Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Reaktor Co2, pomysł na reaktor co2

timi222 01 Apr 2013 11:36 5760 27
    timi222
    Level 11  
    Witam niedawno narodził się pomysł na reaktor Co2 z kwasku i sody.

Lecz chciałbym dozować sodę zamiast kwasku cytrynowego.

Do dozowania można by było zastosować mechanizm z air wick, mamy tam regulowany czas dozowania co 9, 18, 36, min.
    Teraz pytanie jaki system dozujący najlepiej, jakiś ślimak czy podajnik.

Macie jakieś pomysły?

Oczywiście postępy będą dodawane wraz z postępami.
    vodiczka
    Level 43  
    Nie prościej dozować roztwór? Zarówno kwasek jak i soda są dobrze rozpuszczalne.
    Do czego ma być ten reaktor? Taniej wyjdzie jeżeli zastosujesz ocet i kredę.
    timi222
    Level 11  
    Tak wiem że dobrze się rozpuszczają, ale mechaniczne dozowanie sody byłoby o tyle fajne, a dlatego że zająłby się tym mechanizm z air wick.

Dodam jeszcze że chcę kompaktowy rozmiar aby zmieściło się w mojej pokrywie nad sześciokątnym akwarium. Tylko muszę opracować dozowanie sody.

Coś można jeszcze zbudować z elektrolizy.
    vodiczka
    Level 43  
    timi222 wrote:
    Coś można jeszcze zbudować z elektrolizy.

Możesz rozwinąć myśl bo nie rozumem.
    timi222
    Level 11  
    Gdzieś czytałem dwie elektrody jedna węglowa i jakoś działa nie mam pojęcia jak i co lepsze czy soda i kwas czy elektrody
    timi222
    Level 11  
    Myślałem nad zamknięciu mechanizmu dozowania w głównym zbiorniku, i problem z szczelnością rozwiązany. Tylko myślę cały czas z czego wykonać ślimak to dozowania, chodzi mi o takie coś jak w piecach na ekogroszek, tylko w mniejszej skali.
    vodiczka
    Level 43  
    Rurka PVC a ślimak z wałka PVC lub plexi żmudnie wypiłowany ręcznie lub nacięty przez znajomego tokarza.
    timi222
    Level 11  
    Wpadłem na pomysł zastosowania wiertła jako ślimaka, korpus tak jak mówisz z ABSu jakiesgoś i masa zabawy :) czyli plan już jest. Teraz czekac tylko na realizację.
    vodiczka
    Level 43  
    Sądzę że wiertło ma za duży skok ślimaka i może nie podawać. Można spróbować umieścić je nie pod kątem 90 stopni do zasobnika a pod rozwartym 120-150 stopni.
    timi222
    Level 11  
    Dokładnie można, przetestować zanim zastosujemy, lub wkręt hartowany do profili aluminiowych.

Dziś powstał pomysł do dozowania kwasku za pomocą pompki od drukarki atramentowej, zobaczymy jak wyjdzie adaptacja.
    timi222
    Level 11  
    No i dziś się stało zmontowałem swój mam nadzieje oryginalny reaktor CO2.

A więc, zbudowany jest z 2 zbiorników jednym na kwasek a drugim na sodę, niby nic odkrywczego, ale.

Nie mamy tu dozowania na nasze zaciski, żmudną regulację i niekompaktowe wymiary.

Projekt ma dwa elementy reaktor, w którym dozowanie jest realizowane za pomocą pompki z starej drukarki atramentowej, ( w końcu się na coś przydała) i dozowanie uruchamiane jest wtedy kiedy jest to potrzebne.

Drugim elementem jest zbiornik w którym następuje mieszanie CO2 z wodą, w którym został założony stycznik z pływakiem, w razie spadku poziomu gazu stycznik uruchamia pompkę. Reakcja kwasku z sodą jest na tyle burzliwa że histereza poziomu gazu będzie niewielka.

Moje pytanie do was jak zwiększyć skuteczność rozpuszczania gazu.
    Dorzucam zdjęcia z moim wynalazkiem.
    Reaktor Co2, pomysł na reaktor co2 Reaktor Co2, pomysł na reaktor co2 Reaktor Co2, pomysł na reaktor co2
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    timi222 wrote:
    jak zwiększyć skuteczność rozpuszczania gazu.

Czyli dwutlenku węgla w wodzie?
    timi222
    Level 11  
    Tak dokładnie to miałem na myśli, nie wiem na ile ta konstrukcja się spisze.
    jankolo
    Dużego wyboru nie masz. Rozpuszczalność (bez reakcji chemicznej) każdego gazu zależy od temperatury i ciśnienia.
    Zaspokój moją ciekawość: jaki jest cel stworzenia takiego generatora i po co chcesz dwutlenek w wodzie rozpuszczać?
    timi222
    Level 11  
    Po to żeby roślinki w akwarium ładnie rosły. Wiem od czego rozpuszczalność zależy tylko jak ją uskutecznić w mojej konstrukcji.
    jankolo
    Ponieważ akwarium jest bezciśnieniowe, to masz możliwość oddzialywania wyłącznie temperaturą. Aczkolwiek, jak się domyślam, w bardzo wąskim zakresie, ponieważ prawdopodobnie dozwolona rozpiętość temperatur w akwarium nie jest zbyt duża.
    timi222
    Level 11  
    Właśnie nie, trzeba będzie zaczerpnąć wiedzy od innych akwarystów, a konstrukcją chciałem się podzielić, a czy to dobry pomysl to jeszcze nie wiem.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    A w jaki sposób następuje u Ciebie mieszanie CO2 z wodą?
    timi222
    Level 11  
    Na ostatnim zdjęciu widać woda wypływająca z filtra wprawia w ruch taflę wody, nie wiem na ile to skuteczne.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    timi222 wrote:
    nie wiem na ile to skuteczne.
    Powiem Ci że mało skuteczne. Tak nie rozpuścisz zbyt wiele gazu w wodzie.
    Zastosuj wężyk z bełkotką, będzie o wiele lepiej. Jako bełkotki możesz użyć na przykład perlator.
    Możesz sobie wcześniej zrobić szybki test. Zastosuj ten system w szklance z wodą. Spróbuj swoim sposobem i napij się, zapamiętaj jej kwaśność. Potem zrób to samo, ale tak jak napisałem. Kwaśniejsza?
    vodiczka
    Level 43  
    timi222 wrote:
    Powiem tak szukam sposobu bezstratnego sposobu na rozpuszczenie co2 w wodzie

Bezstratnego nie znajdziesz. Straty minimalizujesz utrzymując najniższą dopuszczalną temperaturę oraz maksymalny czas kontaktu CO2 z wodą. Prawie bezstratny sposób mógłbyś uzyskać budując wieżę z wypełnieniem do której wprowadzałbyś CO2 a z góry zraszałbyś wypełnienie wodą podawaną pompką z akwarium - zebrana na dole woda powracałaby do akwarium.
    Dyfuzor podobny do tego z linku możesz zrobić z dużej strzykawki.
    timi222
    Level 11  
    Zakupione zostało poidełko dla papugi, w wolnej chwili coś zbuduję.
    timi222
    Level 11  
    Witam oto i powstał nowy mieszacz i skuteczność mieszania jest dużo większa niż poprzednia. Tylko na tym etapie mały problem jest z stycznikiem ale mam nadzieję że się niedługo uporam. Reaktor Co2, pomysł na reaktor co2
    Chris_W

Level 38  
    Temperatura również oddziałuje na wzrost roślin - oziębianie wody żeby wtłoczyć więcej CO2 może powodować słabszy wzrost roślin z powodu temperatury.
    Musisz jeszcze dowiedzieć się o wpływie pH na swoje rośliny. Również niektóre jony powodują zwiększony wzrost roslin (azotany fosforany żelazo itp.).
    Wg mnie za dużo kombinujesz. Zrób zwykłe napowietrzanie - CO2 zawarty w powietrzu powinien wystarczyć (w przyrodzie roślinom wystarcza).
    timi222
    Level 11  
    Być może że za bardzo kombinuję, ale to też chodzi o zabawę i satysfakcję. Zapewne większość forumowiczów większość rzeczy po to robi.

Nowy dyfuzor czy jak tam zwał sprawuję się świetnie, teraz czekamy czy rośłiny zaczną rosnąć.