Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa antena (Błeszno-Częstochowa)

09 Sty 2013 22:42 2718 13
  • Poziom 9  
    Witam,
    po tym jak stara antena siatkowa się wysypała, przydałaby się jakaś nowa. Proszę o sugestie, głównie zależy mi na odbiorze mux z Błeszno(Częstochowa), ponieważ Klepaczka jest dość blisko i siła sygnału jest tak duża, że spokojnie ją odbieram na antenie zbudowanej wg wskazówek na tym forum. Niestety z racji, że Błeszno ma dużo mniejszy sygnał zastanawiam się czy w mojej sytuacji pomoże jakaś anena. Na pewno antena musi być ustawiona na Błeszno, bokiem złapie Klepaczkę, więc obstawiałbym jakąś kierunkową. Najlepiej gdyby wystarczyła do podłączenia 3 tv.

• Poziom 43  
    fidotp napisał:
    Oczywiście w tym linku o siatkowych piszą bzdury. Odbierają nawet z odległości 60km.
  • Poziom 9  
    LeDy napisał:
    fidotp napisał:
    Oczywiście w tym linku o siatkowych piszą bzdury. Odbierają nawet z odległości 60km.

Siatkowej to raczej nie chcę, z tego c oczytałem na forum to wnou kilka lat i do wymiany. Myślę, że może jakaśtypu Yagi się sprawdzi.

Tylko kolejna rzecz, która mnie niepokoi to, że przy tym 1. linku Dobór anteny 1 pojawia mi się mux 4 i znowu dochodzi kolejna lokalizacja anteny, choć akurat z tego mux-a pewnie nie będę korzystać (Polsat Cyfrowy) to zawsze mogą się pojawić nowe Mux 5 itd. i wtedy antena kierunkowa na Błeszno nie będzie tego zbierać.
  • Poziom 23  
    Odpuść sobie MUX4 (płatne) a na MUX5 w najbliższych latach nie licz.
    Wystarczy 1-3.
    Yagi to np.dziewiętnasto elementówka.
    Jak poczytałeś linki to będziesz wiedział czy ze wzmacniaczem czy z symetryzatorem.
  • Poziom 19  
    szarlejak napisał:

Najlepiej gdyby wystarczyła do podłączenia 3 tv.

12km to niedużo, chociaż profil terenu nie najlepszy a rozgałężnik na 3 TV będzie miał ok. 5dB tłumienia. Coś "z zapasem", to może Maximum UHF200.
    Pytanie tylko czy bardzo zależy Ci na Mux3. To jest emisja tymczasowa, docelowa będzie dużo silniejsza i raczej z Wręczycy niż z Błeszna. Będziesz wtedy obracał antenę i być może sygnał będzie za silny. Warto by zastanowić się nad tym, co będzie docelowo - najpóźniej w 2014 roku. Chyba, że liczysz się z możliwością późniejszego obrócenia na Wręczycę i w razie potrzeby założenia tłumika (koszt znikomy). Antenę dobierz tak, aby nie używać wzmacniaczy.
  • Poziom 9  
    Adi01 napisał:
    szarlejak napisał:

Najlepiej gdyby wystarczyła do podłączenia 3 tv.

12km to niedużo, chociaż profil terenu nie najlepszy a rozgałężnik na 3 TV będzie miał ok. 5dB tłumienia. Coś "z zapasem", to może Maximum UHF200.
    Pytanie tylko czy bardzo zależy Ci na Mux3. To jest emisja tymczasowa, docelowa będzie dużo silniejsza i raczej z Wręczycy niż z Błeszna. Będziesz wtedy obracał antenę i być może sygnał będzie za silny. Warto by zastanowić się nad tym, co będzie docelowo - najpóźniej w 2014 roku. Chyba, że liczysz się z możliwością późniejszego obrócenia na Wręczycę i w razie potrzeby założenia tłumika (koszt znikomy). Antenę dobierz tak, aby nie używać wzmacniaczy.

Z Wręczycy na własnoręcznej antenie Bi-quad zbiera mi:
    70% jakości i 95% siły na kanale 35
    80% jakości i 95% siły na kanale 39
    na Ariva T65, na Strong 8106 jest skok z 10% na jakości i 98-100% siła.

Na Mux 3 narazie mi tak nie zależy jedynie się obawiam tego, że docelowo mają tam być kanały TVP tj na początku(teraz są tylko tymczasowo) i wtedy już przydałoby się odbierać sygnał z Błeszna.
  • Poziom 19  
    TVP nie opuści Mux1 póki nie uruchomi docelowego Mux3. Na Twoim miejscu wstrzymałbym się z zakupem anteny, póki nie będzie wiadomo skąd tak naprawdę będzie docelowy Mux3 a na razie odbieraj dwa mux'y z Wręczycy.
  • Moderator
    Docelowo MUX3 będzie nadawany z Wręczycy na kanale 41 z mocą 100 kW - po wyłączeniu analogów oczywiście. TVP1 i TVP2 w HD.
    Jeżeli masz "takie ciśnienie" i bardzo zależy Ci na odbiorze Błeszna, to niestety trzeba zainwestowąć w długa i silnie kierunkowa YAGĘ z dwóch powodów:
    - aby wielkość sygnału z Błeszna była odpowiednia
    - by wytłumić silne sygnały z Wręczycy, szczególnie sygnały ANALOGOWE.
    Nie muszę dodawać że wzmacniacz antenowy jest absolutnie wykluczony.
    Odnośnie MUX4 - jest on nadawany w polaryzacji PIONOWEJ i w zasadzie wymaga oddzielnej anteny..

Pozostaje pytanie czy się kalkuluje wydać kasę, mając w perspektywie roku że instalacja ta będzie niepotrzebna.
  • Poziom 9  
    irekr napisał:
    Docelowo MUX3 będzie nadawany z Wręczycy na kanale 41 z mocą 100 kW - po wyłączeniu analogów oczywiście. TVP1 i TVP2 w HD.
    Jeżeli masz "takie ciśnienie" i bardzo zależy Ci na odbiorze Błeszna, to niestety trzeba zainwestowąć w długa i silnie kierunkowa YAGĘ z dwóch powodów:
    - aby wielkość sygnału z Błeszna była odpowiednia
    - by wytłumić silne sygnały z Wręczycy, szczególnie sygnały ANALOGOWE.
    Nie muszę dodawać że wzmacniacz antenowy jest absolutnie wykluczony.
    Odnośnie MUX4 - jest on nadawany w polaryzacji PIONOWEJ i w zasadzie wymaga oddzielnej anteny..

Pozostaje pytanie czy się kalkuluje wydać kasę, mając w perspektywie roku że instalacja ta będzie niepotrzebna.

Wielki dzięki w takim razie przyjąłem, że póki co trzeba czekać i dopiero gdyby coś nie poszło z planem (mux3 nie trafił na Wręczyce) rozglądać się za anteną.
  • Poziom 19  
    szarlejak napisał:

Z Wręczycy na własnoręcznej antenie Bi-quad zbiera mi:
    70% jakości i 95% siły na kanale 35
    80% jakości i 95% siły na kanale 39
    na Ariva T65, na Strong 8106 jest skok z 10% na jakości i 98-100% siła.

Na Twoim miejscu brałbym pod uwagę jakąś małą antenę fabryczną. Skoro na bi-quadzie masz siłę 95% a jakość tylko 70-80% to coś z nim jest "nie tak" lub jego lokalizacją. Przy tak silnym sygnale powinieneś mieć jakość 100%.
  • Moderator
    Jestem zdania że sygnał z Wręczycy jest tak wielki że na biquadzie przesterowuje dekoder. Większość dekoderów najczęściej "dostaje kota" jak dostanie z anteny jakikolwiek silniejszy sygnał od 3 mV, obojętnie czy to jest analog czy cyfra... To bardzo prymitywne urządzenia, nie mają żadnych filtrów...
    Wskazany jest tłumik. Biquad jest mało kierunkowa anteną i w tych warunkach to zupełnie naturalne.
  • Poziom 1  
    Podczepię się, bo mam podobny problem. Na rysunku czerwona kreska idzie od mojego okna w kierunku nadajnika.
    [url=https://obrazki.elektroda.pl/8136304700_1358462790.png]
    Odległość od nadajnika w Chwaszczynie wynosi 12 km. Problem jest taki, że moje okno wychodzi z drugiej strony bloku, więc nie "widzę" nadajnika. Muszę odbierać odbite fale od innych wieżowców. Mieszkam nisko. Miałem aktywną antenę pokojową, która odbierała w miarę dobrze (czasem przycinało), ale to dopiero jak wystawiłem ją na balkon, ale się zepsuł zasilacz, to na inny temat. Podobno to była najlepsza antena pokojowa, więc lepszej nie ma, no to chciałbym kupić nową antenę zewnętrzną i mieć pewien zapas kiedy sąsiad za ścianą zacznie chodzić w zbroi rycerskiej i zakłócać sygnały. Najlepiej bez zasilacza, wszak to tylko 12 km. Nie wiem czy w moim wypadku lepsza będzie siatkowa czy kierunkowa. Kierunkową nie za bardzo wiem gdzie skierować, czy w bloki na przeciwko i wyobrazić sobie, że fala się odbija jak od lustra, czy na nadajnik, czyli w kierunku ściany mojego bloku (no raczej nie).
    Nie chcę też instalować za długiego masztu ze względów estetycznych.
    Co myślicie o DIPOL 3/21-69 albo 11/21-69. Może, któreś z tych się sprawdzi?
    Chciałbym, aby biegli w temacie pomogli mi dobrać optymalne rozwiązanie.

Jako ciekawostkę podam, że mój wujek odbiera wszystkie 3 muxy z 50 km 20-letnią aktywną anteną siatkową. Kiedyś mój dziadek za pomocą tej samej anteny ściągał przypadkiem sygnał z odtwarzacza wideo od sąsiada z domku 30 m dalej i było widać co sąsiad ogląda!
  • Moderator
    Ta pierwsza antena powinna spełnić swoje zadanie.
    Trochę Ci zajmie czasu wyszukanie dobrego miejsca, odbiór z odbicia i rozproszenia zawsze wymaga cierpliwości w ustawianiu anteny. Do takiego odbioru lepiej wykorzystać antenę o małej kierunkowości.

Pamiętaj że dekodery potrzebują co najmniej kilku sekund by ustabilizować przekaz, dlatego żadnych gwałtownych ruchów...