu na to że może kiedyś będziesz planował zamontowanie szafek wiszących i zasłonisz czujkę.

W salonie też proponuję czujkę w rogu nad kanapą, masz wtedy lepsze widzenie na wykusz - przy pir+mw kominek nie będzie przeszkadzał. Zastanów się czy nie zasłonisz jej firankami (ewentualnie wysuń poza planowany karnisz). Przy okazji czujka nie bezie się tak rzucała w oczy jak ta nad schodami. Ponadto, łatwo ją byłoby uszkodzić przenosząc coś na górę.

Znaczne pole widzenia czujki w przedpokoju zasłonią ci otworzone drzwi od kotłowni. Jeśli to możliwe, daj czujkę w rogu po lewej lub zastosuj sufitową.

Wysuń czujkę z rogu komina w kotłowni, także sporo zasłania. Pamiętaj, że nad piecem gromadzi się ciepłe powietrze. Ew. też zastosuj PIR+MW

PS. Dlaczego nie chronisz garażu? To właśnie tam będziesz trzymał najwięcej łatwo sprzedawalnych rzeczy, które będą najłatwiejszym kąskiem. Zwłaszcza, ze masz aż 3 możliwości ataku...
  • Poziom 14  
    W kuchni szafki wiszące mam wzdłuż obu ścian. Chciałem uciec z czujnikiem od prawego górnego rogu bo po pierwsze jest tam ściana która się nagrzewa od kominka a dwa stoi tam zabudowana lodówka która wydaje dziwne dźwięki. Chciałem w kuchni dać zwykłego PiRa, dualne są drogie :cry:
    Kotłownia i wiatrołap zrobię tak jak radzisz.
    Największym problemem jest salon dla mnie. Dom jest wykończony i zamieszkały. Miejsce nad schodami nie wymaga prawie żadnej demolki by doprowadzić przewód. Myślałem nad czujką na ścianie salon / garaż, by przewód puścić garażem i następnie przewiercić się do salonu ale garaż ma sporo niżej strop od części mieszkalnej. Wiercąc nawet długim wiertłem pod lekkim kątem czujnik byłby lepiej jak 30cm od sufitu. W salonie podłoga- sufit to 250cm.
    Garaż też będzie chroniony ale w późniejszym czasie. Muszę mieć drugą klawiaturę w garażu bo często najpierw wchodzę / wjeżdżam do garażu a potem do domu. Na tą chwilę brak budżetu. Centrala może być w kotłowni pod zaznaczonym czujnikiem ?