Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARM - Jak zacząć oraz gdzie szukać dokumentacji?

JollyRoger 11 Sty 2013 18:20 1446 5
 • #1 11 Sty 2013 18:20
  JollyRoger
  Poziom 21  

  Witam,
  Na forum Elektrody pojawia się coraz więcej projektów opartych o procesory ARM.
  Pomyślałem, że też mógłbym spróbować swoich sił w tym temacie. Natknąłem się
  jednak na problem z dokumentacjami.
  O ile w przypadku AVR są dostępne szczegółowe PDF'y producenta z opisem całego mikrokontrolera, rejestrów, peryferiów oraz z przykładami kodu to już w przypadku ARM jest trudniej.
  Na przykład taki STM32F051, dostępny w porównywalnych cenach jak AVR, ale z większymi możliwościami. W PDF ze strony producenta każdy z modułów jest opisany tylko ogólnie. Nie mówiąc już o spisie rozkazów.

  A może to działa inaczej? Wszystkie ARM'y mają wspólny standard odnośnie peryferiów i cała dokumentacja jest w jednym miejscu?

  Dodatkowo jakie polecacie książki/strony do nauki (najlepiej oparte na Eclipse + Linux)?

  0 5
 • Pomocny post
  #2 11 Sty 2013 18:38
  BlueDraco
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Opisy mikrokontrolerów z rdzeniami ARM są na ogół całkiem przyzwoite, tylko szukaj USER MANUAL albo REFERENCE MANUAL, a nie Data Sheet (chyba, że w TI).
  Procesory ARM programuje się niemal wyłącznie w C, a ARM Cortex daje się programować w c bez ani jednej instrukcji asemblerowej. Praktycznie nie ma potrzeby używania asemblera, zresztą kompilator C często generuje kod lepszy niż niezły programista asemblerowy.

  W Reference Manual większości producentów jest rozdział zawierający praktycznie wiszystko o rdzeniu, co musi wiedzieć "normalny" programista. jeśli to Ci nie wystarczy - ściągnij Ref. Manual z ARM.

  Używam STM32F051 i na opisy w Ref. Man. nie narzekam - są prawie kompletne. ;) Za to o rdzeniu w dokumentach ST nie ma prawie nic.

  0
 • #3 11 Sty 2013 19:37
  Freddie Chopin
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Przecież takich tematów było już ze sto... W ramach ćwiczeń przed szukaniem dokumentacji proponuję poszukać innych tematów z dokładnie tą samą kwestią.

  4\/3!!

  0
 • #5 12 Sty 2013 07:47
  JollyRoger
  Poziom 21  

  Co do dokumentacji to faktycznie należało poszukać REFERENCE MANUAL i od razu ponad 700 stron :)
  Kolego BlueDraco jakiego IDE oraz zestawu używasz na co dzień?

  0
 • #6 12 Sty 2013 09:13
  BlueDraco
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Do STM32F0 używam Keila. Bawię się płytką Discovery i piszę do niej tutorial z serią programów przykładowych. Przymierzam się też do CooCox, który na STM32F0 ma na dzień dobry drobny psikus - generowany plik startowy ma rozszerzenie .c, a jest to plik asemblerowy i należy go najpierw przemianować na .s.

  0