Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Znalezienie klucza szyfrowania na podstawie odszyfrowanego ciagu

Dragas 13 Sty 2013 19:15 831 4
  • #1 13 Sty 2013 19:15
    Dragas
    Poziom 26  

Witam

Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość znalezienia klucza szyfrowania (AES i RSA prywatnego) na podstawie danych wejściowych i wyjściowych. Przykładowo mamy taki tekst:
    Ala ma kota
    który szyfrujemy przy użyciu klucza (symetrycznego AES lub pulicznego RSA) i otrzymujemy ciąg wyjściowy. Czy istnieje możliwość odnalezienia (lub złamania w realnym czasie) klucza AES lub prywatnego RSA?

Pozdrawiam
    Dragas

0 4
  • #2 13 Sty 2013 19:52
    michcior
    Poziom 30  

Tak, kwestia czasu.

Sądzisz, że gdyby w realnym czasie dało się to zrobić to ciągle używało by się tych algorytmów? Sendo sprawy to właśnie to że są ciężkie do policzenia.

Siłę algorytmów mierzy się np. w czasie jaki sprzęt wart milion dolarów sobie poradzi metodą "brut force".

0
  • #3 13 Sty 2013 20:05
    Dragas
    Poziom 26  

To, że się da złamać każde hasło to wiem, problem stanowi tylko czas. W standardowym łamaniu haseł, mamy do dyspozycji tylko zaszyfrowany ciąg znaków (czyli znamy tylko jedną niewiadomą). Ale czy jest jakiś prosty (nie zajmujący kilkuset lat) sposób na znalezienie hasła, którym został zaszyfrowany ciąg znaków, tu mamy już 2 niewiadome - ciąg wejściowy i wyjściowy.

0
  • #5 13 Sty 2013 20:32
    Dragas
    Poziom 26  

Dzięki za pomoc. Z PGP nie skojarzyłem, ale fakt, to działa na tej samej zasadzie, o którą się pytałem.

0