Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Man TGA manual 410 - Wymiana przewodu sterowania skrzynią begów, tj. od biegu ws

12 Maj 2013 15:50 4812 5
 • Poziom 7  
  Witam.
  Może mi ktoś napisać jak wymienić przewód hydrauliczny od lewarka zmiany biegów do skrzyni i czy nie ma problemów z odpowietrzeniem tego. Lub jakie gorsze problemy mogą z tego wyniknąć. W tej chwili przewód jest nieszczelny i lekko cieknie płyn, na razie jeszcze się nie zapowietrzyło.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Witaj. Kolego w gzie Ci cieknie ten przewód? Jest pęknięty lub przetarty? Jeżeli na wejściu do siłownika lub przy "lewarku" to wymień uszczelnienie. Samo odpowietrzenie może potrwać kilka lub kilkadziesiąt minut. Zależy kto jak odpowietrza. Ja osobiście napełniam zbiorniczek do pełna i sprężonym powietrzem przez reduktor robię ciśnienie od góry w zbiorniczku. Na skrzyni odkręcam pojedynczo śrubki odpowietrzające aż do momentu gdy przestaną lecieć pęcherzyki powietrza. Na koniec poruszasz Dzwignią zmiany biegów i sprawdzasz czy jest ok. Można od strony siłowników wpompować płyn i kontrolować aby w zbiorniczku się nie przelało. Jedno pytanie co dolewasz do zbiorniczka? Kup specjalny płyn syntetyk. DOT4 stosowany przez większość kierowców niszczy gumowe uszczelnienia.
 • Poziom 7  
  Witam.
  Dzięki za informacje, przewód cieknie bo się rozwarstwia gdzieś w połowie gumy.
  Używam płynu TYTAN 4300. Jeżeli odpowietrzać od dołu to jest tam jakiś odpowietrznik lub coś podobnego przez co można pompować płyn.
 • Poziom 13  
  Witaj. Płyn ok. Mówisz o przewodzie zasilającym? Jak go wymienisz to nie ruszaj lewarkiem. Na skrzyni masz dwa siłowniki. Jeden po lewej stronie przy ramie i drugi na skrzyni po prawej stronie. Do obydwu dochodzą 2 przewody metalowe. Praktycznie nad nimi są dwie śrubki na klucz 11, jedna zwykła i jedna z wystającą rureczką. Nałóż na tą wystającą przewód i pod pompuj płynem. Najlepiej jak druga osoba obserwuje kiedy przestanie lecieć powietrze w zbiorniczku. I to powinno wystarczyć bo płyn nie powinien zlecieć z układu. Jeśli jednak zleciał to luzujesz tą obok zwykłą nie zdejmując przewodu i te same czynności dla drugiego siłownika.
 • Poziom 7  
  Witam.
  Dzięki za odpowiedź. To nie jest przewód zasilający tylko jeden z czterech od lewarka do skrzyni (czerwony). Mam nadzieję że sobie poradzę.
  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Możesz próbować na inny sposób ale dłużej zejdzie. Ruszasz lewarkiem i dosłownie pompujesz do przodu i tyłu, trzymając do tyłu odkręcasz śrubkę z tyłu siłownika. Jak podpompujesz i zatrzymasz do przodu, to śrubkę pierwszą i tak na przemian. Zasada jest podobna jak w hamulcach. Jak skończysz na tym kierunku to zaczynasz na boki. Nie stosuje tego typu odpowietrzanie gdy układ dość mocno jest zapowietrzony ponieważ czasowo pochłania, ale jeśli w miarę szybko wymienisz przewód to powinieneś sobie dać radę.