Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prąd zwarcia w lutownicy transformatorowej, przekładnik z różnicówki

_pieczas 11 Mar 2013 12:39 1899 4
  • #1 11 Mar 2013 12:39
    _pieczas
    Poziom 12  

Jeśli zły dział to proszę przenieść.
    Potrzeba mi transformatora do pracy, której temat jest związany z SPZ.
    Szukam transformatora, z którego dostanę prąd rzędu kilkadziesiąt amper. Myślałem o transformatorze z jakiejś chińskiej lutownicy transformatorowej. Generalnie na zwarciu ma działać kilkanaście sekund a poza tym to stan jałowy lub niewielkie obciążenie. Orientuje się ktoś jaki prąd mogę uzyskać z takiego chińczyka za kilkadziesiąt zł? Chcę ograniczyć koszty więc nie mogę kupować w ciemno

0 4
  • Pomocny post
    #2 11 Mar 2013 12:54
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

_pieczas napisał:
    Potrzeba mi transformatora do pracy, której temat jest związany z SPZ.
    Szukam transformatora, z którego dostanę prąd rzędu kilkadziesiąt amper. Myślałem o transformatorze z jakiejś chińskiej lutownicy transformatorowej. Generalnie na zwarciu ma działać kilkanaście sekund a poza tym to stan jałowy lub niewielkie obciążenie. Orientuje się ktoś jaki prąd mogę uzyskać z takiego chińczyka za kilkadziesiąt zł?

Kiedyś juz taki temat był, i z rachunków wyszło że prad rzędu 100A wyciśniesz spokojnie.

Lepsze rozwiązanie - transformator ze złomowanej mikrofalówki ("MOT") - usuwasz wszystkie uzwojenia poza sieciowym (można nawet bez demontażu rdzenia - dłutem) i zamiast nich nawijasz 1 lub 2 zwoje grubym przewodem (przewód do elektrody spawalniczej najlepszy):
    http://www.youtube.com/watch?v=WePI2c8yr9Q
    http://www.youtube.com/watch?v=QRnrN-EmJxM
    http://www.youtube.com/watch?v=al45MXMp7e0

0
  • #3 11 Mar 2013 15:22
    _pieczas
    Poziom 12  

Tak, też nad tym myślałem, nawet mam mota, ale uwalony. Leżał długo z innymi odpadami i uzwojenie sieciowe jest przebite. Teraz szukam czegoś co będzie tańsze, ale jak dostane mota za niewielkie pieniądze to zrobię jak mówisz. Co do usuwania uzwojenia to rdzeń jest spawany, wiec zamiast rozbierać wyciąłem szlifierką kątową, dla próby i ładnie się usunęło. Ale jak już mówiłem sieciowe jest przebite więc lipa, a przewinąć to będzie bardzo ciężko, ze względu na nierozbieralny rdzeń.
    100A w zupełności starczy.

Teraz tylko zdobyć przekładnik do pomiarów. Nada się taki z różnicówek?

0
  • Pomocny post
    #4 12 Mar 2013 08:15
    Zygmunt_mt
    Poziom 22  

_pieczas napisał:
    Szukam transformatora, z którego dostanę prąd rzędu kilkadziesiąt amper. Myślałem o transformatorze z jakiejś chińskiej lutownicy
    Możesz ewentualnie poszukać w firmie o nicku "haromhatos", na znanym portalu aukcyjnym. Często mają oni trafa z UPS-ów. Ja n.p. niedawno kupiłem trafo 12V 70A w obudowie, za 75 PLN z przesyłką. Wszystko zależy od tego, przy jakim to ma być napięciu. I jak gabarytowo, może być duże. Oczywiście poza ceną.

0
  • #5 12 Mar 2013 09:23
    _pieczas
    Poziom 12  

Bardzo dziękuje. 70 A raczej wystarczy w zupełności. Napięcie nie gra roli, a nawet im niższe tym lepsze dla bezpieczeństwa.

0
  Szukaj w 5mln produktów