Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak wywołania - jak zlokalizować usterkę?

23 Paź 2012 07:57 2211 9
  • Poziom 10  
    Witam.
    Zostałem ostatnio poproszony przez znajomych o pomoc w wymianie unifonu w mieszkaniu. Instalacja jest 5 przewodowa i była montowana kilkanaście lat temu, nie wiem dokładnie jaki to producent, ale kaseta jest bardzo podobna do tej znajdującej się poniżej.
    Brak wywołania - jak zlokalizować usterkę?

Usterka dotychczasowa to brak sygnału wywołania oraz brak możliwości otwierania bramy. Odłączając stary domofon podpisywałem sobie kolorami poszczególne elementy, po odpięciu niebieskiego przestała działać słuchawka, zielonego - mikrofon, biały - masa, czerwony - rygiel i został pomarańczowy, który w drodze eliminacji ;) pasowałby pod wywołanie, ale nie wiem jak to sprawdzić.
    Poniżej zdjęcia:
    - stare podłączenie (jasnoniebieski przewód w rzeczywistości jest zielony)

- nowe podłączenie

- schemat

Co do schematu, to podłączyłem to zgodnie ze schematem "płytka drukowana aparatu o numerze n", oznaczenie "linia wkładek" domyślam się, że chodzi o głośniczki tylko celowo nie użyto określenia "słuchawek", żeby uniknąć wieloznaczności. I teraz po podłączeniu słyszę odgłosy z zewnątrz, przedmuch w słuchawce również, schodząc na dół można rozmawiać w obie strony, można otworzyć bramę, brakuje tylko sygnału wywołania. Dzwoniąc z dołu, nie słychać cichego sygnału wywołania w kasecie (przed wymianą też tak było), w przypadku innych sąsiadów słychać cichy sygnał wywołania w kasecie. Zgodnie ze schematem zworki zostały ustawione: ZW1 - OFF, ZW2 - ON. Czy jest to możliwe aby usterka znajdowała się w zewnętrznej kasecie i dotyczyła tylko ich mieszkania? Np. przycisk z numerem mieszkania itp? Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc, w jaki sposób mogę się upewnić, że usterka znajduje się poza mieszkaniem (instalacja na klatce lub kaseta), zanim zostanie wezwany serwis do sprawdzenia całej instalacji w klatce.
    Z góry dziękuję za pomoc i sugestie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    A u sąsiadów działa ?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Tak, u sąsiadów działa, z tego co mi mówiono zdarzają się przypadki "zawieszenia" rygla, w sensie, że brzęczy przez dłuższy czas, ale to przypuszczalnie wynika ze źle działającego przycisku otwierania bramy u któregoś z sąsiadów, bo po jakimś rygiel przestaje brzęczeć i działa wtedy kiedy trzeba.
  • Poziom 16  
    Kshysheek napisał:
    . Czy jest to możliwe aby usterka znajdowała się w zewnętrznej kasecie i dotyczyła tylko ich mieszkania?

Tak jest to możliwe.

Aby sprawdzić sygnał wywołania należy ze starego unifonu wydłubać głośniczek ( jeżeli jest sprawny) i podłączyć go bezpośrednio do przewodu wywołania oraz masy w unifonie.

UWAGA !!!!!! W czasie prób nie trzymać głośniczka przy uchu.
    To może być uszkodzony obwód dzwonienia do danego lokalu , bo każdy ma oddzielny.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za zainteresowanie.
    Czyli musiałbym otworzyć kasetę i jeszcze tam sprawdzić czy przycisk przy ich numerze zwiera poprawnie - dobrze rozumiem?
    A gdyby się okazało, że przycisk zwiera poprawnie i przewody do niego są podłączone prawidłowo, to ostatnim miejscem do sprawdzenia jest instalacja w korytkach, zgadza się?
    Teoretycznie tak, ale jak są kiepsko skręty porobione w instalacji, to rozłączenie w linii wydaje mi się bardziej prawdopodobne lub przy lokalu niz uszkodzenie w kasecie.
  • Poziom 10  
    Tylko teraz czy da się to sprawdzić bez wyłączania instalacji? Mam na myśli jakieś "przedzwonienie" tego pomarańczowego przewodu, bądź pomierzenie jakiegoś napięcia lub rezystancji na parze pomarańczowy-masa. Tylko czy to dobry trop? Bo jeśli się nie mylę, to z kasety ten pomarańczowy (lub odpowiedni dla danego mieszkania) przewód idzie do centralki i tam jest jakiś generator tonu wywołania, więc takie proste "przedzwonienie" pewnie niewiele da mając dostęp tylko do kasety.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Wygląda to trochę inaczej niz piszesz i tym lepiej dla Ciebie. " melodyjka idzie z centrali na kasetę jednym przewodem a z niej jest dystrybuowana przez przyciski bezpośrednio do lokali. Tyle że twój pomarańczowy po drodze w zależności od potrzeb i fantazji instalatora mógł zmieniać kolor. Pierwsze sprawdź puszki połączeniowe z uwzględnieniem tego co pisał Tracer i Lancet . I nic nie musisz wyłączać.
    Pozdrawiam

ps
    a w puszkach bardzo ostrożnie bo za chwile będą pisali twoi sąsiedzi.
  • Poziom 10  
    No właśnie dlatego jedyne co chcę sprawdzić w kasecie, to przewody do przycisku i ewentualne sprawdzenie czy sam przycisk przewodzi po wciśnięciu, reszty instalacji nie chcę ruszać, pomimo, iż u siebie w domu jednorodzinnym podpiąłem to bez problemu, no ale jednak w bloku to nieco inaczej wygląda - wolę nie ryzykować.
    Dziękuję wszystkim za pomoc i sugestie, pozdrawiam.