Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Certyfikat CISCO. Czy warto robić? Przyda się do czegoś?

eMC 02 Mar 2005 11:30 34585 17
    eMC
    Level 13  
    Witam.
    Ostatnio slyszalem dosc duzo o kursach na uzyskanie certyfikatow CCNA CCNP i CCNI. Jestem zainteresowany uzyskaniem certyfikatu ale najpierw chcialbym uzyskac opinie innych. Wiec moja prosba brzmi nastepujaco: prosze o wyrazenie swoich opini o tym certyfikacie, czy faktycznie moze on pomoc przy poszukiwaniu pracy czy to tylko kolejny malo znaczacy papierek??
    Pozdrawiam
    halif
    Level 26  
    To dobre certyfikaty. Z sieciowych to wyżej oceniam Novella, ale Cisco są niezłe. Jeżeli masz zamiar pracować na maszynach Ciscowych to wybierz te. W pracy... cóż czasami pracodawca szuka kogos z konkretnym certyfikatem, czasami nie patrzy na nie wogóle, a czasmi to dla niego tylko znak, że potencjalny pracodawca ma chęci, stara sie, a dodatkowo nie trzeba bedzie go extra szkolic.

A co do CCNA to sprawdź, czy na Twojej uczelni (jezeli jestes studentem) nei ma Akademii Cisco. Wiekszosc dużych "informatyk" ma: FTIMS na Politechnice Łódzkiej, WAT w Wa-wie, warszawski UW itd. Tam można zrobic kurs za 600zł (a czasami nawet za 400 jak wykładowca jest przychylny ;) )
    elektryk
    Level 42  
    Ja jestem w trakcie kursu (mam zaliczone 3 semestry i 4 na ukończeniu) i wniosek mam jeden. Ten kurs robi się tylko dla papierka, wartość merytoryczna jest zawarta w pierwszym semestrze i połowie drugiego, reszta to są specjalistyczne zastosowania sprzętu ciscowego. Dużą wadą tego kursu jest jego pracochłonność, nie wystarcza samo chodzenie raz w tygodniu (1 semestr jakieś 15 spotkań), trzeba samemu kuć na blache materiały (tak nie tyle corozumieć, co znać na pamięć kolejne kroki w rozwiązywaniu problemu, bez tego nie zdasz testów). Co do kosztów to moim zdaniem kolega halif się pomylił. Jeden semestr kosztuje ok 1000-1500zł (1000zł mnie kosztował z maksymalnymi zniżkami), do tego koszt egzaminu jakieś 500zł (100$+koszty własne)[przy czym są jeszcze zniżki na egzamin].
    p_piotr
    Level 11  
    Ja właśnie skończyłem CCNA i jestem bardzo z zadowolony z tych zajęć. Dają świetne podstawy działania sieci komputerowych. Oczywiście jeśli chodzi o te najniższe warstwy sieci. Polecam. Choć program zajęć jest zunifikowany, bez względu a akademię, to pewnie przydatność tego kursu zależy też bardzo od doświadczenia prowadzących...
    Pozdrawiam,
    P.
    halif
    Level 26  
    Już tłumaczę się z kosztów. Akademie Cisco na uczelniach ddziałają na zasadzie non-profit i uczestnicy placą tyle ile akademia placi cisco plus ewentualne koszty. Faktycznie są zniżki to ten system jest mocno skomplikowany i rozbudowany (za dobre oceny, za brak zaległości, za uczestnictwo itd, o tym mogą powiedzieć koledzy), podobnbie ma sie ze znizkami za egzamin dla najlepszych studentów. Wiem, że na jednej z uczelni oferowali uczestnictwo studentom tej uczelni w Akademii Cisco za 600zł za semsetr, a dodatkowo wykładowca powiedział, ze jakoś będą chamęcić i napiszą mniejsza ilosc osob, cos tam im z materiałów zostało, jakos konta stworza itd. Nie bardzo mnie to interesowalo, ale wtedy koszt mógł spaść nawet do 400zł - ale legalnosc tej opcji jest... no sami wieci.
    Ale kol. elektryk ma racje - komercyjne firmy robią kursy za 1500 i w góre za semsetr. Ja pisałem tylko o Akademii Cisco dla studentó rodzimej uczelni. Poszukaj, czy twoja uczelnia nie ma takiej akademii...
    eMC
    Level 13  
    dzieki za odpowiedzi.
    niestety na mojej uczelni nie ma akademii CISCO:( jeszcze jedno: czy moglibyscie powiedziec w ktorej akademii braliscie(bierzecie) kurs?
    halif
    Level 26  
    Wojskowa Akademia Techniczna - wydział Cybernetyki.
    Jeżeli jestes z Warszawy to możesz spytać dr Tomasza Malinowskiego (tmalin@ita.wat.edu.pl) on siętym zajmuje. Może przyjmująchętnych z zewnątrz.

Poza tym na wydziale FTIMSu Politechniki Łódzkiej jest akademia:
    http://cna.zsk.p.lodz.pl/

Pozdrawiam
    p_piotr
    Level 11  
    Moja wypowiedź dotyczyła Akademii Ciscio na Politechnice Poznańskiej (przy Instytucie Elektroniki i Telekomunikacji)
    grzesiox
    Level 19  
    A ja jestem z tego powodu włąsnie załamany :(
    W byłej szkole (technikum) jakiś czas temu cisco otworzyło sobie akademie z tym że szkoła ma to teraz jako normalny przedmiot za darmo :( tylko zdać egzamin i mieć papierek :( i to wszystko jak już wyszedłem ze szkoły :( chamstwo
    elektryk
    Level 42  
    halif wrote:
    Ale kol. elektryk ma racje - komercyjne firmy robią kursy za 1500 i w góre za semsetr. Ja pisałem tylko o Akademii Cisco dla studentó rodzimej uczelni. Poszukaj, czy twoja uczelnia nie ma takiej akademii...
    Zobacz, nawet na podawanym przez kolegów wydzialen FTIMS Politechniki Łódzkiej cena podstawowa wynosi 1600zł.
    eMC
    Level 13  
    hmm. jeszcze sie zastanowie moze... jednak kurs novella. w kazdym razie trzeba bedzie zaczac zbierac kase...
    halif
    Level 26  
    elektryk wrote:
    halif wrote:
    Zobacz, nawet na podawanym przez kolegów wydzialen FTIMS Politechniki Łódzkiej cena podstawowa wynosi 1600zł.

Tak, ale dla studentów PŁ, przy platnosci z góry to jest juz tylko 750. Na WATie jest komercyjnie 1200zł, nie wiem dokladnie ile dla studetów... Ale ogolnie to kosztowna sprawa. Trzeba sie troche okłamywać, ze to inwestycja w siebie i miec nadzieje ze sie zwróci.
    (Novell jest chyba jeszcze drozszy i dostepny tylko w kompercyjnych firmach szkoleniowych, ale jakbys chcial to moge wygrzebac materialy z ich kursów.. chyba jeszcze gdzies sa w pdf-ach)

Pozdrawiam - Tom
    rado_
    Level 22  
    u mnie na uniwersytecie warminsko mazurskim koszt jednego semestru to 300 zl calosc kosztuje 1200zl wlasnie jestem w trakcie robienia 1 semestru starsznie duzo teori ma ktos moze koncowy egzamin CCNA 3.1 po polsku?
    djfazee
    Level 14  
    też jestem w trakcie robienia tego kursu, koncze pierwszy semestr, najgorsze jest to że egzaminy mam po angielsku a u mnie cienko z anglikiem. Tak poza tym certyfikat który się zdobywa jest ważny tylko 3 lata, później trzeba ponownie zdawać egzamin zawodowy za 150$
    rado_
    Level 22  
    150$ to koszt egzaminu miedzynarodowego tzn zdawanego w instytucie a ten kurs ktory sie zdaje na uczelniach nie trzeba go odnawiac
    adikbo
    Level 26  
    Panowie, CCNA to tylko wierzchołek bardzo wysokiej góry lodowej. To jest praktycznie wstęp do sieci komputerowych. Rzeczy na akademii są absolutnymi podstawami. Prawdziwa zabawa zaczyna się na etapie CCNP. Certyfikat jest podzielony na 4 egzaminy (routing, switching, bezpieczeństwo, optymalizacja). Sam egzamin testowy nie jest trudny, ale trzeba się do niego mocno przyłożyć. Jeżeli chodzi o same certyfikaty to te podane na początku są jakieś dziwne. O ile ja się orientuję w ścieżce cisco to wygląda to następująco:

poziom Associate: CCNA, CCDA
    poziom Profesional: CCNP, CCDP, CCVP, CCSP
    poziom Expert : CCIE (R&S, Security, VoIP, Storage)

Oprócz tego istnieje specjalna ścieżka dla sprzedawców (CQS).

Inna sprawa to respektowanie certyfikatów przez pracodawców. Z tym jest różnie. Jeżeli firma jest z prawdziwego zdarzenia to nie ma problemu z respektowaniem certyfikatów i dostaniem pracy (conajmniej CCNP). Jeżeli potencjalny pracodawca nie wie co to są za certyfikaty to nie warto nim zawracać sobie głowy. No chyba, że ktoś lubi bawić się sprzętem D-Link albo podobnym SOHO.

Ogólnie sprzęt cisco jest praktycznie bazowym sprzętem w sieciach rozległych. Nie ma praktycznie alternatywy oprócz Junipera. Niektórzy bawią się w Alcatela, AlliedTelesyn, 3Com, jednak ten sprzęt jest używany tylko w partykularnych zastosowaniach. Alcatel to głownie ISDN i zabawki związane z telefonią analogową. AlliedTelesyn to tani szajs z HongKongu. Nie wart zainteresowania. 3Com raczej bawi się w sprzęt dla użytkowników końcowych (karty sieciowe, switche zarządzalne).

Wracając jeszcze do tematu akademii Cisco. O ile ma to sens w przypadku CCNA, to nie ma praktycznie sensu w przypadku CCNP. Jeżeli chodzi o poziom expert to raczej preferowane są bootcampy w USA.

Pozdrawiam
    adikbo
    CCNA; (1/4)CCNP
    jatoja83
    Level 10  
    Witam,
    Czy ktoś się orientuje w temacie egzaminu na CCNA. Mam na myśli jeszcze starą wersje egazaminu 640-801. Kończyłem akademie cisco ccna 3.1 więc jeszcze powinienem się załapać na egz 640-801 (choć już minął rok od kiedy mój voucher wygasł...)
    Czy ktoś wie jakie są teraz aktualne testy (actualtest & king test)?
    adikbo
    Level 26  
    Witam,

Powime szczerze, jeżeli chcesz się bawić w braindumpy już na etapie CCNA to lepiej sobie wogóle odpuść sieci i certyfikacje. Z takim podejściem daleko nie zajdziesz (do pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej). Na takie zabawy można sobie pozwolić w momencie gdy cert nie jest ci potrzebny do pracy a jedynie do uzyskania partnerstwa przez firmę. A i to nie wygląda zbyt ładnie.

CCNA jest na tyle prostym certyfikatem, że po mięsięcznym przygotowaniu jesteś w stanie zdać go bez najmniejszych problemów. Sugerowałbym rozejrzeć się za dobrą literaturą: Wendell Odom, Sybex, CISCOPress, oraz CBT Nuggets z nieśmiertelnym Jeremy Cioara w roli głównej. Dają wystarczające pojęcie o zawartości egzaminu.

A jeżeli już się upierasz przy braindumpach to tylko i wyłącznie P4S. Testking jest pełny błędów.

Przy czym zdając na braindumpach można się nieźle wkaszanić na rozmowie kwalifikacyjnej. Osobiście podczas rozmów kwalifikacyjnych stosuję małą kompilację pytań z testkinga i P4S. Jeżeli na teście wyjdzie 100% a w rozmowie brak pojęcia to delikwent odpada z miejsca. Taki malutki haczyk :)

A teraz kilka słów o sensowności zdawania starej wersji - w moim przekonaniu nie warto się bawić w tak archaiczną wersję. Zdaje się, że tam był nawet ISDN który nie jest już praktycznie stosowany w nowych sieciach (nie mówię o już istniejących - szczególnie banki).
    Nowa wersja egzamu nie różni się zbyt wiele od starej, ale zawiera o wiele bardziej interesujące technologie (zdaje się, że nawet DSL).

Innymi słowy: do książek i sprzętu! (jak nie masz laba to polecam zestaw dynamips+dynagen).

Pozdrawiam i życzę miłej nauki.
    adikbo
    CCNP certified
    CCIE R&S - written