Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirpool awo/d 4313 - hałas przy uruchomieniu pompy spustowej

bogaczykk 05 Jun 2013 15:56 9360 13
    bogaczykk
    Level 9  
    Witam,

Podczas wirowania jak również normalnej pracy gdy włącza się pompa odpływowa wody jest generowany duży hałas, huczenie, tak jakby drgania. Czy miał ktoś podobny problem?
    Czy to znak że pompa jest do wymiany? Jak się do niej dostać...od tyłu...od góry? Jest jakiś schemat pralek whirpool lub instrukcja jak rozbierać?
    Wcześniej miałem problem jak wielu uzytkowników z wirowaniem, jednak po wymianie paska nastąpiła poprawa przez okres jednego roku, niedawno kolejny raz wymieniłem pasek.
    Mogę ewentualnie załączyć filmik z zarejestrowanym odgłosem z pralki.

Z góry dziękuję za pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    User removed account  
    agdrtv
    Level 16  
    Ja stawiam na wyrobioną tuleję mosiężną (tą dalszą od wirnika) - do wymiany całość
    movzx
    Level 39  
    Christophorus wrote:
    rawdopodobnie do wnętrza pompki przez nieszczelności w jej obudowie dostała się brudna woda
    W tej pompce powinna, wręcz musi być woda w komorze wirnika w czasie pracy. Inaczej pompa bardzo szybko się uszkodzi.
    Christophorus wrote:
    Można wymienić też gumowe oringi co powinno nieco poprawić jej szczelność.
    Jak wyżej - nic nie ma tam być szczelne, z wyjątkiem samej obudowy do otoczenia. Panewki czasem wiszą na oringach - ale ze względu na amortyzację a nie szczelność.

agdrtv wrote:
    Ja stawiam na wyrobioną tuleję mosiężną
    Mosiądz? W życiu. Zwykłe grafitowe panewki.

Reasumując: jak taka pompa się po kilku latach psuje to kupuje się nową za 40-50zł.
    Żadne zaklęcia, zamawiania ani kadzenia jej na długo nie pomogą i szkoda roboty.
    agdrtv
    Level 16  
    Kolego movzx jesteś w błędzie, gdzie tam masz grafitowe panewki?. Może mosiężne były w starszych pompach np. polar a grafitowe to były przekładki zmniejszające tarcie wzdłuż osi , w tej pompie ośka łożyskowana jest chyba w plastiku, a woda powinna być wewnątrz ale nie w samej komorze wirnika, po to jest uszczelniacz na ośce i ten mniejszy oring
    movzx
    Level 39  
    agdrtv wrote:
    Kolego movzx jesteś w błędzie, gdzie tam masz grafitowe panewki?. Może mosiężne były w starszych pompach np. polar a grafitowe to były przekładki zmniejszające tarcie wzdłuż osi , w tej pompie ośka łożyskowana jest chyba w plastiku
    Możliwe że jeden z nas jest nieprzytomny. Sam napisałeś przecież o mosiężnej tulei - a wedle mojego pojęcia nic takiego tam nie występuje.
    Zwykle są małe grafitowe (lub może plastikowe) łożyska/panewki W każdym razie szybko się zużywa i jest nienaprawialne - i taki był sens mojej wypowiedzi.

agdrtv wrote:
    woda powinna być wewnątrz ale nie w samej komorze wirnika, po to jest uszczelniacz na ośce i ten mniejszy oring
    Zwykle nie ma uszczelniacza bo sprawę załatwia sama panewka - a ta jest zużyta więc woda będzie się tam i tak dostawać bez problemu.
    Zresztą nie widziałem tego typu pompy (nawet w miarę nowej) gdzie nie byłoby wody zmieszanej z oryginalnym olejem w komorze wirnika. W większych pompach są wręcz celowo wykonywane otwory do cyrkulacji wody.

Pompa jest do wymiany, dyskusja akademicka nie ma w tej kwestii sensu.
    agdrtv
    Level 16  
    Jaka akademicka, weź sobie kolego pompę i dobrze ją obejrzyj, woda jest owszem ale w obudowie silnika a nie w komorze wirnika, pełni rolę chłodziwa zamiast tak jak w starszych pompach powietrze z wentylatora, w komorze wirnika nie może być z dwóch powodów bo zmniejszała by sem docierającą do wirnika a zanieczyszczenia z niej przyspieszały by zużycie tulejek, jedyne z czym się zgodzę to bezwarunkowa wymiana pompy
    movzx
    Level 39  
    agdrtv wrote:
    weź sobie kolego pompę i dobrze ją obejrzyj
    Pompy leżą obok, nie przychodzę nieprzygotowany. Mam dwie wersje - jedna z całą pewnością ma grafitowe tulejki i nic więcej. Druga ma plastikowe osadzone w gumie - czy to uszczelnia, nie dowiem się bez jej rozwalenia. Być może, przez pierwszy tydzień zanim się to nie wytrze. W każdym razie z pomp woda się wylewa i to na pewno z wirnika.
    agdrtv wrote:
    pełni rolę chłodziwa
    Tu się zgadzam.
    agdrtv wrote:
    w komorze wirnika nie może być z dwóch powodów bo zmniejszała by sem docierającą do wirnika
    No bez żartów. Tym razem Ty weź sobie i obejrzyj na przykład pompę myjącą do zmywarek Whirlpoola. Konstrukcja bardzo podobna, zasada działania identyczna a ma z przodu celowo zrobione sitko aby woda przepływała.
    agdrtv wrote:
    zanieczyszczenia z niej przyspieszały by zużycie tulejek
    I tak się właśnie dzieje. Przecież te pompy padają po 2-4 latach.
    agdrtv
    Level 16  
    Tak, się dzeje bo chińczyki wciskają nam popelinę a nie dlatego że konstruktor tak zaprojektował, a jak nawet zimering na osi puści to pozornie jest ok bo pompa i tak jest szczelna

Dodano po 3 [minuty]:

I mimo że spada jej sprawność a pasta ścierna która się wytworzyła robi swoje to użytkownik dowiaduje się o problemie jak pompa zaczyna wyć jak zarzynana krowa

Dodano po 21 [minuty]:

Christophorus wrote:
    Prawdopodobnie do wnętrza pompki przez nieszczelności w jej obudowie dostała się brudna woda wraz z wypranym brudem i osadem z kamienia. To wszystko osiadło we wnętrzu pompki jak muł na dnie rzeki i skutecznie blokuje ruch wirnika. Wirnik pompki ma trudności z rozruchem i pompka "warczy". Po zdemontowaniu pompki należy wyciągnąć wirnik pompki, który powinien zejść wraz z deklem pompki. Są one mocowane tylko na wcisk. Wirnik pompki to magnes trwały. Po wyczyszczeniu wnętrza pompki, nasmarowaniu plastikowych panewek i wysuszeniu jej powinna działać. Można wymienić też gumowe oringi co powinno nieco poprawić jej szczelność. Jeśli jednak wyrobiona jest plastikowa panewka od strony śmigiełka pompki to z czasem woda z zanieczyszczeniami ponownie dostanie się do wnętrza pompki i ją unieruchomi.

Whirpool awo/d 4313 - hałas przy uruchomieniu pompy spustowej

Zgaszam się z kolegą, ale napewno chodzi o wnętrze komory wirnika a nie całej pompy
    User removed account
    User removed account  
    bogaczykk
    Level 9  
    Po wyjęciu pompki była w niej ogromna ilość "szlamu", jednak powodem hałasu jest luz wzdłużny ok. 2mm na osi wirnika. Tak jak ww. wiadomościach pompka do wymiany. Ostatnie pytanie o polecany sklep internetowy z częściami - żeby nie przepłacać. http://czesciagd.north.pl/karta/m00341-pompa,9B0-E3-CMMT-Q34.html
    Tutaj cena 80zł, wyżej ktoś wspominał o 40-50

Dziękuję za pomoc w rozwiązaniu tematu.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    Level 1