Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka kolumn Unitry pomocy!

09 Lut 2005 16:32 1143 7
 • Poziom 10  
  Witam
  Mam stare kolumny unitry 4 ohmy na głośnikach tonsila(2xGDN 16/12/8 oraz GDWK 9/40/8). Są to kolumny zamknięte. Chciałem je przerobić na 8 omowe lub więcej, ponieważ mam wzmacniacz o impedancji 6-16 ohm.
  Głośniki niskotonowe były połączone równolegle tak, że miały 4 ohmy a GDWK (8 ohm) bezpośrednio do zwrotnicy. Nie rozumiem bardzo dlaczego GDWK jest 8 ohm jak kolumna jest 4 ohmy.
  Proszę o pomoc jak można by połaczyć te głośniki (lub coś dodać aby można je zrobić na 8 ohm).
  Pozdrawiam.
 • Poziom 36  
  Niestety, jedyne co możesz zrobić to zmienić głośniki lub połączyć szeregowo te, które są. Wyjdzie 16 ohm. Rozwiązania z rezystorem szeregowym działają, ale są kiepskie. Wysokotonówka jest 8 ohm a reszta 4ohm, takie coś nie jest złe, jeżeli wysokotonówka lekko przewyższa efektywnością resztę głośników. Wtedy mniejsza moc "idzie" na głośnik wysokotonowy i w sumie gra to tak jak trzeba.
 • Poziom 17  
  Ja na twoim miejscu, połączyłbym basy szeregowo - to da 8 om i kupił bym zwrotnice 2 drożną, 8 omową i by było wszystko ok.
 • Poziom 10  
  Mam jeszcze pytanie.
  Gdy połącze GDN-y szeregowo na 16 ohm, to jaką musze kupić zwrotnice?
  na 8 ohm czy 16? i czy mógł by wtedy zostać ten GDWK na 8 ohm?
 • Poziom 17  
  Sorry pomyliłem się, myślałem, że basy tzn. GDN są 4 omowe, wtedy przy połączeniu szeregowym było by 8 om
  sorry

  Dodano po 4 [minuty]:

  jeszcze raz sorry niedoczytałem, ja zmieniłbym głosniki GDN na 16 omowe i wtedy połącztł je równolegle co by dąło 8 om i kupił zwotnicę dwudrożna.
  p.s. mam 4 takie GDN - y (zawieszenie tekstylne)
 • Poziom 36  
  maniek101, te głośniki są w dobrym stanie po tylu latach ? Bo jeśli mają zawieszenie górne z gąbki to chyba niedługo pochodzą. Dla ciekawostki powiem, że kolega wygrzebał ze strychu podobne kolumny i cieszył się że ma sprawne głośniki. W czasie dokładniejszych oględzin puknął jednego w mebranę i odpadło takie ładne kółeczko (resor górny) :D. Ale jeśli mają resor z tkaniny to ok.
  Nie wiem czy ktoś zregenerowałby takie głośniki przerabiając je na 16 ohm... to załatwiłoby sprawę, niestety koszt regeneracji jest spory i to już nie bardzo się kalkuluje. Pozostaje jeszcze to połączenie szeregowe, tylko wtedy trzeba przytłumić głośnik wysokotonowy.
  Jest jeszcze jeden sposób - po prostu wyjąć po jednym głośniku.Zmniejszy to maksymalną moc, trzeba trochę przytłumić wysokotonowy, ale będzie trochę ładniejszy bas (większa objętość na jeden głośnik).

  Cytat:
  mam jeszcze pytanie.
  Gdy połącze GDN-y szeregowo na 16 ohm, to jaką musze kupić zwrotnice?
  na 8 ohm czy 16? i czy mógł by wtedy zostać ten GDWK na 8 ohm?

  Zwrotnicy wtedy raczej nie kupisz, 16 ohm to nietypowa impedancja i w dodatku wysokotonowy 8 ohm. Tylko zrobić coś prostego albo dać zwykły kondensator.
 • Poziom 10  
  Wielkie dzięki Wam za pomoc.
  Pewnie dam sobie spokój z tymi głośnikami bo resory są skończone. Łudziłem się że je naprawie, bo wyczytałem w necie ze są po 10 zetów za sztuke i że sam jakoś je podkleje. Tylko sie obawiam czy wycentruje membrane. Może porywam sie z motyką na księżyc ale kusiła mnie ta naprawa (bo mam tylko wyobrazenie jak to zrobić).Jeszcze raz dzięki.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 18  
  Zrób sobie kolumny!