Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzanie pamięci po uruchomieniu laptopa - akumulator czy bateria biosu

Dolce 08 Cze 2013 10:17 1953 6
  • #1 08 Cze 2013 10:17
    Dolce
    Poziom 22  

Witam.
    Posiadam laptopa Compaq Evo N620C. Laptop posiada już nie sprawną baterię, jest dość leciwy. Jeśli chce z niego skorzystać to podłączam zasilacz. Po wciśnięciu przycisku uruchamiania następuje "zliczanie"/sprawdzanie (nie wiem jak to się fachowo nazwać) pamięci RAM. Wygląda to w ten sposób, że na czarnym ekranie przeskakują cyferki do momentu, gdy dojdą do wartości całej pojemności zainstalowanej pamięci RAM. Trwa to dość długo. Dopiero po "zliczeniu"/sprawdzeniu pamięci wyświetlają się opcje wyboru ustawień : można wejść do biosu lub zachować ustawienia - wcisnąć F1 i system zaczyna być uruchamiany.
    Moje pytanie jest - co jest przyczyną każdorazowego "zliczania" pamięci ? Czy wyładowana i niesprawna już bateria laptopa czy też bateria biosu ?
    Nie opłaca mi się już do tego laptopa kupować akumulatora ale może sama bateria biosu - jeśli to ona jest padnięta - nie jest kosztowna i warto ją wymienić.
    Będę wdzięczny za podpowiedź co najprawdopodobniej jest przyczyną opisanego powyżej problemu.
    Pozdrawiam.

0 6
  • Pomocny post
    #2 08 Cze 2013 10:32
    Epox
    Poziom 38  

Znajdź w biosie opcje QuickBoot (tryb w którym pomijany jest test pamięci) powinno to być w Advance Menu. Jeśli masz teraz Disable to odpala testy w poszukiwaniu błędów pamięci. Bios trzyma datę ? Jeśli tak to raczej nie czepiał bym się baterii.

h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01122797.pdf‎

0
  • #3 08 Cze 2013 11:07
    Dolce
    Poziom 22  

Funkcja Quick boot jest włączona więc to nie to. Sprawdziłem. Po przejściu "sprawdzania pamięci" i wciśnięciu F1 już tuż przed uruchomieniem się systemu windows, wyświetla się informacja o tym, że data i czas mogą być nieaktualne. Dodatkowo, po zamknięciu i ponownym uruchomieniu systemu wyświetla się napis "Charge Circut Failure". Pewnie problem z ładowaniem baterii ponieważ jest niesprawna.
    Jeszcze taka uwaga - jeśli laptop jst podłączony do zasilacza to po zamknięciu systemu i ponownym uruchomieniu nie ma tego "sprawdzania" pamięci.
    Czy takie zachowanie się laptopa - że pamięć jest sprawdzana po jego uruchomieniu jest spowodowane problemem z akumulatorem czy raczej baterią ustawień bios ?

0
  • #5 08 Cze 2013 11:21
    Dolce
    Poziom 22  

Tak, to nie będzie raczej kłopot, rozbierałem już tego laptopa. Jakie napięcie powinna mieć ta bateria ? Ewentualnie zobaczę czy jest coś na niej naskrobane.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze taka kwestia -ten laptop po odłączeniu zasilacza i ponownym jego podłączeniu do gniazdka DC sam się uruchamia - zaczyna się to "sprawdzanie" pamięci. Po zliczeniu wyświetlają się napisy :

162-System Options Not Set

The following configuration options were automatically updated :
    Total memory installed :262144 Kbytes
    CMOS checksum invalid, default values loaded

a ponizej trz okienka niebieskie z napisami

F1 Save Changes
    F2 Ignore Changes
    F10 Comuter Setup

Wygląda chyb na padniętą baterię CMOS. Co o tym sądzisz ?

0
  • Pomocny post
    #6 08 Cze 2013 11:45
    Epox
    Poziom 38  

Tak, bateria ewidentnie do wymiany nie trzyma ustawień.

0
  • #7 08 Cze 2013 12:25
    Dolce
    Poziom 22  

Stara bateria miała 0,2V. Akurat miałem baterię o takich parametrach w domu. Po wymianie wszystko jest ok.
    Dziękuj za pomoc, pozdrawiam.

0