Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ferguson A 250 + Opticum MonoQ - Sygnał/jakość 90% Astra + HB - brak kanałów

RemigiuszK 03 Sty 2013 23:55 3690 13
  • #1 03 Sty 2013 23:55
    RemigiuszK
    Poziom 11  

Witam,
    Ponieważ jestem laikiem w temacie TV SAT i nie znajduję nigdzie żadnych kluczowych dla mnie informacji - postanowiłem zapytać szanowne grono o poradę w czym może tkwić problem...

Otóż zakupiłem dekoder Ferguson Ariva 250 (DVBT + SAT). Podłączyłem naziemną antenę i dodatkowo "podpiąłem się" do anteny satelitarnej, na której zamocowany był konwerter. (parametrów ustawien tej anteny nie znam, gdyz jestem po zmianie zamieszkania, i na budynku stary właściciel zostawił ten zestaw)
    Po odpaleniu dekodera, zostały wyszukane kanały naziemnej TV i w menu TV SAT dekodera wybrałem do przeszukania satelity Astra1 i HotBird. (zaznaczyłem przeszukanie niekodowanych programów)
    Po kilku minutach przeszukiwania, dekoder znalazł ponad tysiac programów niekodowanych. W głównej mierze, obok nazwy programu w nawiasie wyświetlana była satelita HotBird, jednak było też gros programów, gdzie widniała Astra1.
    W menu tunera "ustawienia anteny" przy wyborze HotBird - siła sygnału =90%, jakość 75-80%. Kiedy przełączałem sie na Astrę - obydwie wartości wskazywały 40-45%.
    Domniemam więc, że antena zamocowana na dachu, ustawiona jest na HotBird'a.
    Aby móc odbierać więcej programów FTA, postanowiłem zakupić konwerter Opticum Monoblock Quad LNB MMQP-04H. (docelowo w 3 pokojach ma byc osobny dekoder)
    Wyczytalem w sieci, ze powinienem zamocowac konwerter za lewe "oko" (patrzac zza anteny), a z instrukcji tunera, zeby wlaczyc DiSEqC 1.0, aby tuner mogl przelaczac konwertery.
    W domu, przed TV, domownicy przez telefon, na biezaco informowali mnie o jakosci obecnego sygnalu w zaleznosci jak ustawialem konwerter. Na HB sygnal wskazywal caly czas wartosci w granicach 90%, Astra bez zmian - 40-45%. Kiedy metoda prob i bledow "odwrocilem do gory nogami" konwerter (zgodnie ze wskazowkami zegara, tak ze zlacza antenowe znajduja sie teraz od gory) w menu, przy satelicie Astra1 pojawil sie rowniez sygnal 90% (!). Pomyslalem wiec - jest OK, HB i Astra w koncu pokazuja wysokie wartosci.
    Wrocilem do domu i zaczalem przeszukiwac ponownie satelity.
    I tu rozczarowanie... Urzadzenie wyszukalo ledwo co 100 programow TV. Programy, ktore wczesniej wyswietlane byly z informacja, jakoby byly odbierane z Astra1 - pokazuja teraz "brak sygnalu, lub zly sygnal".
    Chce jednoczesnie zaznaczyc, iz do nowego konwertera dolaczona byla informacja: "Monoblock Quad LMQP-04H-AH (Astra-HotBird), LMQP-04H-HA (HotBird - Astra) W przypadku otrzymania wersji LMQP-04H-AH, prosze zwrocic uwage an poprawne ustawienie portow DiSEq w tunerze SAT - KOLEJNOSC ASTRA AND HOTBIRD". Niestety na pudelku ani na samym konwerterze nie bylo oznaczen w postaci ostatnich dwoch liter, tylko opis: Opticum Monoblock Quad LNB MMQP-04H.
    Probowalem zmieniac w menu Port 1 i Port 2 (zamieniac miejscami dla wybranyc satelit). Pojawilo sie troche wiecej programow, jednak to i tak duzo mniej, niz bylo pierwotnie, przed zmiana konwertera na QUADa.

Wyczytalem w sieci, ze nalezy gdzies dodac w menu drugi LNB, jednak nigdzie w instrukcji nie widzetakiej opcji, wchodzac w menu wyswietla sie tylko LNB1.

Prosze o informacje gdzie moglem popelnic blad, co zmienic, gdzie szukac... Jak wspamnialem na samym poczatku - jestem laikiem w tym temacie, wiec prosze mowic jezykiem prostym... ;)
    Z gory dziekuje za jakiekolwiek sugestie.

• #2 04 Sty 2013 00:03
    mihal2002
    Poziom 43  

RemigiuszK napisał:
    Prosze o informacje gdzie moglem popelnic blad

Wielkość anteny?!

• #3 04 Sty 2013 00:04
    houruk
    Poziom 18  

pierwsze co to odwróć go "nogami w dół" bo go krew zaleje:-) po drugie jakiej wielkości czasza? Skoro ci znalazło ponad tysiąc kanałów to po co przy tym majstrowałeś? Konwerter monoblock nie odbierze ci 4 razy wiecej kanałów tylko możesz do niego podpiąć np. 4 dekodery

• #4 04 Sty 2013 00:19
    RemigiuszK
    Poziom 11  

Teraz ciezko mi bedzie okreslic wielkosc czaszy. Na pewno nie mniejsza niz 80cm i nie wieksza niz 100cm. Mysle, ze to jakis standard. Zmienilem konwerter - tak jak napisalem - docelowo ma obslugiwac 3 dekodery, a na pierwotnym sygnal z Astry byl na tyle slaby, ze kiedy wyszukiwalem interesujacy mnie program znajdujacy sie na Astrze - dekoder nie wyszukiwal go w ogole.
    Oczwiscie rozwiazanie z odwroceniem "do gory nogami" konwertera, zalozylem z gory jako "czasowe", chcialem tylko zobaczyc, czy dekoder wykryje w pelni programy z Astry, skoro pojawil sie mocny sygnal. (zlacza oczywiscie zabezpieczylem przed zalaniem.. ;) )

• #5 04 Sty 2013 00:23
    mihal2002
    Poziom 43  

RemigiuszK napisał:
    Teraz ciezko mi bedzie okreslic wielkosc czaszy.

To jak już to określisz napisz. Inaczej to masz antenę nie większą jak 70 cm i taki efekt.

• #6 04 Sty 2013 00:34
    RemigiuszK
    Poziom 11  

Wrocilem wlasnie z dachu... :-> Antena - dokladnie 80cm

• #7 04 Sty 2013 00:36
    mihal2002
    Poziom 43  

RemigiuszK napisał:
    Antena - dokladnie 80cm

To ustaw poprawnie na hotbirda a sygnał z astry sam się pojawi, oczywiście odpowiedni ustawiając porty DiSEqC.

• #8 05 Sty 2013 14:48
    RemigiuszK
    Poziom 11  

Zgodnie z podpowiedzią, ustawiłem dziś "główny" konwerter na HotBirda. Przy przeszukiwaniu Astry, dopiero od 50 transpordera wyszukiwane są nieliczne programy. Po setnym TP - odnajduje więcej. Na 221 transporderów Astra1 - tuner wyszukał ok 450 programów, w głównej mierze powtarzających się islamskich kanałów.
    Próbowałem kombinować w ustawieniach. Przy wybraniu losowego transpordera, gdzie wyświetlany jest poziom sygnału 45%, jakość 10% - udało się przy kilku kombinacjach z portami 1-2 i przy zmianie ustawień konwertera (uniwersalny, lecz z różnymi charakterystykami) że sygnał pojawił się...
    Rodzi się zatem pytanie - czy dla danego transpordera będę musiał osobno, "przypadkowo", metodą prób i błędów wyszukiwać sygnał? Przecież byłoby to absurdalne..?!
    Bardziej obstawiam opcję, że nadal mam coś źle ustawione... Tylko od czego zacząć poszukiwania?

• #9 05 Sty 2013 15:32
    houruk
    Poziom 18  

Bardziej obstawiam opcję, że nadal mam coś źle ustawione... Tylko od czego zacząć poszukiwania?

Zacznij poszukiwać jakiegoś instalatora......bo tylko niepotrzebnie nerwy tracisz:-)

• #10 05 Sty 2013 19:43
    RemigiuszK
    Poziom 11  

Dzięki stary za "radę", ale jeśli będziemy podchodzić w ten sposób do każdego tematu, to takie forum nie ma racji bytu... Chęci i poświęcany czas idą w parze z nauką...

Dodano po 4 [godziny] 3 [minuty]:

Po długich kombinacjach z ustawieniami konwertera i manualnym poszukiwaniu konkretnych kanałów - udało się. Programy z Astry jaki i HotBirda wreszcie są.
    Niestety nadal nie potrafię sobie poradzić z ustawieniami w tunerze, aby wszystko "płynnie odbywało się".
    Na pozycji nr 1 zapisałem kanał StarsTV (HB), a na pozycji nr 2 - Deluxe Music (Astra).
    Przy różnorakich ustawieniach w menu tunera, zmianie portów 1-4, zmianie parametrów konwertera na uniwersalny, czy też wyborze konwertera z konkretnym parametrem - mogę ogladać tylko jeden program, a drugi wyświetla w tym czasie info: "program zakodowany" albo przy innych zmianach: "brak lub słaby sygnał".
    Po kolejnych zmianach sytuacja odwraca się - oglądam program nr 2, a 1 pokazuje info o zakodowaniu lub złym sygnale.
    Niby bliżej, jednak nadal daleko...
    Jakieś sugestie?

• #11 05 Sty 2013 20:33
    mihal2002
    Poziom 43  

RemigiuszK napisał:
    Jakieś sugestie?

Przeczytać instrukcję obsługi dekoder! Zostaje zatrudnić instalatora.

Dodano po 1 [minuty]:

RemigiuszK napisał:
    Dzięki stary za "radę", ale jeśli będziemy podchodzić w ten sposób do każdego tematu, to takie forum nie ma racji bytu... Chęci i poświęcany czas idą w parze z nauką...

Ale TY masz już zdanie. więc jak na wstępie.

Dodano po 3 [sekundy]:

RemigiuszK napisał:

Ale TY masz już zdanie. więc jak na wstępie.

• #12 06 Sty 2013 13:43
    RemigiuszK
    Poziom 11  

Zapewniam Cię, ze należę do osób, które zanim uruchomią coś nowego, czytają instrukcję od "A do Z". Jeśli po uruchomieniu coś jest niezrozumiałe - wracam najpierw do instrukcji, dopiero później szukam rozwiązania problemu w innych źródłach.
    Instalator - owszem, będzie, jeśli stwierdzę, że temat mnie przerósł. Jak na razie cierpliwości rezerwa pozostaje...
    Ale i Tobie dziękuję za radę...

• #13 07 Sty 2013 11:38
    houruk
    Poziom 18  

Skoro jak twierdzisz antena jest prawidłowo ustawiona to wygląda na to że masz źle ustawione porty diseq w menu dekodera. No ale instrukcję przecież czytałeś.

• #14 07 Sty 2013 11:47
    RemigiuszK
    Poziom 11  

Problem rozwiązany.
    Tuner przed podłączeniem konwertera monoblock miał zaciągniętą listę kanałów z HB i tylko ją widział, mimo manualnego dołożenia kanałów z Astry. Należało zresetować cały dekoder, ustawić na nowo porty i zaciągnąć listę kanałów z dwóch satelit - wszystko chodzi jak należy. (tego w instrukcji ani na forum nie było... Podpowiedzieli koledzy z innego działu ;) )

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME