Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Syncmaster 2443 - gdy się nagrzeje - biała pozioma linia

pompak 13 Maj 2013 01:58 7047 4
  • #1 13 Maj 2013 01:58
    pompak
    Poziom 22  

Witam.
    Mam dziwny z Samsung SyncMaster 2443(jutro postaram się napisać dokładnie model i chassis, gdyż ktoś zerwał nalepkę znamionową), otóż dostałem go jako uszkodzonego, nie włączał się, okazało się że bezpiecznika wewnątrz nie było ( prawdopodobnie wystrzelił, gdyż monitor nie był nigdy rozbierany, fabryczne taśmy itp)
    Po sprawdzeniu napięć na przetwornicy, monitor ruszył od razu, niestety podczas oglądania po około 2 godzinach zauważyłem białą poziomą linię i ta linia po kilku godzinach się nasiliła i migała (szerokość linii około 1 piksela, a gdy się mocno rozgrzeje to 2, świeci na biało - jaśniej -ciemniej przez całą długość monitora,mniej więcej w 3/4 monitora, po prawej stroje jakby trochę jaśniejsza, czasem widać na linii "migotanie"jakby sie przetwornica wzbudzała, albo jakieś zakłócenia).
    Co ciekawe gdy monitor chodzi na wejściu VGA z rozdzielczością mniejszą od jego maksymalnej ( 1920x1200) to pozioma linia szybciej się pojawia, wtedy wystarczy przełączyć na DVI i włączyć komputer, gdy się ładuje Windows kreska jest ale jak już system zmienia rozdzielczość na 1920x1200, kreska znika całkiem !
    Także grubość i natężenie tej lini zależy od ustawionej rozdzielczości i tego ile monitor pracuje. Gdy ostygnie ok 1-2 godz kreski nie ma.
    Gdy linia jest już na wejściu VGA/DVI, po odpięciu tych kabli potrafi znowu zniknąć, gdy monitor wyświetla napis: "check monitor cable",ale dzisiaj przykładowo była cały czas, jedynie tylko zmiana rozdzielczości ją zwęża lub pogrubia.
    Znalazłem jeszcze taką funkcję w menu - AV/PC gdy mam podłączony dekoder full hd przez przejściówkę hdmi - dvi to w trybie AV linia jest grubsza niż w trybie PC i monitor wyświetla informację w trybie AV: 1920x1079i 50hz, PC:1920x1079 50hz, nie wiem o co chodzi z tym "i". Gdy monitor przełącza obraz z PC-AV lub AV-PC nawet gdy na obrazie nie ma tej linii to na sekundę się wtedy pojawia, jest jeszcze druga z 10 cm wyżej tak samo wygląda ale ona ani razu mi się jeszcze podczas oglądania nie ujawniła. Zauważyłem jeszcze gdy mam podpiętą kartę TV na VGA i sprawdzam różne rozdzielczości i odświeżanie to linia jest najcieńsza przy odświeżaniu 75hz.
    Ruszanie taśmą LVDS nic nie zmienia. Co przychodzi mi na myśl to posprawdzać napięcia z przetwornicy po pojawieniu się linii, założyć radiator na procesor, wygrzać gorącym powietrzem procesor, wgrać nowy flash, ? ( układ flasha 25l1005, a sam wsad podejrzewam będzie ciężki do dostania)
    Teraz pytanie do szanownych forumowiczów serwisantów LCD, czy spotkał się ktoś z takim problemem?
    Jutro postaram się zrobić zdjęcia żeby zobrazować problem.
    Pozdrawiam

Edit:
    Dzisiaj pozioma linia pojawiła się po 1:30 h oglądania, zauważyłem dziwną rzecz, mianowicie przy podłączeniu tunera przez dvi -hdmi full hd 50hz linia jest gruba, przy podłączeniu komputera z rozdzielczością 1920x1200 60hz linia jest chuda, przy podłączeniu karty TV do wejścia VGA i przykładowo rozdzielczości 1024x768 60hz linia jest gruba, ale uwaga przy tej samej rozdzielczości ale ustawieniu odświeżania na 75hz linia gaśnie całkiem ! Nie ma jej też w ramce menu,(zawsze biała linia świeci również na tej ramce ) chociaż ta ramka ma tą samą rozdzielczość niezależnie od rozdzielczości wejścia.

Kolejna rzecz którą zauważyłem i załączam filmik: przy ustawieniu rozdzielczości z karty wideo VGA ( 1024x768 i 75 hz) linia jak już pisałem znika całkiem, ale gdy próbuję przestawić obraz (V position) od 100 do 0 to wtedy ta linia miga(widać na filmiku), w drugą stronę od 0 do 100 obraz jest cały czas w porządku.
    Czy te wszystkie objawy wskazują na jakieś konkretne uszkodzenie ? Procesor?
    Pozdrawiam

Edit 2
    Dzisiaj podczas oglądania z dekodera linia pojawiła się już po ok 10 minutach, przełączając źródło na komputer zgasła i już się nie pojawiła ( przez 2 godziny)
    Własnie rozebrałem na nowo monitor i pomierzyłem napięcia i wygląda to tak:
    3.3V - 3,25V
    5V1 - 5,16V
    5V2 - 5,16V
    14V - 14,45V
    Więc wydaję się być w porządku zarówno przy lini jak i bez ( zmieniając rozdzielczość) napięcie jest takie samo czyli raczej przetwornicę mogę wykluczyć ?
    Procesor SE859MH-FL
    pamięć: s24cs0
    eeprom: atmlh122
    flash: 25l1005

Płyta główna: BN41-01046B
    Robiłem testy z temperaturą, niestety wyszły negatywnie, przelutowałem procesor hot-airem, to samo, rozgrzałem dość mocno układ po włączeniu do kontaktu zimnego monitora, linia się nie pojawiła, już nic z tego nie rozumiem.
    Spotkał się ktoś z czymś takim?
    Może któryś szanowny forumowicz ma taki monitor i byłby skłonny zczytać flash, spróbowałbym podmienić ?

1. Service menu widoczna biała linia
    2. Przybliżona linia (DVI dekoder full hd 1920x1079 50hz )
    3.Komputer (DVI 1920x1200 60hz )
    4. Komputer (DVI 1920x1200 60hz ) niebieska tapeta widać wciąż biała linie
    5. Karta TV (VGA 1024x768 75hz) niebieskie menu karty linia znika

Film ukazujący uszkodzenie:

Link

0 4
  • #2 15 Maj 2013 16:52
    lisek
    Spec od monitorów

Chyba coś z elektronika matrycy?!
    Jaka tam jest?
    Popatrz na Main Link
    Popatrz w SM Link_SM do monitorówSyncmaster 2443xxx

Cytat:
    SAMSUNG 2443BWX MY24WS
    Panel Sticker Number LTM240CT04-003

Ten Twój nr. BN41-01046B (jest to oznaczenie "gołego druku" PCB ): po zamontowaniu el. czynnych i biernych przekłada się na BN94-01988T, z prockiem SE859MH.

______
    Model 2243sn.
    Matryca M216H1-L01.
    uPC/scaler SE859MH-LF
    Flash MX 25L1005MC
    Eeprom s24cs0

0
  • #3 16 Maj 2013 00:21
    pompak
    Poziom 22  

Wkradła się drobna nieścisłość ja mam monitor 24 cale
    matryca: LTM240CT04-010
    Płyta: BN94-03005S PMT2(pb) MY24K

Dzięki za serwisówkę, będę analizował schemat chociaż tyle, bo ciężko będzie tekst przetłumaczyć :)
    Czyli jest możliwość że uszkodzona jest elektronika matrycy a nie elektronika na płycie głównej? Trochę wygląda to na Upc/scalera, gdyż jak jest ustawiona odpowiednia rozdzielczość i odświeżanie to linii nie ma również gdy się włączy ekranowe menu widać że linia przez to menu przechodzi,a wystarczy przełączyć źródło linia znika również z menu.
    Załączam zdjęcie elektroniki matrycy, ale podejrzewam że tu nawet nie będzie jak poprawić lutów hot-airem bo te taśmy podejrzewam jak rozkleję to już po matrycy.
    Może spróbować wgrać jeszcze flasha, gdzie takiego można zdobyć ?

0
  • #4 17 Maj 2013 07:48
    lisek
    Spec od monitorów

Z Flash cięzko.

Jaki masz zasilacz?
    Ja w samsungach T240 (podobno i T26 26" )swego czasu na tej matrycy spotykałem

Cytat:
    Panel: Samsung LTM240CT04 TN Film
    Power Supply: Samsung IP-54155A BN44-00226D
    - inverter na IC:SEM2005 + poloweAP4506GEH + trafko.HV TM-09175
    *stara wer. BN44-00226B, TM-09175
    ( nowa wer. na trafku TM-1060 *na 6-sekcji na wtórnym )
    http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=274684T2401.jpg
    - zasilacz (+5V i +15V) na FAN7602B

Zobacz elektrolity na wtórnym . tam sie wymieniało ok. 8 szt. (zwłaszcza te 820uF)

0
  • #5 17 Maj 2013 11:32
    pompak
    Poziom 22  

Zasilacz to IP-49155A, numeru BN nie mogę znaleźć, załączam zdjęcia tego zasilacza, sporo się różni od zasilacza z Twojego zdjęcia.
    Inverter: IC:SEM2105, powójny tranzystor STU314D, trafko TM-09176
    Jedyny układ/tranzystor na radiatorze to DA38BN Fairchild, nie mogę zlikalizować co to jest ma 6 nóżek.
    Widać lekko przyczernioną płytę w okolicach diód prostowniczych na uzw. wtórnym.
    Zastanawiam się co było przyczyną przepalenia się bezpiecznika i tenże bezpiecznik wyleciał w powietrze, założyłem nowy i chodzi, być może właśnie wtedy się kość flasha uszkodziła bo z tego co czytałem to bardzo delikatne te 25L1005 jest ?
    Wymieniać te elektrolity na dokładnie te same (820uF) czy można wstawić np. 1000uF?
    Pozdrawiam

Samsung Syncmaster 2443 - gdy się nagrzeje - biała pozioma linia Samsung Syncmaster 2443 - gdy się nagrzeje - biała pozioma linia

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo