Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz do 5W - poszukiwany schemat

GregorB 19 Feb 2005 23:13 1977 9
    GregorB
    Level 11  
    Witam. Szukam schematu wzmacniacza na tranzystorach tak od 1-5W. Szukalem na elektrodzie i na innych stronach i znalezc nie moge. Jedyny jaki znalazlem to 6W na BD912, a takiego na stanie akurat nie mam. Zasilanie najlepiej niesymetryczne. I dobrze by bylo miec wzor plytki.
    Przemyslaw
    Level 28  
    1-5W to nie masz zbyt duzych wymagan. Czemu komplikowac to na tranzystorach? Nie moze byc kostka chociazby TDA2822 lub TBA820 albo UL1490, TDA2003, albo... kupa tego! A schemat? - elenota.iele.polsl.gliwice.pl
    Jak poszukasz, to znajdziesz nawet takie, ktore nie potrzebuja zadnych (!) elementow zewnetrznych do dzialania.
    W dzisiejszych czasach robic takie cos w formie dyskretnej to nonsens. A jak juz bardzo chcesz, proponuje przejrzec schematy jakichs ruskich odbiornikow radiowych, np. Spidola - oni tak robia do dzis.
    Inna sprawa - jak robisz wzmacniacz na 6W to zamiast BD912 mozesz dac BD140, BD286 spokojnie.
    GregorB
    Level 11  
    Witam. Na scalaku nie chcialem poniewaz narazie nie bede mial mozliwosci kupna. Ale znalazlem u siebie TBA810AS (wylutowalem go ze starego Sudety, powinien byc dobry). W nocie pisze ze przy 16V i 4Ω uzyskuje 7W. Mysle ze ten scalak by sie nadawal tylko ze nie ma tych liskow co odpowiadaja za mase.Ale zauwazylem ze nozka 9 i 10 tez odpowiadaja za mase wiec chyba nie powinno byc problemu. Natomiast mam tylko z podobnych tranzystorow BD204.
    Przemyslaw
    Level 28  
    BD204 moze byc. A mozesz dac linka do tego schematu co znalazles? Albo przyslac go na PW? Dziwne - na jednym tranzystorze w st. koncowym?? I to do tego PNP?
    Scalak bez tych skrzydelek moze dobrze nie dzialac, poza tym bedzie sie grzal, ale mozesz sprobowac. Troche nie moge sobie wyobrazic, ze nie mozesz kupic scalaka za 2pln - no, moze nie masz gdzie? Jak bardo chcesz to cos Ci wysle z demontazu sprawnego.
    GregorB
    Level 11  
    http://www.elektroda.net/audio/schematyideowe/naj_wzmacniacz.gif

Ale zdecydowalem sie chyba jednak na TDA2003. Znalazlem do niego PCB i chyba jest dobry. Jesli mozesz to sprawdz czy to bedzie dzialac. Transformator mam TS6/34 i na wtornym ma 10V.
    http://www.generalguitargadgets.com/index.php?option=content&task=view&id=190&Itemid=215

Co do tego czemu nie moge kupic scalaka :lol: to dlatego, ze mieszkam w miescie w ktorym nic nie mozna kupic :lol: I kazdy zakup musze zlecac znajomemu ktory mieszka w Warszawie.

Aha jakie to TDA2003 ma zasilanie? Bo ja na jednej stronie pisze, ze symetryczne a w nocie,ze od 8-18V
    Przemyslaw
    Level 28  
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/search.php?szuk=tda2003&man=--wszyscy--&ile=50&start=0

W tej nocie jest wszystko: schemat, plytka, etc. Uklad ten mozna zasilic z niesymetrycznego zrodla. Twoje trafko z prostowniczkiem i kondensatorem ok. 2200uF/25V bedzie dobre do tego wzmacniacza.

Z tym na BD912 daj sobie spokoj - to jest testowa aplikacja a nie praktyczne rozwiazanie. Pomijajac to, ze to w zyciu nie zadziala bo tam powinien byc BD911 i taki jest narysowany, poza tym rezystor polaryzujacy 0,7k cos troche maly - no ogólnie - zapomnij o tym :)
    GregorB
    Level 11  
    Witam ponownie. Zrobilem ten wzmacniacz. Wszystko jest ok tylko TDA strasznie sie grzeje. :( Dalem radiator i jest troche lepiej ale niewiele. Wzmacniacz pochodzi z 2 min i juz parzy. Wczesniej w zalaczniku dalem schemat. Elementy jakie zamienilem to rezystor z 3k3 na 3k i ostatni kondensator z 10µF na 4,7µF. Nie wiem co moze byc przyczyna. Jak ktos wie to prosze o pomoc.
    Przemyslaw
    Level 28  
    zobacz czy nie obciazasz za bardzo (imped. glosnika) albo czy nie dajesz za duzego napiecia. Czy sciezki masy wejsciowej poprowadziles osobno z masa zasilajaca/wyjsciowa i polaczyles w jednym punkcie?
    Ile pobiera pradu TDA w stanie spoczynku (wejscie zw. do masy) i podlaczonym obciazeniem?
    Normalnie to TDA troche sie grzeja i radiator to jest jednak niezbedny, taki od celerona starczy!
    GregorB
    Level 11  
    Glosnik mam 6Ω Zmierzylem napiecie i wynosi niecale 9V. Masa jest poprowadzona razem. W nocie katalogowej pisze, ze to tda wytrzymuje 90°C a jak dotykam to z 50°C ma wiec nie powinien sie spalic.