Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz buforowy czy UPS dla kamer IP i routerów

10 Gru 2012 21:00 7155 14
  • Poziom 11  
    Mam następujące pytanie co wybrać do zasilania kamer IP i routerów/switch. Zasilacz buforowy będzie tańszy i dłużej pociągną kamery ale pisali że jak robić już porządny monitoring to tylko UPS instalować tylko martwi mnie ta niepotrzebna konwersja 230V->12V->230V-12V i wówczas dużo energii się traci na tym. Aktualnie mam jeden UPS który zasila rejestratory i przy tym bym już został (ewentualnie zakupił mocniejszy) z tego co wyczytałem do rejestratorów lepiej nie podpinać zasilaczy buforowych bo wówczas mogą uleć zniszczeniu dyski gdy będzie awaria prądu z sieci. Zastanawiałem się nad zasilaczami buforowy firmy Pulsar a UPS firmy APC.

Drugie pytanie jest takie czy do zasilacza buforowego można instalować 2 akumulatory (myślałem o ALARMTEC 12V 18AH 12V)aby uzyskać dłuższy czas pracy kamer IP gdy zabraknie zasilania.
  • OptexOptex
  • Poziom 32  
    Ja zastosowałbym zasilacz buforowy z dobrym zabezpieczeniem przepięciowym (może być dobrej klasy listwa zasilająca oczywiście z bolcem uziemiającym który nie jest dla ozdoby tylko faktycznie łączy się z uziemieniem tak jak obudowa i elektronika zasilacza) .Co do akumulatorów to wiadomo że możesz zastosować o większej pojemności oczywiście w granicach rozsądku ale pamiętaj że "ładowarka" zasilacza nie naładuje "podużytych" akumulatorów w czasie znamionowym i musisz się liczyć z wydłużeniem czasu ładowania po długim zaniku sieci 230V i pracy kamer i rejestratora z akumulatorów.
  • Poziom 17  
    Firma ATTE ma dedykowane urządzenia do zasilania Poe oraz urządzeń na zróżnicowane napięcia.
    Stosowanie UPS'a nie ma uzasadnienia ekonomicznego z uwagi na wielokrotne przetwarzania napięcia i brak możliwości łatwego zmieniania pojemności akumulatorów.

Co do drugiego pytania - zamiast dwóch akumulatorów zastosuj jeden większy, nie powinno się łączyć w takich układach akumulatorów równolegle. Możesz użyć nawet bardzo dużych pojemności jeżeli zapewnisz odpowiedni prąd ładowania akumulatora.

W przypadku pytań pisz na PW mogę Ci pomóc w doborze urządzeń bo robiliśmy już podobne instalacje.
  • OptexOptex
  • Poziom 18  
    Sa zasilacze buforowe z akululatorami nawet 40 Ah Pulsara. Co do zasilania kamer spokojnie mozesz je zasilic zasilaczem buforowym ale tu uwaga dl pewności przy każdej kamerze proponuje dac stabilizator napiecia LM 7812 bez zadnych dodatkowych elementów
  • Poziom 17  
    Kolego wampirek a mogę zapytać po co polecasz stabilizatory? Tym bardziej liniowe? Jeśli w temacie jest "buforowe" to znaczy że urządzenia będą pracowały czasami z akumulatora a takie stabilizatory to zwykłe marnotrawstwo jeśli chodzi o moc.
    Jeśli stabilizatory/przetwornice to tylko impulsowe wysokosprawne.

Co to pytania OGÓLNIE skłaniam się z doświadczenia do zasilania wszystkiego z buforówek. Z moich doświadczeń wynika że współczynnik Cena/czas działania przemawia za zasilaczami buforowymi. Chociażby ze wspomnianej w UPS-ach kilkukrotnej zmiany napięcia zasilania.

Jeśli masz jakiś konkretny przypadek to podrzuć do tematu lub na PW co chcesz zasilać w jakiej ilości i o jakiej mocy.

Rozważymy co wybrać.
  • Poziom 18  
    Ano kolego zasilacz buforowy daje napiecie ok. 14 Volt (13,8 V nominalnie) urzadzenia ip zasilane sa napiecie 12 V stabilizatory sa montowane przy kazdej kamerze aby urzadzenie mialo 12 v nie wiecej i wtedy unikasz niepotrzebnych skoków napiecia sposób sprawdziłem i dzała fantastycznie.
  • Poziom 20  
    Z tymi Lmami raczej słaby pomysł, średni spadek napięcia to jakieś 2V na takim stabilizatorze, wiec w przypadku braku prądu akumlator szybko zejdzie do 12V, a wiec na wyjściu LMa zostanie moze z 10V. Równie dobrze można dać 3-4 diody połączone szeregowo, efekt podobny.
    I czy w takiej sytuacji urządzenia będą chciały jeszcze pracować to już zależy tylko i wyłącznie od nich. Napewno czas pracy jaki by wynikał z pojemności akumlatora nie zostanie osiągnięty nawet w połowie.
    Jak chcesz kolego zaper13 zrobić to jak należy to za zasilaczem buforowym daj przetwornice DC 12/12.

Dodano po 2 [minuty]:

Swoją drogą testowałem urządzenia Atte i jest to całkiem rozsądna oferta za przyzwoitą cenę, warto nad tym pomyśleć.
  • Poziom 31  
    wampirek napisał:
    Ano kolego zasilacz buforowy daje napiecie ok. 14 Volt (13,8 V nominalnie) urzadzenia ip zasilane sa napiecie 12 V stabilizatory sa montowane przy kazdej kamerze aby urzadzenie mialo 12 v nie wiecej i wtedy unikasz niepotrzebnych skoków napiecia sposób sprawdziłem i dzała fantastycznie.

Sprawdź dokładnie karty katalogowe. Typowy stabilizator liniowy 12V wymaga do prawidłowej pracy napięcia powyżej 14.5V. Przy niższym (poniżej 14V) napięcia spada wraz z obciążeniem, tranzystor końcowy nie może być prawidłowo wysterowany (schemat LM7812). Tak więc zamiast stabilizować napięcie, osiągasz efekt dokładnie odwrotny, przy zachowaniu zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem.
  • Poziom 18  
    Zgodze sie ze spadkiem napiecia na LMach ale to rozwiazanie ma tez swoje plusy o czym kolega nie wspomnial przedewszystkim to ze skoki napiecia sa dzieki nim eliminowane i napiecie nie przekroczy przy nich wartosci 12 V a przy diodach moze wzrosnąć bez zapowiedzi fakt ze przy diodach spadek ratuje sprzęt. Pozatym jesli damy zasilacz z wyjsciem 24 V to dzieki temu niwelujemy szkodliowść spadków napięć na kablach przy większych odległościach. Pozatym pamiętajmy że cyfrówka jest wrażliwa na skoki napięć przy zasilaniu
  • Poziom 31  
    wampirek napisał:
    Pozatym jesli damy zasilacz z wyjsciem 24 V to dzieki temu niwelujemy szkodliowść spadków napięć na kablach przy większych odległościach.

1. Zapotrzebowanie na energię wzrasta prawie dwukrotnie (12V spadku na stabilizatorze liniowym i przewodach zasilających).
    2. Stabilizator musi być zamontowany na dobrym radiatorze (moc wydzielana w zakresie 6 - 12W), inaczej się ugotuje lub zabezpieczenie termiczne będzie regularnie odcinać zasilanie. Na to ostanie bym nie liczył, chińskie podróbki stabilizatorów często nie mają zabezpieczeń.
  • Poziom 18  
    Wszystko się zgadza ale przy dużych odległościach z 24 V może się pojawić nawet 18V to po pierwsze masz racje co do chińszczyzny i tu się zgodzę, zależy wszystko od tego co chce się mieć i co chce się osiągnąć.
  • Poziom 11  
    Ja potrzebowałbym zrobić 5 zestawów zasilaczy buforowych. Czas podtrzymania do 5 godzin. Chciałbym aby to miało wszystko ręce i nogi aby nie okazało się że za chwilę wszystko się posypie. Widzę że Pulsar ma zasilacze zgodne z normą EN50131 więc musi to już jakiś standard posiadać. Widziałem zasilacz ATTE ale do niego można podpiąć akumulator chyba max 17Ah a według kalkulatora który znajduje się na stronie Pulsar w zestawie tylko zestaw 2 i 4 podchodził by pod akumulator 17Ah. Jeśli chodzi o odległość zasilacza do urządzeń wynosi max 2 metry.

Zestawy zapotrzebowanie na Ampery:
    1. 3.5A 12V
    2. 2A 12V
    3. 6A 12V
    4. 2.5A 12V
    5. 4A 12V
  • Poziom 17  
    Marek31415 napisał:
    wampirek napisał:
    Pozatym jesli damy zasilacz z wyjsciem 24 V to dzieki temu niwelujemy szkodliowść spadków napięć na kablach przy większych odległościach.

1. Zapotrzebowanie na energię wzrasta prawie dwukrotnie (12V spadku na stabilizatorze liniowym i przewodach zasilających).
    2. Stabilizator musi być zamontowany na dobrym radiatorze (moc wydzielana w zakresie 6 - 12W), inaczej się ugotuje lub zabezpieczenie termiczne będzie regularnie odcinać zasilanie. Na to ostanie bym nie liczył, chińskie podróbki stabilizatorów często nie mają zabezpieczeń.

Panie Marek31415 dokładnie to samo chciałem napisać.
    Wampirku pomimo dobrych chęci proponujesz niezbyt przemyślane rozwiązania.
  • Poziom 17  
    Akumulator można dobrać o większej pojemności - należy jedynie zadbać o to aby był ładowany odpowiednim prądem. Zbyt niski prąd ładowania przy częstej pracy z akumulatora może skutkować ciągłym stanem niedoładowania akumulatorów.