Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falcon/Eurotec 5010J - jak rozebrać młot sds max

20 Mar 2013 20:50 10308 18
  • Poziom 14  
    Witam .
    Dostałem od wuja sprzęt jak w temacie który jest w stanie na pół umarłym jako że jemu nie jest już potrzebny.Ogólnie silnik pracuje i coś tam kuje ale po pewnym czasie traci chyba udar? Sam dokładnie nie wiem. Z czystej ciekawości chciałem rozebrać młot zobaczyć jak jest zbudowany . Rozebrałem go już od góry a nie wiem jak rozebrać dół tj wyjąć wirnik z obudowy skrzynki przekładniowej przełącznika. Nie chciałem ciągnąć na "chama" Wiem że w niektórych młotach pokrętło musi zostać wyłamane. Ktoś coś podpowie ? Nie chciałbym go do końca uszkodzić bo czasem jednak nawet złomem coś podkuć niż młotkiem z przecinakiem .Pozdrawiam
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 27  
    Jakieś zdjęcia tego wynalazku??
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 14  
    Tak na szybko wstawiam zdjęcia z archiwum z all...ro które nie powinny zniknąć Link. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany mogę zrobić zdjęcia po zdjęciu silnika ale chyba nie wiele to wniesie. Przypuszczam że generalnie jest to jakiś klon np Boscha. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Wirnik w tarczy łożyskowej jest na wcisk, i raczej bez prasy nie pójdzie.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Po pierwsze sprawdź czy ma smar. Jak nie to dołóż i poobserwuj pracę. Jeśli to nie pomoże to odkręć i zdejmij górną pokrywę, ściągnij "lufę".
    Trzeba zmienić dwa oringi - jeden na tłoku drugi na bijaku. Oringi możesz założyć zwykłe - trochę szybciej się zużyją, ale działać będą. Weź stare na wzór do sklepu to dobiorą o takim samym rozmiarze.
  • Poziom 14  
    Zamieszczam zdjęcia po zdjęciu górnej i dolnej pokrywy
    1. Dolna pokrywa z przechodzącą ośką wirnika .Tam mam wyciek smaru

Dolna część skrzynki przekładniowej od strony przełącznika wyboru kucia lub wiercenia z kuciem Ogólnie wygląda jak dla mnie ok

Górna część skrzynki przekładniowej z tłokiem i napędem na uchwyt wiertarski

Ogólnie jak trochę sie przyjrzałem to generalnie łożyska są do wymiany . Jest wyciek smaru z dolnej skrzynki przekładniowej który nie wiem jak usunąć. Zastanawiam się czy jest sens zmieniać smar ? Widać że jest już przybrudzony . Nie zauważyłem jakichś ubytków na zębach i zużycia trybów . Aha i jeszcze mam pytanko czy da radę jakoś wtopić drucik w szczotkę bo przez przypadek wyrwałem przewód z jednej a niestety nie znalazłem w miejscu gdzie mieszkam takich samych szczotek Pozdrawiam i czekam na porady
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Rozumiem że masz wyciek przez łożysko na wale wirnika?
    Jak tak to wymień te łożysko na lepsze łożysko RS C3 i pozbędziesz się wycieku bo z tego co pamiętam nie ma tam żadnego simeringu.

Co do szczotki to musisz wymienić na nową bo starej nie naprawisz a jak zostawisz bez linki to stopi się sprężynka i nawet może paść wirnik więc nie kombinuj.
    Linka jest po to żeby prąd ze szczotkotrzymacza płyną z blaszki przez linkę do szczotki a nie przez sprężynkę.
  • Poziom 14  
    Dzięki za informacje. Wyciek jest na osi zębatej która jest na środku na 1 zdjęciu .Wygląda jak by była na wcisk i nie widać żadnych uszczelnień. Nie mam na razie pomysłu co z tym zrobić. Co do szczotek spróbuje podejść na targ jeden facet handluje eurotekiem i może mieć szczotki. A co myślicie o tym smarze? ewentualnie na jaki zmienić?Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Jak ją już tak rozebrałeś to wymień wszystkie łożyska na RS C3 oraz igiełkowe. Uszkodzenie łożyska może spowodować rozerwanie obudowy. Jak nie masz innego smaru to spróbuj może wysokotemperaturowego. Te maszyny są napełniane smarem gęstszym niż firmowe, chyba NLGI2, ale mogę się mylić. W tej maszynie nie ma innych uszczelnień jak uszczelnienia łożysk typu RS - wymienisz łożyska i będzie dobrze.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Nic tam nie trzeba wyłamywc, aby wymienić łożysko na wirniku, wybij po prostu wirnik z łożyska , następnie nowe , zabuduj wirnik i tyle. uważaj aby przy demontażu nie uszkodzić szczotek - wyciągnij je jako pierwsze ( ale dlaczego ono ma by wadliwe????) .
    Tak naprawdę to jeżeli masz słaby udar to najprawdopodobniej jest zużyta uszczelka na tłoku udaru pneumatycznego - ja bym tylko to wymienił. Jeżeli masz wyciek smaru pomiędzy pokrywami to skręć pokrywy na maksa . Nie wymieniaj wszystkich łożysk , bo to jest Ci to do niczego niepotrzebne.
    W tych młotkach najczęstszą przyczyną awarii jest uszkodzenie łożyska igiełkowego pod wałem korbowodu , ale u Ciebie ono jest - więc zostaw to w spokoju. Jeżeli wymienisz wszystkie łożyska to ich koszt przewyższy wartość młotka.
    pozdrawiam slawek
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedzi .Wybiłem wirnik z obudowy i jutro sobie zdejmę łożyska w pracy bo nie mam w domu takiego małego ściągacza . Jak już uruchomię wszystko to dam znać. A tak pobocznie bo widzę że rozbieraliście ten młot warto kupić coś takiego nowego ? Tryby wyglądają solidnie ale odlewy na łożyska takie sobie. Mam do skucia schody i muszę kupić sobie jakiś tani młot i szlifierkę na 230mm pod tarczę do betonu.Czy muszę się liczyć z tym że jest to jednorazówka. Pozdrawiam Wojtek
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Jeszcze raz przestrzegam Ciebie przed niepotrzebną pracą i wydatkami , jeżeli łożyska nie są zatarte, i nie mają wyczuwalnych luzów to cała praca włożona jest niepotrzebną fatygą. Ta uszczelka na tłoku , o której pisałem wyżej to wydatek najwyżej ok. 2PLN.
    Ja kupiłem pierwszy młotek za 170 PLN parę lat temu z przeznaczeniem do remontu domów - był to Einhell Global 1020W-atowy. Po długotrwałym używaniu ( Kucie i wiercenie) uszkodzeniu uległo łożysko igiełkowe pod osią korbowodu udaru i ścięcie zębów na zębatce sprzęgiełka. Moja nieumiejętna naprawa doprowadziła do uszkodzenia ww. korbowodu. Szukałem części , okazało się , że nie da się kopić iiiiiii wizyta na złomowisku pozwoliła na uzyskanie całego " werku" . wymiana i narzędzie pracuje do tej pory.
    Na razie masz narzędzie więc nie planuj zakupów, jak Ci będzie trzeba nowego to kupisz. Liczę, że do skucia płytek itd starczy.
    Sławek
  • Poziom 14  
    Witajcie.
    Po dłuższym czasie i ogólnych problemach domowych wreszcie znalazłem trochę czasu żeby dokończyć młotek . Wymieniłem łożyska wirnika bo górne jak już pisałem przeciekało a dolne miało już spory luz. Koszt niewielki - 6zł Górne ciężko ściągnąć z osi bo dolega prawie do samego wentylatora . Udało mi się za pomocą ściągacza samoróbki . Wymieniłem szczotki na nowe zgodnie z zaleceniami i uzupełniłem braki smaru.Generalnie wiertarka ucichła ale pojawił się właściwy problem . Uszkodzone jest wiercenie.Kucie chodzi bez problemu ale na wierceniu można wiertło zatrzymać ręką i słychać tak jakby sprzęgło we wkrętarce. Z tego co wcześniej wuj mi mówił to jak miał kilka tych młotków to zawsze siadało mu wiercenie tak że pewnie to jest ten główny problem dzięki któremu stałem się posiadaczem tej młotowiertarki. Trochę szukałem o tym młocie na forach i znalazłem przypadki że nawet po kilku dziurach niedużym wiertłem siadało właśnie wiercenie. Ktoś ma już jakieś doświadczenie co mogło wysiąść? Raczej nie będę już tego rozbierał bo chyba nie ma sensu .Jeżeli kuje to jest ok może na te schody starczy. Zakup tego cuda też sobie odpuszczę .Dozbieram trochę kaski i poszukam czegoś używanego w dobrym stanie. O ile mod pozwoli to ktoś coś może polecić do 10J na max-a tak żeby koronką 80 można było wiercić? Generalnie szukałbym czegoś niezawodnego co w miarę tanio da radę serwisować bo jak ostatnio się spotkałem w pracy przy boschu często lepiej kupić coś nowego niż naprawiać starego trupa.
  • Poziom 14  
    Uszkodzone może być sprzęgło kłowe załączające obracanie. Zęby przybierają postać trapezu. Pod obciążeniem przeskakują. Kiedyś to naprawiłem podcinając kątówką do odpowiedniego kształtu. Naprawa nie była droga.
    Chodzi o dwie zębatki - jedna stała, a druga przesuwana pokrętłem wyboru pracy.
  • Poziom 14  
    Witam . Dzisiaj padł mi udar w młocie .Wydaje mi się że odłamał mi się kawalek części która uderza w dłuto i na chwilę zablokował możliwość ruchu przez co uszkodziły się uszczelnienia na tłoczku i części która jest pomiędzy częścią uderzającą w dłuto i tłoczkiem (przepraszam ale nie znam fachowych nazw) . Mam pytanie czy uszczelnienia są jakichś standardowych rozmiarów(może ktoś zna te wymiary) ewentualnie czy można gdzieś je dokupić jeżeli są nietypowe. Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Słaby udar napewno nie jest od lekoo lub wcale zatartych łożysk. Ktoś wcześniej napisał że wystarczy wymienić oring na tłoku-bingo w 99 procentach narzędzi tego typu tylko ta część a dokładniej oring sprawia kłopot. Reszta Twojej pracy jest zbędna tym bardziej że nie masz pojęcia nic a nic o naprawie takich rzeczy. Delikatnie mówiąc stawiam krzyżyk nad tą maszyną bo jestem pewien że sam nie jesteś w stanie jej uruchomić.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Uszkodzony pobijak to jedna z typowych dolegliwości tych sprzętów. Spróbuj wyrzucić odłamki i maszyna powinna pracować. Odłamki często zakleszają pobijak i dlatego nie ma udaru. Nie zdarzyło mi się żeby trzeba było wymienić uszczelnienia.
  • Poziom 14  
    Witam ,
    W zasadzie sam do tego doszedłem ale zapomniałem napisać. Niech zostanie dla potomności.Pożyczylem od wuja jego młot na szybko i wystarczył jeden ruch futerka żeby zrozumieć co się stało .Podmieniłem wcześniej i oringi ale oczywiście nic nie pomogło Swoją drogą da się gdzieś ten bijak dokupić czy jak już się totalnie rozsypie to po wszystkiemu ?
  • Poziom 13  
    Mam młot eurotec sda max.Wysiadło w nim wiercenie.Może ktoś posiada zębatkę w kształce korony jak na zdjęciu wyżej.