Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie 3 wentylatorami 12V PWM

wmortal 19 Maj 2013 05:32 1191 0
  • #1 19 Maj 2013 05:32
    wmortal
    Poziom 2  

Witam,

Moim zadaniem jest skonstruowanie i zaprogramowanie sterownika, sczytującego temperaturę i wilgotność z czujnika (np DHT11) i sterującego niezależnie pracą 3 wentylatorów komputerowych (12V, ~0.3A). Dodatkowo byłby wyposażony w 3 przyciski i 1 pokrętło na enkoderze do zmiany parametrów, wyświetlacz alfanumeryczny 2x16, jakiś prosty scalak RTC i diody sygnalizacyjne. Z większością elementów miałem już do czynienia, nie wiem tylko jak się zabrać za sterowanie prędkością obrotową wentylatorów. Przegrzebałem wszystkie posty i artykuły jakie udało mi się znaleźć w ciągu ostatnich 2 dni i oto do czego doszedłem:

1) Każdy z wentylatorów byłby sterowany za pomocą sygnału PWM z uC. Korzystałbym przy tym ze schematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2370448.html
    Oczywiście z poprawkami.
    2) Wszystkie wyjścia PWM zrealizowałbym programowo. Zależy mi na wykorzystaniu timerów, między innymi do eliminacji drgań styków klawiatury oraz enkodera. Nie jestem tylko pewny, czy Atmega8 poradzi sobie z obsługa wszystkich elementów i tworzeniem 3 niezależnych sygnałów PWM. Będę to sprawdzał na płytce testowej ale może macie jakieś sugestie?

Trafiłem gdzieś na wzmiankę, że sygnał PWM nie powinien być wysyłany po długim kablu. W swoim projekcie będę jednak musiał sterować prędkością wentylatorów na kablu długości przynajmniej 1,5-2m. Podobnie będzie z cyfrowym czujnikiem temperatury i wilgotności. Projekt ma mieć zastosowanie domowe, nie musi być super dokładny ale chcę wiedzieć jak najlepiej uniknąć możliwych problemów lub chociaż mieć świadomość tego co się dzieje.

Zdaję sobie sprawę, że projekt być może i przerasta mnie poziomem elektroniki (niby to wszystko proste ale jednak sprawia mi trudności) ale jak teraz niczego nie spalę to się nie nauczę :)

Będę wdzięczny za wszelką pomoc

0 0