Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czyszczenie lasera w napędzie opty,denaturatem mozna?

20 Lut 2005 18:51 4665 22
  • Poziom 12  
    Witam jak w temacie..
    chcialbym przeczyscic soczewke w napędzie dvd.
    na elektrodzie wyczytalem ze nalezy to zrobic papierkiem nasączanym spirytusem ale..nie mam pod ręką spirytusu..mam za to denaturat.
    mozna go uzyc?czy lepjej jakims spirytusem salicynowym...
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Witam .
    Do czyszczenia soczewki lasera używa się specjalnych płynów , ostateczność to spirytus , w żadnym wypadku denaturat , a papier odpada totalnie.
    Płyn nanieść na wacik i delikatnie ruchem kołowym czyścić .
    Powodzenia.
  • Poziom 30  
    JESLI MASZ DENATURAT BEZBARWNY to mozesz i to smialo ale nie papierkiem ja korzystam z patyczkoe higienicznych(takich do uszu) tylko zwróć uwage żeby wata zakrecona na nim była ciasno (nie może zostać żaden paroch)
    osobiście na codzień korzystam z eteru polecam
    pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Witam, jak przedmówca napisał nie używac denaturatu ani pochodnych rozpuszczalników - "dykta zawiera w sobie wodę, barwnik i alkohol metylowy (o ile dobrze pamiętam) czyszczenie taka mieszanką pomoże na krótką metę. Do czyszczenia stosuje się alkohol isopropylowy lub czysty spirytus a na dodetek uwaga do przedmówcy trzy8 NIE STOSUJE SIĘ WACIKÓW które są wykonane z tworzywa sztucznego i rysują powłokę antyrefleksyjną którą pokryte są soczewki (to skraca ich żywotność) tylko delikatnym materiałem przeznaczonym do ochrony i konserwacji optyki np. ircha . Samo czyszczenie "oka" też jest połowicznym sukcesem - kurz jest wszędobylski więc należy wydmuchac głowicę sprężonym powietrzem a potem czyścić alkoholem. Ja sam używam kompresora, irchy i spirytusu 98% i zawsze działa - preparaty w sprayu w trakcie rozprężania obniżają temperaturę tak więc nie stosuję bo to również może spowodować skrócenie żywotności "oczka"
    pozdro
  • Poziom 12  
    Dziękuje Wam za szybką reakcje.Wobec tego składam to spowrotem do kupy i w tygodniu kupie specjalne środki do czyszczenia.
    Jeszcze raz dziękuje.

Dodatkowo wspomne ze nie wiem czy zabrudzona soczewka powoduje moje dolegliwosci.napęd zachowuje się następująco :
    wrzucam płyte,kontrolka zapala się ciągłym światłem i po 15 sekundach napęd się otwiera oddając płyte.Raz na kilka(naście) razy słysze że nagle po kilku sekundach wskakuje na obroty i wtedy płyta pracuje normalnie,moge z niej czytać.
    Po rozebraniu i podłączeniu do kompa zauważyłem że po włożeniu płyty napęd najpierw powolutku kręci płytą bezgłośnie i :
    1)jesli obudowa górna razem z takim plastikiem dociskającym płyte jest zdjęta to po kilku sekundach przyśpiesza i siłą rzeczy płyta wyskakuje z tacki
    2)jesli obudowa z tym kółkiem dociskającym jest założona to to napęd tylko raz na kilka nascie razy wskoczy na większe obroty..mam wrazenie ze jakby napęd nie miał siły się rozkęcić...

edit:
    zle napisalem,przyjrzalem sie jeszcze raz.i w jednym i w dugim przypadku plyta nie wskakuje na obroty.
    przy zdjetej obudowie plyte wyrzucają juz te "wstępne" wolne obroty :/

mam terorie ze laser jest brudny i jesli wstępnie nie udaje mu się odczytać płyty to juz bardziej się nie rozpędza tylko ją wypluwa..
    dobrze kombinuje?

może macie jakies pomysły?
    jeszcze raz dziękuje
  • Poziom 19  
    dobrze kombinujesz, Cd jest tak skonstruowane, że nie będzie kręcić tależ dopóki laser nie odczyta ścieżki rozruchowej CD, jak laser jest brudny , rozregulowany lub uszkodzony to:
    a)może nie ruszyć tależ
    b)może kręcić z max. prędkością
    c)może bezskutecznie próbkować odczyt (efekt "mielenia" napędu)
    pozdro
  • Poziom 31  
    zdarza się też, że taśma od silnika napędu płyty ma kiepski styk, ale to rzadki przypadek
  • Poziom 16  
    Witam !
    Polecam IZOPROPANOL w sprayu (alkohol izopropylowy)
    Puszka 400g w cenie ok. 15 zł. Kiedyś używałem specjalnych środków do optyki, są jednak drogie ( dużo mniejsze opakowania) a i tak są robine na bazie alkoholu izopropylowego.
    Nie polecam denaturatu, a salicylowy zupełnie odradzam (pozostawia białawy nalot)
    A co do tego czym , to są waciki i waciki...Można czasem kupić bawłniane
    (np. dla dzieci).
    I ciekawostka. Kiedy kupiłem pierwszy komputer to właściciel z dumą podkreślał iż często stosuje specjalną płyte i płyn doczyszczenia lasera.
    Gdy CD-ROM zdechł zupełnie to obejrzałem laser. Soczewka była tak delikatnie porysowana aż prawie matowa...
    Pozdrawiam !
  • PCBway
  • Poziom 21  
    leszek65 => Gdy CD-ROM zdechł zupełnie to obejrzałem laser. Soczewka była tak delikatnie porysowana aż prawie matowa...
    ==============================================
    ..prawdopodobnie została zeszlifowana powłoka antyrefleksyjna i niestety taka soczewka uniemożliwia prawidłową pracę modułu.
  • Poziom 16  
    Tak i to chyba przez tą płyte czyszczacą
  • Poziom 16  
    Witam serdecznie! Otóż mój problem jest nastepujący: ogólnie cd-rom dostałem jako niesprawny z 2 lata temu gdyż kumpel żle (podobno) wsadził płytke i roztrzaskało ja na drobny mak! CD-Rom faktycznie nie działał i nieskutkowało zadne czyszczenie a nic! poprostu zgon i tyle!teraz jednak postanowiłem sie niepoddawac poczytałem tu i ówdzie ! przeczyściłem go jeszcze raz, poluzowałem śrubke odf lasera(tam jest tylko jedna taka z regulacją) i działa! ale nie zupełnie! odczytuje płyte, wprawia ja w duże obroty i cały cd-rom zaczyna drgać, natomiast dzwiek audio odtwarzany z cd brzmi pulsacujnie i przeskakuje!potem postaram sie nagrać ten dzwiek! dodam jeszcze że cd-rom wcześniejtez dostawał drgań przed moimi zabiegami! jak pozbyc sie tego drgania dzwieku? Co moze byc przyczyna tych drgań?? za wszelkie wskazówki serdecznie dziekuje!
  • Poziom 16  
    trudno jednoznacznie powiedzieć, to moze być spowodowane złym śledzeniem scieżek przez wiązkę lasera, a ta może byc wynikiem złej regulacji która przeprowadziłeś lub uszkodzoną mechaniką (wyłamane zębatki, resztki poprzedniej płyty, zaschnięty smar, itd...)
    Taki objaw moze także towarzyszyć utracie mocy lasera, co jest częstym zjawiskiem.
    Jeżeli regulowałeś coś potencjometrem przy głowicy to popróbuj jeszcze na jekiejś dobrej płycie ale bardziej precyzyjnie, może się uda
    Obejrzyj też dobrze mechanizm
  • Poziom 21  
    :arrow: gigamaas no i w ten prosty sposób uśmierciłeś laser :sm11: na cacy. Prawdopodobnie ruszyłeś pr'kiem ( czego nie można robić ) a w/g Ciebie śrubką i w ten sposób przekroczyleś max moc z jaką może pracować laser. Z laserem możesz się pożegnać :bye: :bye:. A gdybyś przedmuchał optykę sprężonym powietrzem oraz przeczyścił soczewkę od wewnętrznej strony i zrobił to także z pryzmatem to kto wie może byś był :D :D
  • Poziom 16  
    Czasami takie kręcone lasery chodzą jeszcze długo...ale raczej nie powinno się zmieniać fabrycznych ustawień bo to im nie służy.
    Lasery maja automatyczną regulacje mocy jeżeli ona nie wyrabia to pora na wymianę...
  • Poziom 38  
    marian-48 napisał:
    :arrow: gigamaas no i w ten prosty sposób uśmierciłeś laser :sm11: na cacy. Prawdopodobnie ruszyłeś pr'kiem ( czego nie można robić ) a w/g Ciebie śrubką i w ten sposób przekroczyleś max moc z jaką może pracować laser. Z laserem możesz się pożegnać :bye: :bye:. A gdybyś przedmuchał optykę sprężonym powietrzem oraz przeczyścił soczewkę od wewnętrznej strony i zrobił to także z pryzmatem to kto wie może byś był :D :D

Jak oczyscic soczewke od wewnatrz, a jak pryzmat?
    Toto mozna rozbierac?
  • Poziom 21  
    Najprostrzą metodą jest sprężone powietrze, należy uważać aby nie wydmuchac zawieszenia łacznie z soczewką. Niektóre mają plastikową osłonę, którą należy delikatnie zdjąć i już jest dostęp (po odchyleniu soczewki) do pryzmatu oraz do wewnętrznej strony soczewki. W niektórych można bez problemu odkleić soczewkę. Można także zdemontować całe zawieszenie, ale jest to już wyższa szkoła jazdy.
  • Poziom 28  
    Panowie... Czy czytacie, co qpujecie? Dykta fantastycznie czyści soczwewki, pod warunkiem, że nie pochodzi z .... TESCO (itp.). Ja pracuję denaturatem, ale nie syfem pt. 60...70%, tylko szukam takiego, co ma 96%(kieduś wszystkie tyle miały, a teraz żadko który chce się palić - hehehe). Wiadomo, że lepszy jest IZOPROPANOL (daje radę nawet do PCB-pomarańczowy), ale dykta jest wszędzie! W HIT qpiłem butlę(500ml) nawet o północy. Izopropanol - cacy dla serwisanta. Sobie - szkoda szmalu - dykta, lub spirytus retyfikowany (resztę można wypić-spożywka i proszę sie drzeć ze mnie łacha - arghhhh). Waciki do uszu - zależy ajk trafisz. Jedne nadają, po drugich laser nie chce banglać. Pewniejsza jest husteczka higieniczna. NIE WOLNO UŻYWAĆ :
    - butanol
    - octan butylu
    - zmywacz do paznokci
    - nitro
    - ftalowy
    - benzyna
    - spirytus salcylowy (ten nie niszczy, ale trzba później myć łącznie z pryzmatem)
    pozdro
    :-)
  • Poziom 16  
    Pewnie masz rację, ale
    - nigdy nie wiesz co Ci producent denaturatu zafundował w butelce
    - denaturat zawiera wodę i zanieczyszczenia (osady)
    - zdecydowanie lepiej jest raz dopłacić i kupić Izopropanol, nie są to wielkie pieniądze i używany rozsądnie starczy na dłudo (setki laserów...)
    - spirytus rektyfikowane jest drogi...no chyba , że na poprawę samopoczucia po czyszczeniu a to wielka zaleta!

Uważam jednak ,że nie mająć Izopropanolu i rezygnując z wódeczki pozostaje denaturat. A na pewno jets lepszy od wszytkich rozpuszczalników które wymieniłeś. Przynajmniej nie rozpuszcza soczewki!
  • Poziom 16  
    Heja! Widze komentarze! Nikt nie pochwala tego co zrobiłem! ale fakt jest taki że przed tem wogóle nie czytał a teraz czyta tylko z przerywnikami! Cały układ sprawdzałem nigdzie nie widziałem żadnych przerw! A wszystko jest wyczyszczone i sprawdzone! niestety pod pryzxmatem nuie mogłem dmuchnąć spreżonym bo niposiadam takowego sprzetu! Zaraz wam panowie zapuszcze jak to teraz gra tylko nagram dzwiek!

Dodano po 23 [minuty]:

Witam ponownie! Jak na drugiej części meczu! A oto nagrany przezemnie plik dzwiekowy jaki jest słyszany z mojego cd-rom'u! Być może ktoś juz słyszał podobny oddżwiek i wie jak to usunąc! A poza tym co zrobic z tymi strasznie wysokimi obrotami!Lubicie disco( oczywuiście nie polo) no to posłuchajcie! I tak uwazam ze nagrało sie lepiej niz słychac w rzeczywistości( pewnie mikrofon troche przycioł)!

Dodano po 6 [minuty]:

Kurcze! ale lipa! nie mozna zamieszczać plików wav?No to jakby co top moge komuśn na skrzynke wrzucic jezeli jest ktos zainteresowany i chciałby mi pomóc!Wiadomo przeciez że jezeli wiemy i słyszymy jak cos grza to łatwiej jest nam ocenic usterke! Z góry dziekuje za zainteresowanie i wszelka pomoc!
  • Poziom 16  
    Jak już nic nie pomaga i nie ma nic do stracenia to pokręcenie może być ostatnią deską ratunku i czasami działa. I tak nikt nie nosi CD-ROMa do naprawy....więc czemu nie
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Dziękuje za odpowiedzi. Temat można zamknąć.
    Co prawda nie udało mi się zreanimować odtwarzacza ale to pewnie dlatego że byłem za mało delikatny (brak wprawy).Użyłem alkocholu Izopropylowego.Brak śladów brdu na soczewce jednak i tak laser nie może jakby złapać synchronizacji. Próbowałem podkręcić śróbkami..ale nie wiele to pomogło. Podejrzewam że bród nie był winny. W każdym razie już się dawno pogodziłem ze stratą :)
    Ale przynajmniej mam doświadczenie na przyszłość.