Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mieszane przewody i mostkowanie a różnicówka

marloonn 03 Sty 2013 02:17 4113 11
  • #1 03 Sty 2013 02:17
    marloonn
    Poziom 2  

Witam
    W domu po poprzednim właścicielu zastałem instalację 2 i 3 przewodową miedzianą z wyłącznikami nadprądowymi i różnicówką (do licznika biegnie kabel 2 żyłowy: L i N, obok różnicówki PE który idzie do ziemi).
    W instalacji są:
    -2 przewody: do gniazdek z bolcem i bez bolca, do lamp z 2 i 3 przewodami
    -3 przewody: do gniazdek z bolcem i bez bolca, do lamp z 2 i 3 przewodami
    W niektórych połączeniach gniazdek i lamp są mostki PE z N zarówno w 2 i 3 przewodowch kablach.

Wydaje mi się że ktoś do starej instalacji poprostu podłączył różnicówkę bez żadnych innych przeróbek.

Z tego co mi wiadomo to mając różnicówkę nie wolno mostkować w żadnym przypadku przy podłączanych urządzeniach i gniazdkach N z PE, N z bolcem bo różnicówka nie zadziała i można dostac kopa ale może się mylę.

Pytanie moje: czy te wszystkie mostki powywalać czy coś zostawić?
    Czy jest jakiś przypadek że mając różnicówkę można mostkować N z PE podłączając urządzenie(odbiornik) lub gniazdko?

Dołączam rysunek z tym co zastałem ale bez narysowanych mostków bo w tak samo wyglądających przyłączach (takie samo doprowadzenie przewodów i przeznaczenie np.gniazdko lub lampa) jedno ma mostek a inne nie.

0 11
  • #2 03 Sty 2013 04:35
    bartekfigura
    Poziom 26  

Lepiej wezwać elektryka. Wszystko jest tak zagmatwane że trzeba to obejrzeć na miejscu fachowym okiem. A widzę że nie bardzo masz o tym pojęcie, skoro nie znasz zasady działania rożnicówki. Bezpieczeństwo Twoje i bliskich jest najważniejsze.

0
  • #3 03 Sty 2013 16:18
    ROSOMAK7
    Poziom 15  

Tak jak kolega powyżej napisał,wezwij elektryka!. ,,Za'' RCD nie można już łączyć przewodów
    N z PE ponadto do każdego gniazdka musi być doprowadzony PE i musi być bolec! Wezwij elektryka i niech ci to zrobi tak jak trzeba,zanim ktoś zostanie porażony!

0
  • #4 03 Sty 2013 17:26
    marloonn
    Poziom 2  

czy różnicówka zadziała poprawnie jeśli kabel 2 żyłowy(N L) zasili gniazdko bez bolca (lub z bolcem ale bez mostkowania bolca z N)w przypadku:
    1: podłączę wtyczkę z uziemieniem (urządzenie z kablem 3żyłowym)
    2: podłącze wtyczkę bez uziemienia ( urządzenie z kablem 2 żyłowym)

Dodano po 17 [minuty]:

ROSOMAK7 napisał:
    ,,Za'' RCD nie można już łączyć przewodów
    N z PE ponadto do każdego gniazdka musi być doprowadzony PE i musi być bolec!

Potrzebuję właśnie takich konkretów, chciałbym czegoś się nauczyć przy okazji.
    Dlaczego mając różnicówkę muszę mieć do gniazdka PE pociągnięty , jaką tu funkcję ten PE pełni.
    Czy zadziała różnicówka jeśli nie będzie tego PE?

Dodano po 24 [minuty]:

Znalazłem w innym temacie obrazek który oddaje to co mam u siebie.
    Czy w takim układzie można podłączyć różnicówkę, jeśli tak to gdzie?

0
  • #5 03 Sty 2013 17:27
    kosmos99
    Poziom 34  

marloonn napisał:
    Dlaczego mając różnicówkę muszę mieć do gniazdka PE pociągnięty , jaką tu funkcję ten PE pełni.

Żeby w razie awarii urządzenia zadziałały zabezpieczenia.

0
  • #6 03 Sty 2013 17:37
    marloonn
    Poziom 2  

Czyli bez osobnego PE w gniazdku różnicówka napewno nie zadziała?

0
  • #7 03 Sty 2013 17:41
    kosmos99
    Poziom 34  

Różnicówka może zadziałać, ale jej funkcja ochronna jest wtedy ograniczona i nie wolno tak robić ze względów bezpieczeństwa.

0
  • #8 03 Sty 2013 17:53
    marloonn
    Poziom 2  

czy można zrobić tak:
    1 gniazdka zostawić tylko tam gdzie mam 3 przewody (L N PE)
    2 a oświetlenie tam gdzie są 2 przewody(L N ) i oczywiście tam gdzie są 3 przewody( L N PE )?

No i oczywiście nie łączyć PE z N w żadnym przypadku:)

co to znaczy "Różnicówka może zadziałać, ale jej funkcja ochronna jest wtedy ograniczona i nie wolno tak robić ze względów bezpieczeństwa"?

0
  • Pomocny post
    #9 03 Sty 2013 18:05
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    @marloonn
    1 - Natychmiast zaprzestać eksperymentów
    2 - Wezwać dobrego elektryka
    3 - Uporządkować instalację
    4 - Wykonać pomiary ochronne
    5 - Eksploatować bezpieczną instalację elektryczną
    Innej drogi ze względów bezpieczeństwa i poziom własnej wiedzy kolegi zdecydowanie nie polecam

kosmos99 napisał:
    marloonn napisał:
    Czyli bez osobnego PE w gniazdku różnicówka napewno nie zadziała?
    Różnicówka może zadziałać, ale jej funkcja ochronna jest wtedy ograniczona i nie wolno tak robić ze względów bezpieczeństwa.

Hmm, a może kolega abstrahując od bardzo niekorzystnych warunków środowiska (w domu raczej się ich nie spodziewam) rozwinąć tę myśl rozrysowując prądy w układzie.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #10 03 Sty 2013 18:15
    kosmos99
    Poziom 34  

Zdalnie nie jestem Ci w stanie odpowiedzieć. Jeśli chodzi o oświetlenie to skąd wiadomo, że tam gdzie są 3 przewody to jeden jest PE? Może być tak, że dwa są sterowane przełącznikiem, a trzeci to N lub zero.

Jeśli chodzi o:

marloonn napisał:
    co to znaczy "Różnicówka może zadziałać, ale jej funkcja ochronna jest wtedy ograniczona i nie wolno tak robić ze względów bezpieczeństwa"?

chodzi o to, że w przypadku przebicia bez podłączonego przewodu PE, RCD może nie zadziałać i potencjał będzie się utrzymywał. Gdy ktoś dotknie takiego urządzenia to duża szansa, że zostanie porażony. RCD może wtedy zadziałać, ale na pewno to odczujemy. Należy też dodać, że RCD charakteryzują się dość dużą awaryjnością w stosunku do innych aparatów i są stosowane jak ochrona uzupełniająca, a nie podstawowa. A w instalacji z RCD bez PE ochrona podstawowa nie będzie zapewniona. Co też nie oznacza, że sama obecność PE ją gwarantuje.

0
  • #11 03 Sty 2013 18:25
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 03 Sty 2013 19:38
    bartekfigura
    Poziom 26  

kosmos99 napisał:
    Jeśli chodzi o oświetlenie to skąd wiadomo, że tam gdzie są 3 przewody to jeden jest PE? Może być tak, że dwa są sterowane przełącznikiem, a trzeci to N lub zero.

Często się takie rozwiązanie spotyka przy podłączaniu żyrandoli na kilka żarówek. Tak nie powinno się robić, bo żyrandole należy zasilać przewodem 4 żyłowym (2L, N, PE). No ale rzeczywistość w wielu polskich domach jest inna.

0
  Szukaj w 5mln produktów