Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtry aktywne/pasywne. Obcięcie zakresu częstotliwości.

sniperrr 11 Lut 2013 23:36 2001 9
  • #1 11 Lut 2013 23:36
    sniperrr
    Poziom 9  

Witam,
    Interesuje mnie temat filtracji częstotliwościowej. Przygotowanie teoretyczne posiadam, jednak mam duże problemy z praktyką. Zastanawiam się, czy możliwe jest obcięcie zakresu częstotliwości dźwięku przy pomocy układu filtrów. Na przykład z próbki dźwięku wyłuskać dźwięk o częstotliwości wyższej niż przyjęta granica. Jeśli tak to jak to mogę zrealizować praktycznie?
    Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
    Pozdrawiam.

0 9
  • #2 12 Lut 2013 07:51
    Steryd3
    Poziom 32  

No to masz to przygotowanie teoretyczne czy nie?? :) Oczywiście, że jest możliwe zbudowanie filtra który będzie odcinał wyższe częstotliwości-to filtr dolnoprzepustowy lub niższe-górnoprzepustowy lub nawet modyfikował żądane pasmo-pasmowozaporowy i pasmowoprzepustowy. W twojej wypowiedzi wkradło się pojęcie "próbki" które wiąże się z przetwarzaniem analogowo-cyfrowym i cyfrowo-analogowym oraz z cyfrowym przetwarzaniem sygnału. Nie wiem czy świadomie ale owszem można dokonać filtracji sygnału analogowego na drodze cyfrowej(filtry FIR i IIR implementowane do DSP). Prostszą jednak formą na początek to forma przetwarzania analogowego z użyciem filtrów pasywnych lub aktywnych. Są nawet dostępne aplikacje generujące strukturę filtru po podaniu jego parametrów (częstotliwości granicznych, rzędu filtru...). Co do przygotowania teoretycznego... proszę uzupełnić!

0
  • #3 12 Lut 2013 12:04
    sniperrr
    Poziom 9  

Tzn. że znam typy filtrów, jak z dolnoprzepustowego wykonać górno itd. tylko nie wiem jak mogę zrealizować to praktycznie. Jakie elementy kupić, jak podłączyć źródło dźwięku wejściowe i sygnał wyjściowy aby możliwe było zaobserwowanie efektów tej filtracji?

0
  • #4 12 Lut 2013 12:31
    Steryd3
    Poziom 32  

Ogólnie realizacja analogowego filtru aktywnego polega na łączeniu sekcji bikwadratowych których topologia jest już opisana. Buduje się je w oparciu o wzmacniacze operacyjne, rezystory i kondensatory. Jak już pisałem są programy które generują schemat w oparciu o pożądane parametry filtru(np. Filterpro Texas Instruments). Co do testów otrzymanego filtru... najprościej to generator sinusa o stałej amplitudzie i zmiennej częstotliwości na wejściu filtru i oscyloskop na jego wyjściu( najlepiej kanał A oscyloskopu przed filtr a kanał B sygnał za filtrem) . Zwiększając częstotliwość obserwuje się jak zmienia się amplituda sygnału na wyjściu. Inne możliwości to wobuloskop lub analizator widma z generatorem śledzącym (ale mało kto ma na biurku takie sprzęty). Z najłatwiejszych i najbardziej dostępnych metod które można zastosować w paśmie akustycznym to komputer PC i jego karta dźwiękowa. Na wyjście głośnikowe wejście filtru na wejście mikrofonowe jego wyjście a odpowiednia aplikacja generuje sinusa i rysuje charakterystykę filtra.

0
  • #5 12 Lut 2013 12:39
    sniperrr
    Poziom 9  

Steryd3 napisał:

Z najłatwiejszych i najbardziej dostępnych metod które można zastosować w paśmie akustycznym to komputer PC i jego karta dźwiękowa. Na wyjście głośnikowe wejście filtru na wejście mikrofonowe jego wyjście a odpowiednia aplikacja generuje sinusa i rysuje charakterystykę filtra.

Rozumiem, że zbuduję filtr na płytce uniwersalnej, ale jak go podłączyć do komputera PC? Jak podłączyć wejście i wyjście filtra do komputera? Co da mi to, że podłączę wyjście filtra (sygnał z okrojoną częstotliwością) do wejścia mikrofonowego komputera? Mogę w jakiś sposób uzyskać efekt dźwiękowy z okrojoną częstotliwością?

Steryd3 napisał:
    generator sinusa o stałej amplitudzie i zmiennej częstotliwości na wejściu filtru i oscyloskop na jego wyjściu( najlepiej kanał A oscyloskopu przed filtr a kanał B sygnał za filtrem) .

To samo pytanie w tym przypadku, jak podłączyć zlutowany na płytce filtr do oscyloskopu. Skąd dostać taki generator (w przypadku gdy nie używa się komputera do tego, tylko wspomniany generator na wejściu i oscyloskop na wyjściu).

0
  • #6 12 Lut 2013 12:50
    Steryd3
    Poziom 32  

Źródło sygnału jak każde źródło posiada 2 "końcówki"- jedna to masa a druga to sygnał. W generatorze funkcyjnym masa jest obudowie złącza BNC a sygnał w środku(oscyloskop ma to samo ). Gdy chodzi o wejścia i wyjścia karty dźwiękowej to przednia część wtyczki jack(która pierwsze wchodzi w gniazdo) to sygnały kanału lewego i prawego (do wyboru) a pole od strony kabla to masa( w gnieździe mikrofonowym jest analogicznie). No i jak to mówią masy do masy układu, sygnał z generatora( wyjścia głośnikowego) na wejście a z wyjścia filtru na oscyloskop (wejście mikrofonowe). Nie do końca wiem w czym tkwi trudność. Co do dostępności sprzętu pomiarowego...albo inwestujesz nie małe pieniądze albo szukasz kogoś kto ma albo uczysz się w szkole która tym dysponuje.

0
  • #7 12 Lut 2013 13:11
    sniperrr
    Poziom 9  

Czyli jeśli chodzi o wersję bez PC:
    mniej więcej w wielkim uproszczeniu, tak?

P.S. Jest możliwość aby "słyszeć" efekt filtracji? Podczas gdy używamy wersji z PC? Bo pisałeś, że wyniki na oscyloskopie..

0
  • #8 12 Lut 2013 13:58
    Steryd3
    Poziom 32  

Bardziej tak:
    Można słyszeć efekt filtracji. Equalizer w winampie to nic innego jak zestaw filtrów na dane pasma-zmieniasz suwaczkiem i widzisz jak się charakterystyka zmienia i słyszysz to. Tak samo jak będziesz filtrował pasmo akustyczne -będzie słychać. Na komputer PC był do znalezienia program który robił charakterystykę filtru -nazywało się to analyser 2k[url= http://www.sillanumsoft.org

0
  • #9 12 Lut 2013 18:47
    sniperrr
    Poziom 9  

Okej, a jak podłączę do komputera wyjście filtru poprzez gniazdo mikrofonowe, to w jaki sposób mam to potem "odsłuchać" na PC? Zapisywać jakoś do pliku dźwiękowego i potem po zakończonej pracy odsłuchiwać efekty (jak już nie będę wysyłał na wejście filtru sygnału z gniazda głośników) ?

P.S. Przepraszam za nawał pytań, ale jak rozwieję moje kluczowe wątpliwości potem może ruszę do przodu.

0
  • #10 12 Lut 2013 20:54
    Steryd3
    Poziom 32  

Można nagrać, można puścić wyjście na głośniki komputerowe. Opcja wykorzystująca komputer PC jest metodą najtańszą, najdostępniejszą ale i najmizerniejszą jak chodzi o zakres badanego pasma, najmniej dokładną i niosącą zagrożenia dla karty dźwiękowej w PC. Osobiście wolę oscyloskop i generator(bo dysponuje). Ale jak to mówią- z braku laku dobry kit. Nie wiem jakie są twoje zasoby finansowe( a i kupowanie sprzętu za powiedzmy 1000 zł tylko do badania jednego filtru mija się z celem) i możliwości dotyczące skorzystania z bardziej profesjonalnych metod niż karta dźwiękowa więc nie będę Ci ich zachwalał.

0