Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączenia komputera. Usterka zniknęła po wymianie zasilacza.

29 Sty 2005 23:41 9408 15
  • Poziom 33  
    opiszę od początku:
    w 1999 kupiłem kompa (zasilacz codegen 300w), praca bez problemów ale w pewnym momencie zaczęło brakować mocy (dołożyłem parę rzeczy),
    -pewnego ranka przy odpalaniu kompa głośny strzał - zasilacz powiedział nie!!
    - następny zasilacz mgb-350 (350W), na początku bez problemów, potem od czasu do czasu zaczął się komp wyłączać, potem coraz częściej dość przypadkowo ... podłączenie UPS-a nie dało efektu (liczyłem na to, że to wahania napięcia sieci powodują wyłączenia kompa), a jak nie dało się włączyć kompa bez dwu- trzy-krotnego wyłączenia podczas uruchomienia zdecydowałem na zmianę zasilacza (założyłem, że to zasilacz - zawsze taniej niż zacząć od płyty głównej ;)))
    założyłem mode com-a 350W (139 zł) do tej pory żadnych problemów...
    ..a piszę to tylko po to aby uchronić niektórych kolegów od porad typu:
    - wymień płyte główną..
    - wymień kondensatory na płycie głównej...
    - wymień pamięć...
    - reinstaluj system..
    ... oczywiście nie twierdzę, że to ;)) JEDYNA SŁUSZNA METODA ;)), bo każdy przypadek jest inny, nie mniej jednak..... najpierw analiza usterki, potem analiza kosztów, a potem szaleństwa wymiany... ;))
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Głośny strzał... wyschnięty kondensator elektrolityczny wykorkował w zasilaczu. Jeśli masz jeszcze ten zasilacz napisz do mnie na #GG 1498207
  • Poziom 33  
    tak dokładnie było...
    nno.. niestety zasilacz został "zutylizowany" ;))
  • Poziom 31  
    cowylaczales zasilacz od gniazdka?
    wiec te twoje chronienie to jawna glupota jak i odlaczanie kompa od zasilania....
  • Poziom 33  
    nie rozumiem - co masz na myśli pisząc odłączanie kompa od zasilania?
    jeżeli chodzi o te dwu- trzy-krotne wyłączenia - to komp robił to samodzielnie - uruchamia się, nagle restart, znowu się uruchamia i znowu restart.. zrersztą w czasie pracy też potrafił się zrestartować ( i co ciekawe nie można było ustalić żadnych regularności przy wyłączaniu - było to niezależne od uruchomoinych programów, obciążenia zasilacza, itd.)
    .. i co nazywasz jawną głupotą bo nie bardzo łąpię twojej idei?
    ..chyba, że to post do innego tematu ;))
  • Poziom 14  
    Ani Codegen ani Modecom do dobrych zasilaczy sie nie zaliczaja. Szczegolnie kiedy porzadnego Chiefteca 360W mozna kupic juz za 150zl.
  • Poziom 33  
    zgadza się.. zamierzałem nabyć chiefteca, ale gościuw sklepie zasugerował danego modecoma twierdząc, że z tym modelem nie było problemów... tym bardziej, że dał mi go do przetestowania ;)) z możliwością zwrotu... (nie miałem pewności czy to nie płyta główna...)
  • Poziom 15  
    Dość istotne pytanie czy przed restartem komputera nie pojawia się jakowy komunikat..??
    Bo tez rózne blasteyu etc potrafią robić takowe sztuszki..
    Jak i wadliwa pamięć czy płyta czy przegrzany procesor etc.
    Nawet uszkodzana stacja dyskietek potrafi nieźle mieszać w komputerze.

Pozdro
  • Poziom 33  
    żadne komunikaty.. wiruska podejrzewałem na początku - skanowanie wszystkim co miałem dostępne..
    gdyby wyłączenia pojawiały się w jakichś określonych sytuacjach mógłbym podejrzewać płytę i coś na niej ale jak pisałem było to dość przypadkowe, zresztą zasilacz jest tańszy do sprawdzenia niż płyta i od niego zacząłem... i jak do tej pory chodzi bez problemu - żadnych zwisów ani wyłączeń...
  • Poziom 31  
    z zasilaczami jest tak ze najwiecej problemow stwarzaja wlasnie przy zaniku napiecia w gniazdku albo po dczas podlaczania go pod gniazdko....
    jesli odlaczasz zasilacz od produ to przy podlaczaniu i odpaleniu kompa czseto bywaja wlasnie strzaly i cisza......
    o to mi chodzilo
  • Poziom 33  
    akurat pod prądem stał cały czas a włączanie było realizowane tylko włącznikiem na kompie... nie mniej jednak po włączeniu kondensatory dostają kopa.. ;))
  • Poziom 14  
    naprawiłem już dwa takie mega bajty ktore sie resetowały i był problem z załaczeniem MGB 350 s atx wysiadają kondensatory przy kabelkacj ten pierwszy duży przy wyjściach 12v teraz działają bez zarzutu ale nie polecam ich nikomu mimo wszystko zamieżam je wymienić gdyż jak zauważłem z czasem ( poł roku od startu ) już opadają parametry zasilania niema np pełnych 12v tylko jiż 10,9 -11 V jednak warto kupować lepswze zasilacze za podan 100 bo i tak mniejsze straty a współpraca z upsami to dla nich katastrofa (wybuch) przy zimnym starcie ( zminny start to maxymalnie skok nawet do !!!!!!!!!!!!!!!!!262V !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dla tych zasilaczy to porażka
  • Poziom 31  
    podsumowanie: spalił ci się kiepski codegen, wymieniłeś na jeszcze gorszego megabajta... zamontuj coś porządnego ;)
  • Moderator
    Witam ! ... szanowni koledzy kiedy zrozumiecie że zasilacze ATX ( ich cena plus jakość ) na dzień dzisiejszy zaczynają się od firmy Chieftec i od jej modelu : Chieftec HPC-360-202 .
    Prawdą jest również to że odkąd zasilacze te staniały są już robione Delta Electronics przedtem przez Sirteca .
    Problem doboru zasilacza jest wielce złożony i nie piszcie dlaczego tak piszę jest to zawarte w wielu postach jakie napisałem.
    Oczywiście nie można też pisać że inny zasilacz się nie spełni w swej roli ale mam na myśli przede wszystkim te trudne i ciężkie sytuacje z naszymi komputerami gdzie człowiek już nie wie co może być przyczyną zaistniałych sytuacji .
    Jako że tłumaczenie dlaczego przez rok było dobrze , a nie jest !
    Skoro nic nie zostało zmienione ani dodane w naszym sprzęcie sprowadza się do zasilacza , a raczej do jego przyzwoitej jakości wykonania i zaprojektowania oraz zastosowania odpowiedniej jakości elementów!
    Pozdrawiam tych myślących inaczej czyli do przodu !
  • Poziom 14  
    a co sądzicie o zasilaczach firm NeoTEC lub HuntKey ( nawet 36 miesięce gwarancji) ich ceny są powyżej 200> czy miał ktoś jakieś problemy z nimi?