Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawarka transformatorowa -

juniorgno 18 Lut 2013 13:36 5916 14
  • #1 18 Lut 2013 13:36
    juniorgno
    Poziom 7  

witam,
    na wstepie chcialbym zaznaczyc ze jestem nowy na forum i nie bardzo orientuje sie gdzie powinienem umiescic ten temat.

Jestem majsterkowiczem amatorem, i w moim warsztacie zabraklo mi spawarki. poczytalem, popytalem no i stalo sie- kupilem spawarke transformatorowa.
    spawarka przyszla, lecz nie spowiedzalem sie takiego podlaczenia zasilania(2 kabelki + uziemienie). Pojechalem do castoramy powiedzialem o co chodzi i dostalem wtyczke(na 16a- ponoc taka ma byc). po podlaczeniu spawarki do zasilania i odpaleniu jej na 90a(min) wszystko bylo ok, lecz po 10 sek wysiadly korki. Drugi raz to samo.

Dowiedzialem sie, ze instalacja moze temu nie podolac. i stad moje pierwsze pytanie: jak sprawdzic ile maksymalnie kW wytrzymuje instalacja(bez rozkrecania gniazek)? oraz jak obliczyc ile spawarka ma kW na odpowiedniej mocy?

spawarka ma przelacznik z 230 na 400v. czy moge ja podlaczyc na.400v do zasilania(zwyklego gniazdka)? i czy to moze
    cokolwiek zmienic?

slyszalem ze trzeba dac bezpieczniki na wieksza liczbe amperow, ale ze instalacja moze tego nie wytrzymac.

Nie wiem za duzo o spawaniu, ale mam wielkie ambicje, dlatego prosze o pomoc :)

Na tym forum nie ma aprobaty na zdziczałą polszczyznę! Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych- popraw swoje wszystkie posty w tym temacie!
    Popraw też tytuł tematu- zgodnie z regulaminem! [Akrzy]

0 14
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Lut 2013 14:01
    stanislaw1954
    Poziom 41  

juniorgno napisał:
    jak sprawdzic ile maksymalnie kW wytrzymuje instalacja(bez rozkrecania gniazek)?
    Bez sprawdzenia przekroju przewodów(ich grubości- to tak dla laika), a także z jakiego są materiału(aluminium czy miedź)nie można nic powiedzieć o stanie instalacji. To na początek.
    juniorgno napisał:
    czy moge ja podlaczyc na.400v do zasilania(zwyklego gniazdka)? i czy to moze
    cokolwiek zmienic?
    To nic nie da. Spawarka może być podłączona odpowiednio do gniazda 230V ( zwykłą wtyczką), lub do "siły"->czyli 400V odpowiednią wtyczką.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 18 Lut 2013 14:12
    juniorgno
    Poziom 7  

Cóż moge uczynić w takiej sytuacji, zeby nie wywalalo mi tych korkow?

0
  • #4 18 Lut 2013 14:19
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Najlepiej poprosić znajomego elektryka,żeby sprawdził instalację i ocenił gdzie (z którego gniazda) najbezpieczniej będzie korzystać. Przestrzegam, przed bezmyślnym wkładaniem większych bezpieczników. Może się to skończyć spaleniem instalacji.

0
  • #5 18 Lut 2013 14:19
    darkaszek
    Poziom 15  

Za mało danych.

Od początku. Jaki typ tej spawarki i jej prąd spawania (maksymalny).
    Poza tym producent zwykle podaje prąd pobierany z sieci, jaki ?.
    Może kolega np. wstawi foto tabliczki znamionowej ?

Proszę podać jaki jest prąd znamionowy bezpiecznika/wyłącznika (tzw. korków które wysiadają koledze), oraz jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe (główne) ? Czy jest to zasilanie 1-fazowe czy 3-fazowe (siła ?)

Co do zasilania ze zwykłego gniazdka, to jest ograniczenie mocy do ok. 3,5 kW przy zabezpieczeniu 16A (zakładam, że instalacja jest miedziana i nie jest z epoki Gierka).

Ze zwyczajnego domowego 1-fazowego obwodu gniazdek nie da się wyciągnąć więcej niż 16A. Większa moc oznacza albo konieczność ułożenia osobnej linii zasilającej albo 1-fazowej o odpowiednio dobranym przekroju i gnieździe (i wtyczce) przemysłowym (np na prąd 25A), albo ułożenie linii trójfazowej plus odpowiednio gniazdo i wtyczka.
    Te kombinacje powinien wykonać elektryk.

Jak kolega uzupełni dane, to może podpowiemy co trzeba zrobić.

-1
  • #7 18 Lut 2013 14:58
    stanislaw1954
    Poziom 41  

juniorgno napisał:
    wątpie zeby byla tam sila
    "Siła" ma być nie w spawarce,ale w domu--> to znaczy gniazdo trójfazowe. Z takiego gniazda można korzystać do tej spawarki.Wtedy można uzyskać większy prąd spawania.

0
  • #8 18 Lut 2013 15:04
    juniorgno
    Poziom 7  

Wiem, że siła nie w spawarce. Wszystko odbywa się w garażu i wątpię, żeby tam była siła.

0
  • #9 18 Lut 2013 15:09
    darkaszek
    Poziom 15  

Mam nadzieję że przełącznik zasilania ustawiony prawidłowo.

juniorgno napisał:
    wątpie zeby byla tam sila

Jest w stanie w ogóle kolega podać/sprawdzić jakie są bezpieczniki ?
    (zarówno do garażu jak i do domu). Jeśli kolega nie wie czy ma przyłącze 3-fazowe czy nie to... niech zrobi wyraźne zdjęcie licznika i wklei tutaj.

juniorgno napisał:
    tyle o niej wiem

Pogrzebałem w googlach i mamy dokładniejsze dane:
    max. prąd zasilania: 55 A / 40 A (odpowiednio dla 230/400V)
    zabezpieczenie: 34 A / 21 A
    pobór mocy: 16,8 kVA
    więcej: http://www.contakt.pl/spawarka-transformatorowa-230400v-300a-bx-320c-p-7858.html

Obawiam się, że większego pożytku z niej kolega nie będzie miał. Jeśli nie ma kolega "siły" to jest ona za mocna.

0
  • #10 18 Lut 2013 15:10
    Adik C
    Poziom 25  

A może byś tak w końcu napisał wartość tych bezpieczników, które teraz masz w domu? bo pisanie o bezpiecznikach o wartości X, i o wymianie na mocniejsze jest troszkę dziwne :D , napisz jakie masz te bezpieczniki i wklej zdjęcie tyłu tej spawarki tam prawdopodobnie są dane znamionowe, lub z frontu, pozdrawiam.

0
  • #11 18 Lut 2013 15:15
    juniorgno
    Poziom 7  

bezpieczniki mają 16a, a co do zdjec to wrzuce wieczorem, bo teraz nie mam dostepu do aparatu

0
  • #12 18 Lut 2013 15:28
    stanislaw1954
    Poziom 41  

juniorgno napisał:
    Wszystko odbywa sie w garazu i wątpie żeby tam byla sila

a swoją drogą to jak sprawdzić gdziekolwiek czy jest siła?

Jeśli kolega nie wie czy ma gniazdo "siłowe" (trójfazowe) w garażu.?to o czy możemy dalej pisać?

0
  • #13 18 Lut 2013 16:09
    juniorgno
    Poziom 7  

inaczej. jezeli nie mam sily to czy moge spawac?

Ponawiam prośbę z pierwszego postu!
    [Akrzy]

0
  • #14 18 Lut 2013 16:18
    Adik C
    Poziom 25  

juniorgno napisał:

Tak tylko nie w pełnym zakresie mocy , prądu. Jakie te 16A topiki czy "s" ?
    wyciągamy jak z małego dziecka informacje :idea:

0
  • #15 19 Lut 2013 08:10
    darkaszek
    Poziom 15  

juniorgno napisał:

Żeby uciągnąć spawarkę na 1f potrzebuje kolega drobnych 35A. Kolega ma 16A.
    Więc na chłopski rozum wyciągnie się ok. 1/3 mocy. Oczywiście mogą być problemy przy załączaniu (magnesowanie transformatora) które mocno przeciąża zabezpieczenia.
    W tym wypadku pomoże soft start do tej spawarki (było to już na elektrodzie), nie wiem tylko czy to dotyczy kolegi przypadku.

0