Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Domofon Cyfral 5p jak podłączyć. Instalacja 6 żyłowa

16 Gru 2018 16:37 357 14
 • Pomocny post
  Moderator Zabezpieczeń
  Jak nie wie kolega jak był podłączony stary unifon to nie pozostaje nic innego jak upewnić się że zakupiony unifon nadaje się do tej instalacji i próbować na czuja.
  Wszystko opisane w tym temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3289894.html
 • Pomocny dla użytkowników
  Jeżeli nie jest to kłopotliwe, to zrób zdjęcie z widocznym podłączeniem unifonu u któregoś z sąsiadów. Wtedy "od ręki" ci pomożemy. Nieważne, że będzie miał inny model unifonu.
 • Pomocny dla użytkowników
  Ten unifon to Urmet 1131.

  1 - pomarańczowy - słuchawka - (SPK)
  CA - beżowy - wywołanie (RING)
  2 - zielony - mikrofon (MIC)
  6 - niebieski - masa (MASA)
  10 - biały - przycisk (SW1)
  9 - brązowy - przycisk (SW2)

  W nawiasach zaciski w twoim nowym unifonie.
 • Pomocny post
  Moderator Zabezpieczeń
  Dzięki temu, że kolega przeszedł się po lokalach wiemy już jaki jest typ instalacji oraz to, że unifon jaki kolega zakupił powinien do niej pasować.
  Teraz sa dwie opcje:

  • kolegi kabel jest odłączony/ uszkodzony/ nieprawidłowo przedłużony -wymagana ingerencja w piony/ instalację zbiorczą itp - raczej jakiś konserwator

  • szukanie połączeń na czuja co jest opisane w temacie który linkowałem w #2 ( jeden z podpunktów)

  ps. a sprawdzał kolega czy u sąsiadów wszystko działa
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Ten drugi pokazany unifon ma takie kolory kabelków jak u ciebie. Niestety jest tam taka plątanina wewnętrznych połączeń,,, szczególnie że jest tam jeszcze po drodze wyłącznik dzwonka (lub ściszenie). W każdym razie wygląda mi ten unifon na Laskomex. Jeżeli tak właśnie jest i numeracja jest zachowana, to w tym unifonie:

  1 - wywołanie
  2 - słuchawka
  3 - mikrofon
  4 - masa
  5 - przycisk
  6 - przycisk

  Aby w końcu coś ustalić podłącz próbnie tylko dwa kabelki, a mianowicie masę i słuchawkę, czyli biały na MASA a niebieski na SPK. Posłuchaj czy wtedy słyszysz w słuchawce cokolwiek. Jeżeli tak, to reszta to już tylko formalność.
 • Poziom 3  
  Bialy na mase niebieski na spk i wszystko slychac. Dalem brazowy nasw1 i drzwi sie otwierają
 • Pomocny dla użytkowników
  Czyli dalej idąc tym tropem:

  żółty - RING
  zielony - MIC
  brązowy - SW1
  szary - SW2
 • Poziom 3  
  Dokladnie tak podłączyłem, i wszystko dziala oprocz tego ze nie slychac mieszkania na dole w centrali, natomiast dol słychac w sluchawce w mieszkaniu. Dobrze kombinuje ze cos spalilem?
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Jak masz miernik, to sprawdź czy na kabelku idącym na zacisk MIC jest napięcie stałe. Chodzi o kabelek zielony. Pomiar musisz zrobić względem zacisku masy.

  Ps. Czy przypadkiem nie kręciłeś potencjometrem służącym do regulacji wzmocnienia mikrofonu?
 • Poziom 3  
  Wiec dokonalem pomiaru, i wartosc to 0, potencjometrem krecilem nawet w momencie pomiaru probowalem nim regulowac, i nic wartosc niezmiennie wynosi 0.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Jak nie masz napięcia na linii mikrofonu, to kręcenie potencjometrem nie miało sensu. Musisz znaleźć przerwę w instalacji, np. na rozgałęzieniu do twojego mieszkania. Kręcenie tym potencjometrem to ewentualna korekta wzmocnienia, np. gdy sprzęga, to ściszamy.
  Sprawdź jeszcze, czy przypadkiem nie masz tego napięcia na innym kabelku. Być może jest jednak tylko jakiś błąd w podłączeniu. Dodam, że nie określiłem wcześniej wszystkich kabli na sto procent (unifon drugiego sąsiada), bo nie wszystko tam widać.
 • Poziom 3  
  Dziekuje panowie za pomoc. Troche to trwało, ale pojawił sie monter ze spoldzielni i okazalo sie ze dzieki wam domofon podłączylem dobrze, ale e mojej klatce uszkodzona jest cala instalacja. Zamykam wątek. Pozdrawiam