logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Piec na olej przepracowany - Jaki wybrać do ogrzewania warsztatu 150m2/750 m3

servitium 18 Lut 2013 12:42 11184 8
REKLAMA
  • #1 11950981
    servitium
    Poziom 11  
    Posty: 54
    Pomógł: 3
    Ocena: 19
    Witam!
    Buduję warsztat samochodowy. Powierzchnia docelowa 150 [m2], kubatura - 750 [m3]. Budynek, jako że nowy, będzie dobrze ocieplony - styropian 10 cm na zewnątrz oraz na blaszanym dachu tej samej grubości styro-papa. Od dłuższego czasu zastanawiam się jaki wstawić piec. Projekt przewiduje piec na olej przepracowany umieszczony w osobnej kotłowni, więc z założenia powinien być płaszcz wodny aby temp wyprowadzić na grzejniki (a może jednak nie?). Poszukuję odpowiedniego pieca na OLEJ PRZEPRACOWANY. I tu pytanie: jaki wybrać model pieca, na co zwrócić uwagę? Na popularnych aukcjach oferty nowych zawierają się od 4k do 20k PLN. Sprzęt musi być nowy i posiadać "papiery", ponieważ takie są obostrzenia przy budowie - wszystko muszę mieć "legal" czyli w grę nie wchodzi "sam sobie zrób". Jaki producent, jak dużo elektroniki i kiedy z czym się pojawiają problemy? Jakie modele stanowczo odradzacie?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 11953666
    Kaszpir77
    Poziom 21  
    Posty: 470
    Pomógł: 19
    Ocena: 150
    Do warsztatów chyba lepsze są piece nadmuchowe grzejące bezpośrednio powietrze. Zaletą jest natychmiastowy efekt odczuwanie ciepła po uruchomieniu i łatwe rozprowadzenie medium. Zainteresuj się wyrobami firmy Clean Burn, ostatnio patrzyłem mają także w ofercie kotły CO.
    Ja w warsztacie, który ma mniej więcej 350 m3 mam nagrzewnicę Araj PGA30, a w niej palnik na OP o mocy ok. 30 kW (samoróbka). Jest ona za duża ale udało się ją kupić za śmieszne pieniądze, razem z palnikiem na OO i zbiornikiem.
  • REKLAMA
  • #3 11957459
    servitium
    Poziom 11  
    Posty: 54
    Pomógł: 3
    Ocena: 19
    Przejrzałem ofertę kotłów Clean Burn i:
    "Zapotrzebowanie sprężonego powietrza z kompresora 56,6 l/min 2,3 atm (228 kPa)" Oznacza to, że mały kompresor będzie pracował cały czas a duży będzie się co chwilę włączał. Mając na uwadze koszta energii w PL wyjdzie oszczędność na opale i niezły wydatek na energię el. Chyba muszę poszukać czegoś innego.
  • REKLAMA
  • #4 13239391
    H3nry
    Poziom 32  
    Posty: 1714
    Pomógł: 165
    Ocena: 287
    servitium napisał:
    Przejrzałem ofertę kotłów Clean Burn i:
    "Zapotrzebowanie sprężonego powietrza z kompresora 56,6 l/min 2,3 atm (228 kPa)" Oznacza to, że mały kompresor będzie pracował cały czas a duży będzie się co chwilę włączał. Mając na uwadze koszta energii w PL wyjdzie oszczędność na opale i niezły wydatek na energię el. Chyba muszę poszukać czegoś innego.

    Jaki wydatek koledze wyszedł z obliczeń? Jest wątek na forum o palnikach na olej przepracowany, proponuję się zapoznać :)
  • #5 13239682
    servitium
    Poziom 11  
    Posty: 54
    Pomógł: 3
    Ocena: 19
    Mam czas do końca roku, do budynku wchodzimy za 2 tyg. i na razie gaz gaz gaz... Ale poważnie rozważam paliwo stałe. Olej przepracowany i tak muszę oddać, płacą za niego 80 gr/litr, sami odbierają, wystawiają papiery dla ochrony środowiska. Za 1000 l oleju kupię 4 kubiki drewna... Rachunek prosty i spokój pewny. Co do środowiska to chyba też nieco lepiej.
  • #6 13740863
    Margo05
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 12
    Nigdzie nie dostaniesz papierów potwierdzających "legalność" spalania oleju przepracowanego. Przynajmniej nie w naszym kraju, a i w UE jako takiej też nie. Generalnie, z uwagi na brak możliwości kontrolowania rynku oleju przepracowanego (a więc i ściągania kasy z akcyzy) nie ma możliwości jego legalnego spalania, należy go oddawać wyspecjalizowanym firmom do utylizacji. Ale... jeśli masz warsztat, to masz również obowiązek zbierania oleju przepracowanego i przekazywania go odpowiednim firmom, jednakże dyrektywy unijne mówią o tym, że olej przepracowany, ze względów bezpieczeństwa, powinien mieć ograniczoną drogą transportową i być utylizowany w miejscu wytworzenia w najbardziej odpowiedni sposób, a więc poprzez spalanie, najlepiej z odzyskiem energii cieplnej. Miejscem wytworzenia jest silnik samochodu więc nie da się tam oleju utylizować, dlatego przyjmuje się sformułowanie "w miejscu pozyskania". Tym samym, prowadząc warsztat i podlegając obowiązkowi zbierania oleju przepracowanego można się zwrócić do właściwego dla swojej miejscowości Wydziału Środowiska o wydanie zgody na termiczne utylizowanie oleju z odzyskiem energii cieplnej w miejscu pozyskania, a więc w swoim warsztacie. Jedne urzędy wyrażają zgodę (te bardziej ogarnięte w temacie) i wtedy spalasz legalnie, inne nie - jak zwykle pozostaje magiczna kwestia słowa "interpretacja".

    A jeśli mowa o samych urządzeniach, to proponuję nagrzewnicę nadmuchową MTM MP25 z palnikiem na olej przepracowany - zakres mocy 20-32 kW (palnik CTB65 17-65 kW). To model z wentylatorem przeznaczonym właśnie do kanałów. Można je ustawić w kotłowni i rozprowadzić powietrze po całym warsztacie. Koszt ok. 9 tys. A jak Ci się znudzi olej przepracowany, to możesz przerzucić się na olej opałowy lub gaz (wystarczy zmiana palnika).

    Możesz się również pokusić o kociołek Lamborghini WBL5 (moc: 16,1 kW drewno, 19,4 kW pelet, 26 kW olej opał/przepr. - możesz też pokusić się o większy model - WBL6) - ma możliwość spalania paliwa stałego (drewno, węgiel), ale wystarczy zamiast drzwiczek założyć palnik i masz spalanie oleju opałowego/przepracowanego lub peletu (w zależności od palnika).

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #7 13740957
    wowka
    Poziom 28  
    Posty: 1763
    Pomógł: 49
    Ocena: 245
    Żeby to działało potrzeba spalić minimum 2 litry oleju na godzinę. Przy ogrzewaniu około 10h dziennie, wychodzi ponad 50 litrów miesięcznie.

    Zastanów się czy jesteś w stanie zrobic przynajmniej 1 wymianę oleju na dwa, trzy dni, bo jak nie, to zimą może szybko skończyć się opał
  • #8 13741232
    Inkwizycja
    Poziom 30  
    Posty: 1316
    Pomógł: 165
    Ocena: 415
    Wowka coś kiepsko liczysz :D :idea: : 2l/h przez 10h na dzień to 20l. Przy 20 dniach roboczych daje 400l na miesiąc a nie 50. Poizdrawiam
  • #9 14327174
    chudy8604
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    Pragnę wspomnieć ze taki palnik w komorze nadmuchowej lub kotle nie pracuje 24g na dobe. Palnik jak dogrzeje komorę to się wyłączy. Takie przeliczanie jest tylko i wyłącznie największą do uzyskania wartością czyli na dworzu mamy -20 a w środku chcemy zrobić +50

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje pieca na olej przepracowany do nowego warsztatu o powierzchni 150 m2 i kubaturze 750 m3. Zwraca uwagę na konieczność posiadania "papierów" dla legalności urządzenia. W dyskusji pojawiają się różne sugestie dotyczące wyboru pieca, w tym piece nadmuchowe, które oferują szybkie ogrzewanie. Użytkownicy polecają markę Clean Burn, jednak zwracają uwagę na wysokie koszty eksploatacji związane z używaniem kompresora. Pojawiają się również wątpliwości dotyczące legalności spalania oleju przepracowanego oraz konieczności jego utylizacji. Wskazano na potrzebę regularnych wymian oleju, aby zapewnić odpowiednią ilość opału w sezonie grzewczym.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA