Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RIGOL DS1052E, DS2102, OWON SDS8102 czy TEKWAY DST1102B. Zakup do warsztatu.

Świdru 21 Paź 2012 19:21 5379 12
  • #1 21 Paź 2012 19:21
    Świdru
    Poziom 12  

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
    Piszę w tym dziale gdyż przymierzam się do zakupu oscyloskopu. Ma być to cyfrowy chińczyk, nie Tektronix, HP itp. itd. Przewertowałem forum pod tym kątem aby mieć jakieś rozeznanie. Przeglądałem też ofertę NDN'u żeby zorientować się w cenach...
    Oscyloskop będzie moim pierwszym cyfrowym. Potrzebuję go do pracy z uC i innymi cyfrowymi układami. Mam na oku następujące urządzenia:

- RIGOL DS1052E - prościutki oscyloskop cyfrowy (w NDN promocja ;-p)

- RIGOL DS2102

- OWON SDS8102

- TEKWAY DST1102B

Prawdę mówiąc najbardziej odpowiadają mi pierwsze trzy oscyloskopy, ale napisałem również tego TEKWAY'a bo przewinął mi się i ktoś tam go kupił.
    Proszę Was , doświadczonych, o pomoc w wyborze oscyloskopu.
    O RIGOL'u DS2102 tak właściwie nie znalazłem nic. O DS1052E już coś poczytałem i wygląda na taki prosty, sprytny oscyloskop. A teraz OWON. Powiem szczerze, że spodobał mi się, duży LCD, duża pamięć, do menu z czasem się przyzwyczaję, no i na jednym filmie prezentującym właśnie to urządzenie wyglądał na porządne urządzenie, wszystko spasowane i masywne. Tylko, że przeczytałem w jednym z tematów, że OWON często się rozstraja i trzeba go kalibrować, nie wiem czy dotyczy to wszystkich modeli czy jakiś starszych, pierwszych produktów. W innym temacie przeczytałem, że OWON'y to gorsze RIGOL'e. Nie wiem co o tym myśleć dlatego pojawia się ten temat. Nie znalazłem porównania tych właśnie oscyloskopów, a chciałbym mieć jasną sytuację.

0 12
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 21 Paź 2012 23:37
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Ogólnie, to każdy tani chińczyk ma w sobie to samo. Ten Owon wydaje się całkiem ciekawy bo ma większy ekran.
    Próbkowanie, dokładność itp, jest taka sama.
    Warto poczytać, jakie możliwości ma oprogramowanie w danych oscyloskopach.

0
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #3 22 Paź 2012 17:41
    Świdru
    Poziom 12  

Hmmm, czyli typowałby Pan raczej OWON'a?

Na początku tego roku w innym temacie, dotyczącym wyboru między: RIGOL DS1052E a OWON SDS7102 napisał Pan:
    Owon to taki tańszy Rigol, czyli jeszcze większy badziew.

No i nie wiem jak mam podejść do sprawy...

0
  • #4 22 Paź 2012 19:34
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Bo tak naprawdę w tanich oscyloskopach, należy patrzeć na dodatkowe bajery i gratisy. Owon wygląda mi na taką podróbkę Rigola, bo do niczego nie jest podobny. Po prostu tani chińczyk, ma w sobie budżetowego Tektronixa, Agilenta lub Lecroya, ale trochę gorzej wykonanego.

0
  • #5 22 Paź 2012 19:53
    Świdru
    Poziom 12  

Rigol ogólnie zachwalany, gdzie bym nie czytał. Wydaje się być porządnym chińczykiem. Za to OWON jest wybajerzony: duży LCD o dużej rozdzielczości, duża pamięć, przyzwoite próbkowanie. Zainteresował mnie ten model, ale o firmie OWON naczytałem się i czytam również teraz, bo wciąż szukam opinii, że jest to totalna porażka. Zastanawiam się tylko czy dotyczy to wszystkich oscyloskopów OWON'a czy starszych modeli, bo opinie pochodzą z lat 2006-2009 i odnoszą się do innej serii. Cały czas zastanawia mnie jak jest z serią SDS.
    Z drugiej strony ciekawie i powiedziałbym, klasycznie, wygląda RIGOL DS1052E. Podobny trochę do TEKTRONIX'a serii TDS. Sprytne narzędzie, ale z mniejszym ekranem o mniejszej rozdzielczości, mniejsza pamięć i niższe próbkowanie. A model bardzo popularny...
    Tak naprawdę w tym momencie waham się pomiędzy tym RIGOL'em, a OWON'em SDS8102. Gdyby odezwał się ktoś kto używa OWON'a z serii SDS i powiedział czy wciąż jest to totalna kaszana czy firma wzięła się w końcu w garść i zaczęła robić profesjonalne chińskie cacuszka.
    Zależy mi na opiniach, gdyż będzie to mój pierwszy cyfrzak i nie chciałbym kupić chińskiej k.py. Jeśli okaże się, że taki właśnie jest ten OWON - k.pa, to zdecyduje się na RIGOL'a, bo o nim jest dużo informacji i opinii.

0
  • #6 22 Paź 2012 20:08
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Jak używałem tego Owona, no chińczyk jak chińczyk, niezbyt dobrej jakości wyświetlacz, słabe obrazowanie, ogólnie taki okrojony budżet dobrej marki. No jak chińczyk, dla mnie od Rigola różnił się wielkością wyświetlacza. Rigol jest popularny, jest tańszą wersją Agilenta, Atten znowu Lecroya, a Tekway podobno Tektronixa.

0
  • #7 22 Paź 2012 20:13
    Świdru
    Poziom 12  

Czyli nie ma jakiejś zasadniczej różnicy co do jakości między RIGOL'em a OWON'em?
    To spytam jeszcze inaczej.
    Nastawia się Pan na zakup chińczyka - podkreślam - chińczyka. Który oscyloskop Pan wybierze i co zaważy na decyzji?

0
  • #8 22 Paź 2012 20:38
    k4be
    Poziom 31  

Z tego, co opowiadali kilka lat temu właściciele oscyloskopów OWON, marka ta ma wyjątkowo słabej jakości (nieczytelne) wyświetlacze. Natomiast sam mam Rigola (1052 przerobiony na 1102) - i nie narzekam, chociaż przeszkadza nieco niska rozdzielczość wyświetlacza i zrzutów ekranu. Tej wady nie posiada Hantek, natomiast prawie pewne, że ma jakieś inne typowe dla siebie niedogodności :)
    Minusem większości tanich oscyloskopów cyfrowych jest ustawianie obu kanałów tymi samymi gałkami - przed regulacją trzeba wybrać kanał przyciskiem.

0
  • #9 22 Paź 2012 20:45
    Świdru
    Poziom 12  

No właśnie też czytałem opinie sprzed kilku lat i nie napawały mnie optymizmem ;-/ (mowa o OWON"ie)
    Na filmie prezentującym ten oscyloskop (OWON SDS8102) wyglądał przyzwoicie, ale to tylko film, więc chciałbym usłyszeć opinie użytkownika.
    A co do RIGOL'a, właśnie ten jest moim drugim faworytem. Spytam zatem jak jest z jego pamięcią, czy zdarza się, że czasem jej zabraknie i nie zobaczymy czegoś istotnego? Drugie pytanie. Jak z częstotliwością próbkowania czy przy pracy dwu-kanałowej 500 MSa/s na kanał jest wystarczające?

0
  • #10 28 Paź 2012 10:39
    arkady25
    Poziom 16  

Witam,

czy ktoś z użytkowników jednego z tych urządzeń mógłby podać ile próbek można zapamiętać przy danej podstawie czasu/częstotliwości próbkowania.
    Czy przy używaniu dwóch kanałów, pamięć jest dzielona na pół czy może jest jakaś inna zależność?

Pozdrawiam
    Arkady25

0
  • #11 02 Lis 2012 21:36
    jarekk01
    Poziom 12  

Jeśli ktoś chce to mam tanio Rigola DS5062MA - wymieniam na nowy model. Info na PW

0
  • #12 07 Lis 2012 21:46
    and2ree
    Poziom 1  

Cześć.
    Ostatnie kilka dni szukam jakiegoś "taniego" oscyloskopu cyfrowego. Intensywnie czytam eevblog (i inne fora też). Znalazłem takiego posta: Klikaj.
    Wychodzi z niego, że owon rządzi (ale na tym samym blogu jest wiele wpisów, że to złom).
    A tutaj dla odmiany wychodzi, że owon i rigol to to samo **wno.
    Przykłady można mnożyć.
    Po kilku dniach czytania różnych opinii nt. chińszczyzny na forach zagranicznych i tutaj, ciężko podjąć decyzję. Profesjonaliści nie polecają taniochy, a amatorzy motają się jak ja.

0
  • #13 07 Lis 2012 23:47
    jarekk01
    Poziom 12  

Weź coś co ma polskiego dystrybutora lub serwis w pobliżu. Nie wiem jak Owon, Rigol to NDN ( Polska) albo Batronix ( Niemcy). Będziesz miał 3 lata gwarancji.

W tej chwili mam na stole 3 przyrządy Rigola ( DG1022 - generator, DS5062MA - właśnie się sprzedaje na all..o, i nowy DS1102D ).

W poprzedniej robocie miałem oscyloskopy warte 100x tyle i mam porównanie. Co do ergonomii, to Rigol jest OK ( nawet w porównaniu do dużo droższych konstrukcji, mimo mniejszej ilości gałek i koniecznej klawiszologii). Pamięci mogło by być więcej, ale tej nigdy za dużo.

W zasadzie wszystkie się nadadzą, każdy z nich podniesie komfort pracy i rozszerzy horyzonty. Weż coś co Ci najbardziej leży.

0