Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

prąd zwarcia w lutownicy transformatorowej, przekładnik z różnicówki

_pieczas 11 Mar 2013 12:39 2277 4
 • #1
  _pieczas
  Level 12  
  Jeśli zły dział to proszę przenieść.
  Potrzeba mi transformatora do pracy, której temat jest związany z SPZ.
  Szukam transformatora, z którego dostanę prąd rzędu kilkadziesiąt amper. Myślałem o transformatorze z jakiejś chińskiej lutownicy transformatorowej. Generalnie na zwarciu ma działać kilkanaście sekund a poza tym to stan jałowy lub niewielkie obciążenie. Orientuje się ktoś jaki prąd mogę uzyskać z takiego chińczyka za kilkadziesiąt zł? Chcę ograniczyć koszty więc nie mogę kupować w ciemno
 • Helpful post
  #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  _pieczas wrote:
  Potrzeba mi transformatora do pracy, której temat jest związany z SPZ.
  Szukam transformatora, z którego dostanę prąd rzędu kilkadziesiąt amper. Myślałem o transformatorze z jakiejś chińskiej lutownicy transformatorowej. Generalnie na zwarciu ma działać kilkanaście sekund a poza tym to stan jałowy lub niewielkie obciążenie. Orientuje się ktoś jaki prąd mogę uzyskać z takiego chińczyka za kilkadziesiąt zł?


  Kiedyś juz taki temat był, i z rachunków wyszło że prad rzędu 100A wyciśniesz spokojnie.

  Lepsze rozwiązanie - transformator ze złomowanej mikrofalówki ("MOT") - usuwasz wszystkie uzwojenia poza sieciowym (można nawet bez demontażu rdzenia - dłutem) i zamiast nich nawijasz 1 lub 2 zwoje grubym przewodem (przewód do elektrody spawalniczej najlepszy):
  http://www.youtube.com/watch?v=WePI2c8yr9Q
  http://www.youtube.com/watch?v=QRnrN-EmJxM
  http://www.youtube.com/watch?v=al45MXMp7e0
 • #3
  _pieczas
  Level 12  
  Tak, też nad tym myślałem, nawet mam mota, ale uwalony. Leżał długo z innymi odpadami i uzwojenie sieciowe jest przebite. Teraz szukam czegoś co będzie tańsze, ale jak dostane mota za niewielkie pieniądze to zrobię jak mówisz. Co do usuwania uzwojenia to rdzeń jest spawany, wiec zamiast rozbierać wyciąłem szlifierką kątową, dla próby i ładnie się usunęło. Ale jak już mówiłem sieciowe jest przebite więc lipa, a przewinąć to będzie bardzo ciężko, ze względu na nierozbieralny rdzeń.
  100A w zupełności starczy.

  Teraz tylko zdobyć przekładnik do pomiarów. Nada się taki z różnicówek?
 • Helpful post
  #4
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  _pieczas wrote:
  Szukam transformatora, z którego dostanę prąd rzędu kilkadziesiąt amper. Myślałem o transformatorze z jakiejś chińskiej lutownicy
  Możesz ewentualnie poszukać w firmie o nicku "haromhatos", na znanym portalu aukcyjnym. Często mają oni trafa z UPS-ów. Ja n.p. niedawno kupiłem trafo 12V 70A w obudowie, za 75 PLN z przesyłką. Wszystko zależy od tego, przy jakim to ma być napięciu. I jak gabarytowo, może być duże. Oczywiście poza ceną.