Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Od 20 maja 2013r, nie mam sygnału z tv naziemnej cyfrowej w okolicach Lęborka

henzik11 25 Maj 2013 13:10 5076 15
  • #1 25 Maj 2013 13:10
    henzik11
    Poziom 9  

Witam. W poniedziałek 20 maja zmieniono "jakieś" nadawanie i zginęły mi TVN-y i Polsat z tv naziemnej - cyfrowej. Z tego co sie orientuję to jest to MUX-2. Czy Wy również nie odbieracie tych kanałów z tv naziemnej? Zrobiłem od nowa szukanie kanałów, ale lipa, nic ni ma :(
    Przypominam tylko, że chodzi o okolice Lęborka czyli nadajnik jest chyba ze Skórowa Nowego.

0 15
  • #2 25 Maj 2013 13:32
    _cheetah_
    Poziom 37  

henzik11 napisał:
    Zrobiłem od nowa szukanie kanałów, ale lipa, nic ni ma :(
    Sprawdzałeś na strojeniu ręcznym? Jeśli nic to nie da - trzeba naprawić / poprawić instalację antenową.

Kanały Lębork

Tu możesz jeszcze poczytać.

0
  • #3 27 Maj 2013 12:54
    henzik11
    Poziom 9  

Może mi coś podpowiecie, bo się pogubiłem :(
    Mieszkam w Charbrowie woj. pomorskie, powiat lęborski. Mam dwie anteny - jedna ustawiona chyba na Chwaszczyno, bo odbieram MUX 1 i MUX 3, druga ustawiona na kierunek Skórowo Nowe. Jedna ustawiona jest do drugiej pod kątem około 90st. I ta, która jest ustawiona na Skórowo Nowe prawdopodobnie nie "łapie" sygnału. Sprawdziłem na stronie: http://www.sat-charts.eu/nadajnik,35LeborkSkorowoNowe.html i widzę, że moja miejscowość jest poza zasięgiem tego nadajnika. Natomiast dochodzą fale z tego nadajnika: http://www.sat-charts.eu/nadajnik,35GdanskChwaszczyno.html - bo mam kanały z MUX1 i 3.
    I teraz tylko się zastanawiam, skoro odbieram MUX 1 i MUX 3 z Chwaszczyna (bo te kanały mam) to dlaczego na tej antenie nie mogę odebrać MUX 2 ?
    Antena to Telmor, jakaś półokrągła.

0
  • #4 27 Maj 2013 13:24
    _cheetah_
    Poziom 37  

No i trzeba było od tego zacząć, że masz dwie anteny w zestawie. Brak mux-2 to prawdopodobnie problem SFN-u, ponieważ mux-2 jest nadawany z Lęborka i Chwaszczyna na tym samym, 35 kanale.

Opisz dokładnie instalację antenową: jakie anteny, ze wzmacniaczami czy z symetryzatorami, jak je łączysz (czym), jakie masz kable antenowe, ewentualnie rozgałęźniki, etc. I gdzie anteny są zamocowane.

Zasięg mux-2 Chwaszczyno / Zasięg mux-2 Lębork. To są teoretyczne zasięgi, w praktyce jest zwykle trochę lepiej.

Kierunki na nadajniki, Kanały Chwaszczyno

Ustawianie anten do DVB-T

0
  • #5 27 Maj 2013 14:24
    henzik11
    Poziom 9  

OK,
    Anteny od 10 lat zamontowane są na dachu - 12 metrów nad ziemią- anteny to TELMOR. Montowała całą instalację firma zajmująca się tymi rzeczami. Kable antenowe mam porozprowadzane po wszystkich pokojach w domku jednorodzinnym. Mam problem jak rozrysować schemat tych połączeń w tzw. "sterowni", ale napiszę co się tam znajduje, to może się zorientujesz co i jak. Czyli z tego co zauważyłem to są następujące "gadżety" :
    - WWK 840 A3 Telekom Telmor
    - rozgałęźnik RM 2F
    - rozgałęźnik RM 2F
    - rozgałęźnik RM 4F
    - zwrotnica satelitarna ZWS-210
    dodatkowo kable antenowe od każdej anteny są podłączone do osobnego małego zasilacza.

Wszystko działało ładnie i pięknie do 20 maja 2013r. Od tego dnia brak TVN i Polsat - czyli MUX 2.
    Na dole na zdjęciu widoczne moje anteny: ta na samej górze "patrzy" na Skórowo Nowe, ta niżej na Chwaszczyno.
    Od 20 maja 2013r, nie mam sygnału z tv naziemnej cyfrowej w okolicach Lęborka

0
  • #6 28 Maj 2013 11:46
    _cheetah_
    Poziom 37  

A, to najrozsądniej byłoby wezwać firmę, która Ci to robiła, bo wygląda, że trzeba przestroić wzmacniacz. A skoro byłeś zadowolony z ich pracy (instalacja wygląda OK) to powinno tak pozostać.

0
  • #8 28 Maj 2013 13:39
    _cheetah_
    Poziom 37  

No to niefart, wypadałoby zawezwać inną firmę.

Na upartego mógłbyś próbować zrobić to sam, nie jest to niewykonalne, ale wymaga żelaznej konsekwencji, dokładności i cierpliwości, jeśli robi się bez przyrządów.

0
  • #9 13 Cze 2013 22:06
    malarka72
    Poziom 2  

Witam na forum.
    Mam ten sam problem z MUX 2 jak Pan z Lęborka. Odbieram w Gdańsku tv naziemną z Chwaszczyna, ale bez problemów tylko MUX 1 i MUX3, a co się dzieje obecnie z MUX 2 to przechodzi wszelkie pojecie, ktoś z nadajnika nas robi na szaro: raz sygnał jest, innym razem nie ma, o co tu chodzi, może mi ktoś wyjaśni po co ta cała zabawa, czy jak TV jest darmowa to można robić co się nadawcy podoba, przecież są jakieś obowiązujące umowy na nadawanie. Początkowo po zmianie częstotliwości i mocy nadajników na 100 kW było przez miesiące zimowe dobrze a teraz to horror. Rozumiem jak jest niepogoda czy np. przeleci samolot to mogą być zakłócenia, ale żeby w ogóle sygnał zanikał: 0 siły i 0 jakości sygnału przez pół dnia a czasami i całą dobę tego nie rozumiem. Jak sygnał jest dostępny to u mnie siła sygnału wynosi 82 a jakość 100. W moim przekonaniu to wina tylko stacji nadawczej w Chwaszczynie! Jak robią jakieś udoskonalenia, czy eksperymenty, to powinni odbiorców uprzedzić aby niepotrzebnie nie majstrować samemu przy antenach i się denerwować a miało to być takie proste jak głoszą reklamy.

0
  • #10 14 Cze 2013 12:08
    irekr
    Moderator

Na temat techniki odbioru można mówić i pisać wiele. Ale by nie zajmować zbyt wiele miejsca napiszę w skrócie:

Henzik11; jeżeli sam nie robiłeś tego typu instalacji to niewiele zdziałasz. Trochę doświadczenia jest absolutnie konieczne.

1. Antena jest zrobiona bardzo dobrze jak na to co było przed 10cioma laty. Dziś jest już całkiem nieprzydatna.
    2. Wzmacniacz WWK840 to niezłe urządzenia ale dla DVB-T się nie nadaje. Zabytek techniczny, niestety. Spisywał się dzielnie.....
    3. Ustawienie dwóch anten było niegdyś konieczne z uwagi na konieczność odbioru z dwóch nadajników(Polsat z Lęborka na k.58). Dzisiaj masz wszystko z jednego, będzie wiec potrzebna tylko jedna antena.
    4. Anteny TELMOR-u z serii AST to niezłe wynalazki, jednak wzmacniacze zawarte w starszych antenach nie nadają się do wzmacniania sygnałów cyfrowych.
    5. Nie piszesz gdzie mieszkasz w okolicach Lęborka, sadząc ze zdjęcia gdzieś na północny wschód od Lęborka, prawdopodobnie na linii Lębork - Gniewino. Pozostaje pytanie: czy masz silniejszy sygnał ze Skórowa czy z Chwaszczyna. Przypuszczam, że sygnały są podobne pod względem siły.

W zależności od lokalizacji trzeba zastosować odpowiednia antenę. Być może uda się wykorzystać to co masz na maszcie, ale będzie to wymagało sprawdzenia czy maja zamontowane wzmacniacze. Jeżeli tak, to trzeba je zdemontować i zastapić symetryzatorem. Anteny pasywne AST maja specjalne symetryzatory - 75/75 omów, typowe w sklepach mają 300/75 omów.

Mmalarka72:
    Nie podajesz swojej lokalizacji ani jakiego rodzaju instalację antenową posiadasz. Jeżeli jest to antena siatkowa ze wzmacniaczem to co najmniej trzeba wzmacniacz zdemontować.

Tak się niestety stało, że na 10 anten 8 z nich posiada wzmacniacze. Taki sprzęt nie nadaje się najczęściej do użytku. W samym Trójmieście są poważne problemy z odbiorem Chwaszczyna na całej długości skarpy od Dworca głównego w Gdańsku do granicy Sopotu z Gdynią. najczęstszą przyczyna kłopotów są przesterowane wzmacniacze antenowe silnym sygnałem MUX4 z EC Gdańsk.

0
  • #11 14 Cze 2013 12:58
    malarka72
    Poziom 2  

W tej chwili wszystkie 3 MUX odbieram b. dobrze. Posiadam antene kierunkową o wzmocnieniu 16,5 db zasilaną przdwzmacniaczem, sygnał odbieram z odbicia, ustawiona przez fachowca z Telkom-telmor miernikiem ,na 3 telewizory w tym jeden poprzez dekoder Ariva trzy telewizory sa połączone spliterem który działa w jednym kierunku . Próbowałam odłączyć 2 telewizory ale to nic nie dało.Kłopoty z odbiorem MUX 2 mam od co najmniej miesiąca, co jest powodem nie wiem ,napisałam na forum dlatego że podobne problemy mają inni użytkownicy naziemnej ,przypuszczałam ze to wina stacji nadawczej. Mieszkam w Gdańsku na Morenie na I piętrze, przed soba mam wysokie budynki a antena jest skierowana właśnie na jeden z tych budynków w kierunku odwrotnym do Chwaszczyna i to w/g miernika jak stwierdził fachowiec jest najlepszy odbiór . Ponieważ jestem dociekliwa chciałam wiedziec co jest powodem długich przerw w nadawaniu , nie wiem jak długo będzie odbierał MUX 2 ?

0
  • Pomocny post
    #12 14 Cze 2013 13:28
    irekr
    Moderator

Faktycznie miejsce do odbioru Chwaszczyna jest niespecjalne a sygnał z EC Gdańsk po byku,....
    prawidłowy odbiór na tym terenie jest dopiero w pasie przybrzeżnym od Jelitkowa do Brzeźna. Na Twoim terenie w miarę poprawne sygnały są od około 8go pietra do góry.

Jedyne co można zrobić to eksperymentować z antenami BEZ WZMACNIACZY. Nadajnik MUX4 jest w odległości 5 km, zajmuje kanał 33, MUX2 to kanał 35 a MUX1 to kanał 37. Jak widać są ustawione odstępy po dwa kanały, przy najmniejszym błędzie lub przesterowaniu któregokolwiek ze stopni w antenie czy odbiorniku i właśnie na kanale 35 będą problemy. Sygnał na kanale 33 jest na Zaspie ponad dziesięciokrotnie silniejszy niż MUX2 i MUX1, ale sygnał MUX1 jest bardziej oddalony od kanału 33 i zniekształcenia są mniej odczuwalne.
    Docelowym kanałem MUX4 jest kanał 52 i zapewne problemy z odbiorem MUX2 się skończą po tej "migracji". Ale to jeszcze potrwa.

Jedyna co zostaje to gnębić Spółdzielnie/innego zarządcę bloku o prawidłowo działającą instalację anteny zbiorczej. To ich psi obowiązek określony Ustawą.
    Tu masz stan prawny problemu:
    http://www.cyfryzacja.gov.pl/Stanowisko,w,sprawie,AIZ,1238.html
    I jest to oficjalna urzędowa wykładnia Ministerstwa Cyfryzacji.

O jakichkolwiek przerwach w nadawaniu MUX2 nie ma mowy, mam znajomych mieszkających w okolicach Wierzchucina. Odbierają MUX2 bezproblemowo od samego początku.

-1
  • #13 14 Cze 2013 13:39
    malarka72
    Poziom 2  

Bardzo dziękuje za cenną i wyczerpująca odpowiedź , teraz wiem skąd powstał problem. Pozdrawiam serdecznie.

0
  • #14 16 Lip 2013 10:17
    Galnospoke
    Poziom 9  

Nie do konca. Glownym problemem jest MEGA-bu@del we wprowadzaniu DTV w Polsce. Czesi zrobili to calkowicie w terminie, opoznien zero, u nas kolejny (chyba 3ci) poslizg o ponad pol roku. Z jednej strony jest to przypadkowe czyli 100% niekompetencja osob odpowiedzialnych za to wdrozenie, z drugiej celowy - wiadomo kasa TV publicznej i dostawcow kablowych, ktorzy robia WSZYSTKO aby opoznic ten proces nie chcac oddac rynku (gdyby nie wymogi UE NIGDY nie byloby DTV w Polsce - gwarantuje). Efekt? Emitel radosnie sobie wylaczyl nadajniki do 29 lipca, stwierdzajac, ze musza zmienic anteny. Mieli 2 LATA na przygotowanie i dzis stwierdzaja, ze jednak jest nie tak jak byc powinno. Bez TV zostalo kilkaset tysiecy osob i wspolczuje tym, ktorzy telewizje naprawde ogladaja. Winni? Nie ma winnych, to "kwestia techniczna". Skandal to za malo powiedzaine. Z drugiej strony moze to i dobrze: ludzie odzwyczaja sie od tego smietnika.

0
  • #15 16 Lip 2013 12:28
    irekr
    Moderator

Nie winił bym EMITEL-a. Oni po prostu wykonują zlecenie...

Głównym sprawca spowolnienia cyfryzacji jest TVP.
    W pierwotnym planie miało być tak, że najpierw miał powstać tzw. multipleks odtworzeniowy. Czyli taki w którym znajdowałyby się sygnały 7miu stacji TV posiadających koncesje naziemne: TVP1, TVP2, TVP3, POLSAT, TVN, TV4 i PULS. Ten multipleks mógł powstać już do końca 2009 roku.
    Ale TVP robiła wszystko, by proces cyfryzacji spowolnić. Najpierw zasłaniano się Ustawa o Zamówieniach Publicznych, co było tylko wybiegiem prawnym, by na kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy odwlec problem.
    Potem TVP "wykoncypowała" że i tak cały multipleks musi być "ich" i znów parę miesięcy do tyłu. Do tego doszedł spór w jakiej technologii ma być ten sygnał nadawany: "oszczędnościowcy" chcieli by był to MPEG2. Bo już na takim standardzie robiono testy. Ale to jest system przestarzały, bardzo dobrze że zaczęto regularne emisje w MPEG4, szkoda że nie w DVB-T2.
    W końcu nadawcy komercyjny się dogadali i uzgodnili z KRRiTV oraz UKE powstanie MUX2. A TVP dalej wyrywała szaty, zasłaniała się EURO 2012, brakami pokrycia i innymi tam....

Gdyby nie krecia robota TVP to cyfryzacja zakończyła by się w 2010 roku....
    I całkowicie zgadzam się, że niekompetencja była głównym powodem.

0
  • #16 20 Lip 2013 13:09
    malarka72
    Poziom 2  

Usłyszałam komunikat w "trójce " TV ,że do końca lipca br. będą prowadzone prace związane z nadajnikiem w Chwaszczynie i przepraszają za utrudnienia w odbiorze, od tygodnia nie występują u mnie zakłócenia w odbiorze naziemnej ,może ustawiono inaczej położenie anteny w każdym bądź razie tej chwili ,na dzień 20 lipca jest dobrze , czyli jak się chce to można, może dotarły do decydentów wreszcie sygnały od odbiorców!

0