Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zrobienie zwrotnicy. Proszę o jakiś projekt.

09 Lut 2005 12:38 1103 6
 • Poziom 10  
  Witam!
  Chce zrobić zwrotnice. Chce na średniotonowca dać od 4000Hz do 6000Hz.
  A wysokotonowy od 6000Hz w góre. Impedancja głośnika średniotonowego to 4Ohm a wysokotonowego 8Ohm. Możecie podrzucić jakiś projekt. Sory ale jestem początkujący.


  pzd
 • Poziom 36  
  A dlaczego akurat tak chcesz ? Nie napisałeś nic o głośniku niskotonowym. Nie będzie go w ogóle ? Też jest ważne ile ma omów jeżeli będzie. I nie robi się takich częstotliwości podziału... Górna (6000kHz) jest w porządku ale dolną częstotliwość należałoby zmniejszyć do około 500 - 1000Hz, w zależności od tego jakie masz głośniki. Napisz jeszcze co to za głośniki i czy kupiłeś je już ? No i niezbyt dobrym rozwiązaniem jest stosowanie głośników o różnej impedancji.
 • Poziom 10  
  Mam bsowy głośnik od kolumn Jamo. Nie mam jednak jego parametrów ale wiem że w orginalnej kolumnie nie był wogóle filtrowany. Ta kolumna w której sie znajdował była trójdrożna z podziałami 4500/9000Hz. ma opór 6Ohm. Do tego głośnika ma wysokotonowca GTC 11/100 i jakiegoś średniotonowca z satelitek Creativa.


  pzd
 • Poziom 43  
  wymień średniotonowy i zrób ciecie średniotonowca tak jak nalezy 500, 1000 lub 1500 Hz. Co to za GTC powiedz coś wiecej.

  jamo to raczej nie jest sprzęt najwyzszych lotów. Kup tam ARP 150 z tesli

  Kazdy z tych głośników ma za pewno inny SPL z korzyścią dla glośnika wysokotonowego, średniotonowy (własciwie to coś z creative'a może byc bardzo toporne 85-86dB).

  Jesli Jamo wstawił tam dwa kondensatory jako zwrotnice to widocznie była to najlepsza możliwośc akurat w tym momencie. Stosunek cena/jakośc celowo dobrany przez eksperymentowanie.

  Moja dygresja jest taka: sprawdź jakie pasmo osiąga basowiec (generator tonów, szum biały, analizator widma, CD z nagranymi falami dźwiekowymi, Auda speaker workshop lub inny program) I wstaw zamiast dziadowskich piezo czy dwoch głośników dynamicznych membranowych - porządną kopułke z tonsila o mocy dostosowanej do Jamo. Na pewno dostaniesz lepszy dźwięk. I bedizesz miał prostszą zwrotnice.
 • Poziom 10  
  Ten GTC 11/100 jest identyczny jak GDWK 11/100. Ze średniotonowcem właśnie jest problem bo w kolumnie zmieści sie tylko 7.5cm głośnik. Więc co dalej? A może zrezygnować ze średniotonowca i zrobić dwudrożną kolumienke?? I jaki do tego podział? Ten GTC zalecają odciąć nas 4800Hz
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Tak zrezygnuj ze średniotonowca. I tak będzie lepiej niż w przypadku jamo na samych filtrach I-rzędu.

  Musisz jeszcze zrównać skuteczność tego GTC z basowcem zapewne bedzie miał pare dB więcej. Dzięki czemu możesz wymusić na wysokotonowcu prace jak na 6 Ohmach i stawić do zestawu zwrotnice 8Ohmową.

  z 8 ohmwego wysokotonowca zrobisz 6 Ohmowego przez dodanie w szereg opornika 24 Ohmy -> (8*24)/(8+24)=6 Ohm. I bedzie szło zastosować jakąś zrwotnice oryginalnie zaprojektowaną na 6 lub 8 Ohm mniej więcej. Możliwe ze sobie poradzi z 4,5 kHz... szczególnie jesli na wysokie tony dasz stromy filter III rzędu powiedzmy...
 • Poziom 11  
  mam pytanko. Mam dwa głośniki bas 40 w 8 ohm 90 dB, sopran 60 w 94 dB, 8 ohm, czy nalezy w zwrotnicy dać jakiś korektor ze wzgledu na różnice w mocy?