Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowa instalacja elektryczna - montaż gniazdek

ksiebla 22 Paź 2012 13:05 6288 11
  • #1 22 Paź 2012 13:05
    ksiebla
    Poziom 6  

Witam

Przyszło mi zrobić ostatnio wykończenie instalacji elektrycznej w budowanym domu (tzn. montaż gniazdek i wyłączników w zrobionej już instalacji elektrycznej). Trochę elektryki w życiu "liznąłem", ale nie mam doświadczenia w samym doborze i instalacji gniazdek. Mam więc parę pytań praktycznych do osób, które mogą się podzielić w tym temacie swoim doświadczeniem, pytania są raczej trywialne:

W niektórych miejscach puszki (Φ60) są umieszczone obok siebie w odstępie 10mm. Przypuszczam, że jest to znormalizowane. Zwykłe dwa gniazdka nie mieszczą się obok siebie przy tak małym odstępie - czyli zapewne należy tam wstawić gniazdka połączone w ramkach? Czy będą tam pasowały wszystkie rodzaje ramek?

W tych rzędach (potrójnych lub poczwórnych) oprócz zasilania jest przewód ethernetowy i (w poczw. dodatkowo) przewód antenowy. Z racji tego, że gniazdka do tego przeznaczone są drogie postanowiłem na obecnym etapie ich nie wstawiać w 10 miejscach, lecz już po urządzeniu domu kupić 2-3 odpowiednie gniazdka tam, gdzie będą rzeczywiście potrzebne - a na razie wstawić zaślepki.

Z tego co się wstępnie zorientowałem to popularne są ramki i gniazdka serii OPAL, oraz OSPEL. Czy mogę prosić o opinie n/t tych serii?

Czy potrzebuję dodatkowych narzędzi do zarobienia gniazdka antenowego/ethernetowego?

Będę wdzięczny za wszystkie rady i ew. wskazówki dla żółtodzioba

P.S. uprzedzając rady typu "odpuść sobie i zleć elektrykowi, bo Cię pokopie", potrafię odróżnić przewody L, N, PE ;)

pozdrawiam!

0 11
  • #2 22 Paź 2012 13:35
    andrefff
    Poziom 36  

Ad.1 Tak.
    Ad.2 Gniazda jak inne w tej cenie.
    Ad.3 Antenowe nie, ethernetowe tak, tzw. klucz, koszt na alledrogo 7 zł.
    Ad.4 Przy montażu gniazd 230 V, przewód L zawsze z lewej strony. Jeżeli TV SAT jest rozdzielane z multiswitcha, to podłącz tylko zamontowane gniazda.
    Sto dwadzieścia minut na uzasadnienie przyłączania zawsze fazy z lewej strony gniazda.
    Jest godzina 15.45.[kkas12]

0
  • #3 22 Paź 2012 15:03
    Arturo2005
    Poziom 33  

andrefff napisał:
    przewód L zawsze z lewej strony

A co w przypadku gniazda podwójnego?

0
  • #4 22 Paź 2012 15:21
    andrefff
    Poziom 36  

Ha ha temat stary jak świat, niestety nie da się.

0
  • #5 22 Paź 2012 15:31
    SaraniS
    Poziom 26  

andrefff napisał:
    Ad.3 Antenowe nie, ethernetowe tak, tzw. klucz, koszt na alledrogo 7 zł.

Niekoniecznie, ja zarabiałem odpowiednio cienkim śrubokrętem (choć przyznam, że gdybym miał tych gniazd odpowiednio więcej do zarobienia, niż tylko 3, to bym zainwestował... Zwłaszcza, że obecnie koszt żaden...

Arturo2005 napisał:
    andrefff napisał:

Też z lewej, albo specjalne gniazda, z "przeplotem" połączeń ;)

0
  • #6 22 Paź 2012 15:41
    Arturo2005
    Poziom 33  

SaraniS napisał:
    Arturo2005 napisał:
    andrefff napisał:

Też z lewej, albo specjalne gniazda, z "przeplotem" połączeń

I który ogólnie znany i dostępny producent posiada je w swojej ofercie?

0
  • #7 22 Paź 2012 15:53
    andrefff
    Poziom 36  

SaraniS napisał:
    Niekoniecznie, ja zarabiałem odpowiednio cienkim śrubokrętem (choć przyznam, że gdybym miał tych gniazd odpowiednio więcej do zarobienia, niż tylko 3, to bym zainwestował... Zwłaszcza, że obecnie koszt żaden...

Nawet jednego by mi się nie chciało.

0
  • #8 22 Paź 2012 15:56
    ksiebla
    Poziom 6  

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Co do klucza, czy mogę prosić o link do przykładowej aukcji na allegro, albo o słowa (nomen omen) kluczowe po których owe narzędzie mogę znaleźć? Po wpisywaniu "klucz" nie znalazłem odpowiadających wyników.

0
  • #10 22 Paź 2012 16:06
    Francelektryk
    Poziom 17  

SaraniS napisał:
    specjalne gniazda, z "przeplotem" połączeń

Są takie gniazda? Jeżeli tak to proszę o namiary producenta

0
  • #11 22 Paź 2012 16:41
    andrefff
    Poziom 36  

andrefff napisał:
    Sto dwadzieścia minut na uzasadnienie przyłączania zawsze fazy z lewej strony gniazda.
    Jest godzina 15.45.[kkas12]

Niestety w żadnej normie tego nie ma, ale tak mówi dobra praktyka. Nic więcej na ten temat nie powiem, bo nie wiem. Tak mnie uczono i nie uważam, żeby to był jakiś błąd. A jeżeli chodzi Koledze o "zawsze" to jest to oczywiście z mojej strony nadużycie. Może być L także z prawej strony, generalnie zasada jest taka, aby wszystkie łączenia w danym obiekcie były wykonywane jednakowo.
    Proszę więc o nie popełnianie więcej takich nadużyć.[kkas12]

0
  • #12 22 Paź 2012 16:45
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kolego Franceelektryk, jak jeszcze takiego producenta nie ma to prędzej czy później się pojawi, mało tego, będzie gniazdka sprzedawał w cenie z sufitu i reklamował jako jedyne zgodne z wymogami (cokolwiek by to miało znaczyć).
    Pamiętasz może te same gniazda montowane z bolcem na dole? Znaleźli się producenci gniazd z klapką tak wykonanych a nawet wtyczek z odwrotnym położeniem zestyku na bolec? Że głupota, a co tam, my to My.

A autorowi wątku to wypada doradzić żeby po prostu w całej instalacji podłączał gniazdka jednakowo. To jest "dobra praktyka" Kolego andreff.

0