Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo, T60 - różowy lewy dolny róg

16 Paź 2012 17:29 2619 15
  • Poziom 12  
    Posiadam już chyba pięcioletniego laptopa Lenovo T60. Od jakiegoś czasu w lewym dolnym rogu monitora przy włączeniu go pojawia się różowe zabarwienie, które po rozgrzaniu ekranu jest prawie niewidoczne lub zupełnie znika.
    Laptop jest na tyle fajny, że chciałbym popracować na nim jeszcze parę lat.

Czy macie pojęcie co to może być za usterka? Czy będzie się pogłębiać? Czy można to jakoś uratować? np wymieniając matrycę czy jakąś lampę?

Z góry dziękuję za podpowiedź.
  • Spec od komputerów
    Świetlówka do wymiany.
  • Poziom 28  
    Być może kończy się świetlówka, ale nie ma co panikować, jak jasność podświetlenia się zmniejszy a plama powiększy świetlówkę będziesz mógł wymienić samodzielnie lub zlecic jakiemuś serwisowi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Macie może jakiś instruktarz jak wymienić taką świetlówkę?
  • Poziom 36  
    Jak nigdy tego nie robiłeś i nie widziałes jak to się robi na żywo to nie polecam samemu się za to brać. Jest duża szansa, że zniszczysz matrycę.
  • Poziom 12  
    Ok. powoli gaśnie mi podświetlenie. Ekran staje się czarny i po odpaleniu od nowa znów świeci.

I już zaczyna się to czego się obawiałem. zadzwoniłem do serwisu (tak jak mi radzono powyżej powyżej) i chcą wymieniać mi inwerter świetlówke itd. Pewnie zostawiłbym u nich połowę wartości sprzętu.
    Wiecie jak zmierzyć wielkość ekranu? Wydaje mi się, że mam 15,4 cala bo jak się wpisuje na allegro lenovo t60 to właśnie takie przekątne wychodzą ale pojawiają się też 15 i nie wiem czy to niestaranność pisowni czy były dwa modele 15 i 15,4.

W każdym razie chcę zakupić świetlówkę i muszę znać wielkość matrycy.
    Będę wdzięczny za poradę.
  • Poziom 22  
    Podaj service tag to będziemy wiedzieć...
  • Poziom 12  
    Ok. Udało mi się podłączyć moj stary monitor pod laptopa i zdemontowałem matryce. Rozwiązanie jest o tyle fajne, że mogę teraz na spokojnie powalczyć z matrycą a komputer nadal działa i można na nim pracować.

Moja matryca to Samsung LTN141P4-L02 - wg naklejki z tyłu
    Z tego co doczytałem jest to matryca 14,1 cala - proszę o korektę jeśli się mylę.

Moj plan dziania jest następujący, postaram się wymienić tą świetlówkę a jeśli cos zepsuje poprostu kupię nową matrycę. I teraz pytanie do was!
    Widzę,że na allegro są 3 rodzaje matryc:
    Samsung LTN141P4-L01
    Samsung LTN141P4-L02
    Samsung LTN141P4-L04

Myślicie, że ta ostatnia cyfra ma znaczenie przy dopasowaniu matrycy?
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich ponownie,

Udało mi się znaleźć identyczny model matrycy na allegro i ją zamontować.
    Niestety mam problem:
    1. Na zakupionej matrycy mam za dużą rozdzielczość której nie umiem zmniejszyć
    https://obrazki.elektroda.pl/4195615300_1351599934.jpg
    2. matryca na całej swojej szerokości jest zbyt jasna i lekko różowa
    3. myślicie, że podłączenie drugiego monitora mogło coś zwalić w ustawieniach?

Proszę o pomoc jak ustawić poprawną rozdzielczość matrycy. W ustawieniach ekranu dla matrycy mam do wyboru jedynie 800/600 i 1024/768. Podczas gdy dla monitora pełen zakres max 1680/1050.
    Mogę ją jeszcze reklamować dlatego zależałoby mi na szybkiej waszej radzie.
  • Poziom 28  
    fidel007 napisał:
    LTN141P4-L02

Google twierdzi, że to matryca SXGA+ 1400x1050 więc taką rozdzielczość powinno się dać ustawić. Próbowałeś odpalić laptopa bez monitora zewnętrznego?
    Tak czy inaczej, z załączonego zdjęcia wynika, że zakupiona matryca nie koniecznie jest lepsza od starej. Kupiłeś używkę?
  • Poziom 12  
    Tak dokładnie. Kupiłem używaną i do tego okazuje się że sprzedawca z allegro zaczyna twierdzić, że to moja wina:) Dla pewności podłączyłem starą matrycę bez świetlówki i tamta śmiga dobrze (oczywiście bez podświetlenia). Czyli kable mam dobre inwerter też dobry.

Matryca którą kupiłem musi być jakaś zwalona (nie wiem może w Biosie trzeba coś ustawić o czym nie wiem).

Stwierdziłem, że znów podchodzę do tematu wymiany świetlówki (jedną już starałem się wymienić ale pękła mi w reku przy naciąganiu koszulki termokurczliwej na lutowanie.

Za 2 dni otrzymam świetlówkę i podzielę się doświadczeniem z wymiany (mam nadzieje, że tym razem udanym).
  • Poziom 36  
    W tej kupionej matrycy wygląda, że też wina świetlówki. Po prostu mógł sprzedający wiedzieć o tym, że matryca ma wadliwą świetlówkę, lub nie koniecznie. Mogła ostatni raz u niego działać dobrze, a u Ciebie limit dobrych zadziałań się skończył ;) Jeśli kupuje się używane matryce jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.
  • Poziom 12  
    Wiesz jedna kwestia to zadziała nie zadziała a druga to dziwna rozdzielczość której nie umiem wytłumaczyć. Nie jestem też takim specjalistą, żeby umieć to usunąć.
  • Poziom 36  
    Laptop mógł źle rozpoznać matrycę i dlatego dał takie rozdzielczości. Możesz obejść blokadę i wstawić swoja rozdzielczość. Tylko jeśli wybierzesz złą, a zwłaszcza za dużą rozdzielczość to uszkodzisz matrycę.
  • Poziom 12  
    Ok tak pokrótce moje wrażenia z wymiany świetlówki. Posłużyłem się nagraniem z yt dot. rozebrania całej matrycy.

https://www.youtube.com/watch?v=aRQSk4bhcCU&feature=fvsr

Teraz wiem ze jest to zbędne.
    Przy długości 29,5 mm mojej "starej"świetlówki nawet 29,0 cm okazała się ok.

1. odkręcenie każdej z widocznych śrubek w matrycy.
    2. delikatnie odklejenie bocznej taśmy
    3. odklejenie dolnej aluminiowej taśmy i wyjęcie metalowej listwy

Pod tą metalową listwą w zasadzie znajduje się świetlówka w takiej metalowej prowadnicy.

I teraz moja rada. Nie proponowałbym rozbierać całej matrycy tylko lekko podważać tą metalową prowadnicę ze starą świetlówką aż się sama odklei- zajęło mi to z 6 min ale nie zepsułem matrycy(przyklejona na taśmę dwustronną). Wyjmujemy prowadnicę ze starą świetlówką, wyjmujemy świetlówkę, odlutowujemy druciki i lutujemy do nowej świetlówki (nie ma znaczenia z której str). łączenie zabezpieczamy niewielką ilością bezbarwnej lub białej opaski termokurczliwej (musi być dokładnie zaizolowane ale na tyle cienko żeby świetlowka weszła z powrotem w prowadnice).
    Przy ponownym montażu świetlówki z prowadnicą należy pamiętać o jednej rzeczy. tylna powierzchnia matrycy składa się z białego tła oraz płyty pleksi rozpraszającej światło za matrycą. Te dwie powierzchnie muszą idealnie wejść w prowadnicę ze świetlówką inaczej obraz będzie podświetlony tylko od dołu. Ale spokojnie jak coś nie pójdzie można rozebrać i ułożyć poprawnie.

skręcamy analogicznie
    Życzę powodzenia.