Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilot od unimora działa tylko z bliska!!!

adamzelt 25 Lut 2005 11:43 4323 24
  • #1 25 Lut 2005 11:43
    adamzelt
    Poziom 12  

Ten pilot spadł mi i od tej pory działa z bliska jakieś 2m doczytałem sie że moze to być "wewnętrzne uszkodzenie kwarcu" tylko że ja jestem laikiem w tych sprawach i nie wiem co to jest "kwarc" i jak to wygląda. Prosze o pomoc!

1 24
  • Pomocny post
    #2 25 Lut 2005 11:49
    wiatron
    Poziom 10  

Najprawdowodobniej przyczyna tkwi w zabrudzeniu odbiornika podczerwieni w telewizorze.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Lut 2005 11:52
    12robert12
    Poziom 28  

jakby się coś stało z pilotem po upadku to by wcale nie działał. Wymień baterie, przeczyść styki pod przyciskami, oraz tak jak powyżej proponuje ->wiatron.

Pozdrawiam :d

0
  • Pomocny post
    #4 25 Lut 2005 13:46
    gipter
    Poziom 14  

To owszem mógł paść kwarc, ale można spróbować wymienić diodę nadawczą w pilocie.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Lut 2005 14:54
    pawel-bartecki
    Poziom 14  

Witam

bardzo prawdopodobne ze koledzy wiatron i 12robert12 mieli racje dodam tylko ze jak bedziesz czyscil okienko do odbiornika poczerwieni zwroc uwage na sam odbiornik. Dodam jeszcze mala rade jesli ten odbiornik stoi w pomnieszczeniu w którym pali sie papierosy to trzeba sie pożądnie przylozyc do tej czynosci

A kolega gipter uparł sie i we wszystkich postach kaze wymieniac diody

Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Witam

bardzo prawdopodobne ze koledzy wiatron i 12robert12 mieli racje dodam tylko ze jak bedziesz czyscil okienko do odbiornika poczerwieni zwroc uwage na sam odbiornik. Dodam jeszcze mala rade jesli ten odbiornik stoi w pomnieszczeniu w którym pali sie papierosy to trzeba sie pożądnie przylozyc do tej czynosci

A kolega gipter uparł sie i we wszystkich postach kaze wymieniac diody

Pozdrawiam

0
  • #6 27 Lut 2005 18:16
    adamzelt
    Poziom 12  

Panowie dzięki za pomoc żeby wyczyścić odbiornik podczerwieni mało co nie wyciąglem calego kineskopu bo nie moglem sie do niego dostać no ale dałem rade jakoś zdjołem podłużną szybke za którą jest odbiornik wyczyściłem go wypucowałem szybke (wszystko w spirytusie salicylowym)
    sprawdziłem jeszcze bez tej szybki czy pilot działa z końca pokoju wszystko było ok. szczęśliwy założyłem szybke no i próba generalna a tu lipa jest lekka poprawa ale to nie to. Bez szybki działa ok z zszybką jest lipa. poniewarz w tym pomieszczeniu pali sie papierosy poszedłem za radą Pawła no i szybke umyłem dokładnie jeszcze raz tym razem w płynie do mycia naczyń i to też nic nie dało.
    Moze wiecie jakiego detergentu użyć do mycia odbiornika podczerwieni zeby go nie uszkodzić? Mam ochote użyć Acze (wybielacz ) ale nie wiem czy to dobry pomysł. A moze należy wymienić diode nadawczą w pilocie jeśli tak to jaka nalezy wstawić chodzi mi o jakiś stmbol, nazwe czy parametry?

0
  • #7 27 Lut 2005 18:23
    bemo1
    Poziom 24  

No to moze podmien jeszcze eleke w pilocie jezeli tego nie trenowales.

0
  • #8 27 Lut 2005 19:11
    Kociołek
    Poziom 17  

adamzelt napisał:
    Ten pilot spadł mi i od tej pory działa z bliska jakieś 2m doczytałem się że moze to być "wewnętrzne uszkodzenie kwarcu" tylko że ja jestem laikiem w tych sprawach i nie wiem co to jest "kwarc" i jak to wygląda. Prosze o pomoc!

Witam
    Skoro usterka jest spowodowana upadkiem - wstrząsem pilota, więc szukaj w pilocie. Bez przesady spirytus salicylowy czy płyn do naczyń wystarczy ( popatrz pod światło ).
    Też proponuję Ci wymienić kwarc (sprzedawca Ci wręczy do ręki po pokazaniu pilota) i diodę nadawczą.
    Widziałem masę diod elektroluminescencyjnych, które ledwo ścieciły od drgań.
    Pozdrawiam

0
  • #9 27 Lut 2005 19:15
    bemo1
    Poziom 24  

Ale skoro dziala bez szybki maskujacej.Napisz z jakiej odleglosci dziala najdalej?

0
  • #10 27 Lut 2005 23:45
    pawel-bartecki
    Poziom 14  

Z
    mojego doswiadczenia srodki typu spirytus sa dobre ale do innych rzeczy.Ja zawsze uzywam wody i mydła i wiem ze nie ma lepszego srodka od tego.Nie wiem czy nie zmatowiles tej szybki od tego spirytusu( zrobiła sie biala i matowa) Spróbuj woda i mydłem

Pozdrowienia

0
  • #11 28 Lut 2005 18:57
    adamzelt
    Poziom 12  

Przeprowadziłem eksperyment zasłoniłem fotokomórke przy telewiorze przezroczystym opakowaniem od płyty CD a nastepnie matowym opakowaniem i nie było róznicy,w obu próbach pilot działał bez zarzutów czyli z odległości 4 metrów z tej samej odległości działa jesli foto w tv jest nie zasłonięte.Paweł inne zastosowania spirytusu juz przetestowałem szukam nowych:) , ale powaznie to po wypucowaniu płytki osłaniajacej foto sprawdziłem ja pod światło i mozna powiedzieć ze świeci sie jak psu jajka, ale zauwarzyłem kilka cienkich rys wzdłuz szybki.Zmierzyłem że z szybką pilot działa maksymalnie z 1,80 metra a bez szybki maksymalnie z 4 metrów.
    Moje pytanie:
    1) Mam nieużywany pilot od wieży Thomson (sprawny) czy dioda nadawcza bedzie pasowała do pilota TV ( Unimor Siesta 3).
    2)Noi co to jest ten kwarc i jak to wygląda?
    Na płytce w pilocie jest dioda nadawcza (koloru czarnego. Tak musi być? bo myślałem że są bardziej przezroczyste), kondensator, dioda prostownicza jkiś niebieski prostokąt z dwiema nużkami oznaczony jako SM 1E4 µ1K63, troszke większy żółty prostokąt CSB 500 E U , noi jeszcze scalak Siemens SDA 2208-3 Germany. Który z tych elementów to kwarc ? I z ciekawości jeszcze zapytam jak co to są te dwa prostokąty żółty i niebieski i jaką pełnią funkcje.

0
  • #12 28 Lut 2005 20:24
    Kociołek
    Poziom 17  

Cześć
    Ten żółty to kwarc - jest rezonatorem tzn pracuje w generatorze częstotliwości odniesienia. Niebieski to kondensator µ1/63 tzn 0,1µF/63V czyli 100nF na 63V.
    Dioda może być
    Co do tych rys to żaden kłopot - tu chodzi o ewentualne zmatowienie.
    Pozdrawiam

0
  • #13 01 Mar 2005 15:47
    bemo1
    Poziom 24  

Aktualna jest jeszcze propozyscja podmiany elki w pilocie no i oczywiscie o sprawnych bateriach nie wspomne!!!!!!

0
  • #14 01 Mar 2005 16:07
    Jaco2002
    Poziom 20  

witam!
    gdybyś miał uwalony kwarc, to pilot byłby martwy. podstawowa sprawa-BATERIE!!!!
    Pzdr

1
  • #15 01 Mar 2005 17:22
    Nawigator
    Poziom 33  

Hej,
    tragedia jak to czytam że ktoś używa spirytusu salicylowego (kwas acetylosalicylowy) do elektroniki !!! Przewodzi prąd i żre przewody. Tylko czysty lub co najwyzej denaturat.
    Co do kwarcu to jest to rezonator ceramiczny 500kHz i często po upadku pęknie tak ze oscyluje ale na wyższej częstotliwości, wymiana na dzień dobry. Jak pilot stary to może mieć wyschnięty kondensator elektrolityczny, na oko dobry ale impulsowo nie działa. Reszta podzespołów jak piszą koledzy też możliwa.
    Powodzenia N.

0
  • #16 02 Mar 2005 09:37
    artkoz3
    Poziom 17  

Kolego , wyciągając esencję z poprzednich postów i własnego doświadczenia : wymień baterie diodę nadawczą ,rezonator kwarcowy i kondensator oraz sprawdź czy nie masz zimnych lutów na tych wszystkich elementach lub pękniętej płytki . Napewno zadziała - koszt do 10zł i jeszcze zostanie Ci na dobrae piwo !

0
  • #17 02 Mar 2005 10:04
    Kociołek
    Poziom 17  

No właśnie
    Mała praca, małe pieniądze i tysiąc postów.
    Zrób coś
    Pozdrawiam

0
  • #18 02 Mar 2005 11:21
    mariusz.s
    Warunkowo odblokowany

proponowalbym kupic najtanszy iniwrsalny koszt ok15PLN a jesli chccesz sie bawic to wyczysc styki na plytce i jak wspomniali kolezy spirytus czysty ew.denaturatwymien diode to podstawa no i baterie
    zycze powodzenia

0
  • #19 04 Mar 2005 20:28
    adamzelt
    Poziom 12  

wymienilem diode kwarc i kondensator 220µ F baterie mają 1.47 V i nie ma poprawya wręcz przeciwnie z nową diodą zasięg zmniejszył sie o jakiś 0,5 m ale wymienie jeszcze baterie. Tu ie chodzi o koszty tylko o satysfakcje ;)

0
  • #20 05 Mar 2005 00:12
    Nawigator
    Poziom 33  

No to rzeczywiscie ciekawe ale piszesz że ten pilot gorzej działa po upadku czyli usterka jest mechaniczna. Zostają jeszcze rezystory i tranzystory, ewentualnie przelutowanie doprowadzeń baterii, lubią korodowac pod cyną.
    Trzymam kciuki i napisz jaki będzie finał.
    Pozdr. N.

0
  • #21 05 Mar 2005 06:46
    bemo1
    Poziom 24  

To jeszcze nie przerabiales wariantu z dwoma diodami.Moze spruboj,

0
  • #22 08 Mar 2005 14:47
    artkoz3
    Poziom 17  

Panowie , przecież to oczywiste baterie mają 1,47 V w stanie jałowym . Pod obciążeniem napięcie spadnie jeszcze niżej !!!! Baterie w stanie jałowym mają z reguły 1,6V

0
  • Pomocny post
    #23 10 Mar 2005 02:23
    domel.an

Poziom 16  

na twoim miejscu wrocil bym do oryginalnej diody jesli zasieg z powrotem sie zwiekszy to sprawa jasna :) (w dzisiejszych czasach nowe nie zawsze znaczy lepsze ) problem moze jeszcze tkwic w kondensatorze ktory wymieniles moze miec duza uplywnosc i w polaczeniu z kiepskimi bateriami moze robic taki efekt

0
  • Pomocny post
    #24 27 Paź 2005 22:54
    tomasm
    Poziom 10  

poprstu rozbierz pilot i popraw luty przy diodach emitujacych fale podczerwieni. pozdrawiam

0
  • #25 14 Lis 2005 09:56
    adamzelt
    Poziom 12  

Przelutowałem wszystko jeszcze raz i wychodzi na to że to był zimny lut na scalaku teraz działa jak należy. Temat zamkniety

0
  Szukaj w 5mln produktów