Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y550 - Nie działa ładowanie baterii Lenovo Y550

20 Lis 2012 15:38 8115 9
  • Poziom 10  
    Witam.

Problem jest następujący. Pewnego dnia padła bateria w Lenovo Y550, co dziwne z dnia na dzień przestała trzymać kompletnie, przy czym dzień wcześniej trzymała bite 2h.
    Kupiłem nową i okazuje się, że problem nie tkwi w baterii lecz w laptopie. Okazuje się bowiem, że po podłączeniu nowej baterii rozpoczyna się ładowanie, które jest potwierdzone migająca z przodu na pomarańczowo diodą, czemu towarzyszy bardzo cichy aczkolwiek "łatwo zauważalny" dźwięk cykania z okolic złącza baterii (3-4 cyknięcia na sekundę). Tak jest przez minutę, po czym dioda przestaje migać i zanika cykanie.
    Ciekawostką jest, że przy tym niby ładowaniu Windows pokazuje w trayu komunikat NIE WYKRYTO BATERII.

Co ciekawe przy użyciu starej baterii efekt jest zgoła odmienny, Windows ją widzi, pokazuje przez moment, że ją ładuje, dosłownie kilka sekund, po czym wyświetla komunikat: PODŁĄCZONY, NIE ŁADUJE. Przy starej baterii dioda z przodu laptopa nie świeci w ogóle i nie występuje efekt cykania.

Przelutowałem diagnostycznie złącze baterii, w trakcie pomiarów zauważyłem następujący efekt. Dioda PD101 znajdująca się tuż obok złącza baterii w trakcie ładowania (z efektem cykania) ma na wejściu 18,8V a na wyjściu 11,8V. Po czym ładowanie/cykanie ustaje i napięcia wyjściowe spada do 0.

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc Lenovo Y550 - Nie działa ładowanie baterii Lenovo Y550
  • Poziom 18  
    Czy masz doświadczenie w elektronice, żeby dokonać pomiarów i nie zepsuć sprzętu bardziej?
  • Poziom 10  
    tak, co mam zmierzyć ?
  • Spec od komputerów
    Oznaczenie kodowe płyty podaj.
  • Poziom 18  
    Na początek napięcia z PQ303, PQ305, PQ304 na samym zasilaczu, na zasilaczu i baterii i na samej baterii.
  • Poziom 10  
    W pliku zawarłem rozkład napięć na poszczególnych układach w 3 opcjach zasilania, przy czym przy zasilaniu z samej baterii, która jest pusta a jej ładowanie trwa zaledwie minutę ze względu na opisywany problem, napięcia maleją w ciągu kilkunastu sekund do zera. Starałem się wyłapać początkowe ich wartości zaraz po dołączeniu zasilania z sieci. Lenovo Y550 - Nie działa ładowanie baterii Lenovo Y550
  • Poziom 18  
    Wygląda, że ładowanie się załącza ale przetwornica jest mocno obciążona rozładowaną baterią stąd chyba ten dźwięk. Nowa bateria powinna mieć napięcie a nie być zupełnie rozładowaną. Czy po ustaniu tego dźwięku nadal występuje napięcie 12V na n. 5-8 PQ304?
  • Poziom 10  
    Bateria zaraz po kupnie faktycznie miała pewien zapas napięcia, jednakże już wtedy występował opisywany problem z ładowaniem i cykaniem, dlatego też w między czasie rozładowała się do zera a wspomniany problem uniemożliwia jej doładowanie.

Jutro sprawdzę co z tym napięciem na PQ304 i dam znać
  • Poziom 11  
    Witam
    Przepraszam że odgrzebuje, czy udało się rozwiązać problem ?
    Mam ten sam przypadek.
  • Poziom 10  
    nie - odpuściłem temat ze względu na brak czasu na grzebanie w nim