Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podawanie()sygnału z licznika na wyświetlacz

15 Lut 2005 17:44 891 3
  • Poziom 10  
    Mam licznik 8 bitowy, jak podać ten sygnał na wyświetlacz, aby wyświetlał on w kodzie 16 nastkowy. Czy najpierw muszę, zmienić kod binarny, na 16tkowy, a potem podać na koder który zamieni przekodowany sygnał i prześle go na wyświetlacz 7 segmentowy, czy jest jakaś inna metoda?
    [h]
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Jeśli dysponujesz kodem binarnym, to automatycznie posiadasz informację w kodzie szesnastkowym, bo jedna tetrada (4 bity), to przecież jedna pozycja szesnastkowa (cyfra 0..F). Należy więc tylko połączyć młodsze 4 bity z dekoderem bin-7segment (taki, co ma na akceptuje pełne 16 kombinacji) a kolejne 4 bity do drugiego. Problem w tym, że nie spotkałem się osobiści z dekoderem tego typu. Wszystkie, o których słyszałem dekodują kod BCD (0..9) (może za słabo szukałem?). Pozostaje chyba zrobić samemu :P.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam... ja równierz nie spotkałem sie z takimi kostkami ktore by dekodowały 4 bity na odpowiadające im znaki w kodzie 16... Moja propozycja to zastosowanie mikrokontroler... w sumie nie ma problemu z zaprojektowanie mczegoś takiego na bramkach...ale pewnie układów bedzie koło 10... najprosciej mikrokontroler... Pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    Można by wykorzystać dekoder BCD na wyświetlacz 7-segmentowy,
    a dla wartości powyżej 9 (bit3 i (bit2 lub bit1)) wyłączać dekoder BCD
    (jeśli nie wyłącza się sam) i dekodować własnym układem (i trzeba
    do tego wymyśleć, jak mają wyglądać A,B,C,D,E,F na 7 segmentach).
    Albo zobaczyć, co wyświetla się, jak na dekoder BCD podasz 10-15,
    są dekodery, które coś wyświetlają, można się nauczyć. co jest co.