Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprawdzanie pamięci po uruchomieniu laptopa - akumulator czy bateria biosu

08 Jun 2013 10:17 2229 6
 • Level 22  
  Witam.
  Posiadam laptopa Compaq Evo N620C. Laptop posiada już nie sprawną baterię, jest dość leciwy. Jeśli chce z niego skorzystać to podłączam zasilacz. Po wciśnięciu przycisku uruchamiania następuje "zliczanie"/sprawdzanie (nie wiem jak to się fachowo nazwać) pamięci RAM. Wygląda to w ten sposób, że na czarnym ekranie przeskakują cyferki do momentu, gdy dojdą do wartości całej pojemności zainstalowanej pamięci RAM. Trwa to dość długo. Dopiero po "zliczeniu"/sprawdzeniu pamięci wyświetlają się opcje wyboru ustawień : można wejść do biosu lub zachować ustawienia - wcisnąć F1 i system zaczyna być uruchamiany.
  Moje pytanie jest - co jest przyczyną każdorazowego "zliczania" pamięci ? Czy wyładowana i niesprawna już bateria laptopa czy też bateria biosu ?
  Nie opłaca mi się już do tego laptopa kupować akumulatora ale może sama bateria biosu - jeśli to ona jest padnięta - nie jest kosztowna i warto ją wymienić.
  Będę wdzięczny za podpowiedź co najprawdopodobniej jest przyczyną opisanego powyżej problemu.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  Level 38  
  Znajdź w biosie opcje QuickBoot (tryb w którym pomijany jest test pamięci) powinno to być w Advance Menu. Jeśli masz teraz Disable to odpala testy w poszukiwaniu błędów pamięci. Bios trzyma datę ? Jeśli tak to raczej nie czepiał bym się baterii.

  h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01122797.pdf‎
 • Level 22  
  Funkcja Quick boot jest włączona więc to nie to. Sprawdziłem. Po przejściu "sprawdzania pamięci" i wciśnięciu F1 już tuż przed uruchomieniem się systemu windows, wyświetla się informacja o tym, że data i czas mogą być nieaktualne. Dodatkowo, po zamknięciu i ponownym uruchomieniu systemu wyświetla się napis "Charge Circut Failure". Pewnie problem z ładowaniem baterii ponieważ jest niesprawna.
  Jeszcze taka uwaga - jeśli laptop jst podłączony do zasilacza to po zamknięciu systemu i ponownym uruchomieniu nie ma tego "sprawdzania" pamięci.
  Czy takie zachowanie się laptopa - że pamięć jest sprawdzana po jego uruchomieniu jest spowodowane problemem z akumulatorem czy raczej baterią ustawień bios ?
 • Level 22  
  Tak, to nie będzie raczej kłopot, rozbierałem już tego laptopa. Jakie napięcie powinna mieć ta bateria ? Ewentualnie zobaczę czy jest coś na niej naskrobane.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jeszcze taka kwestia -ten laptop po odłączeniu zasilacza i ponownym jego podłączeniu do gniazdka DC sam się uruchamia - zaczyna się to "sprawdzanie" pamięci. Po zliczeniu wyświetlają się napisy :

  162-System Options Not Set

  The following configuration options were automatically updated :
  Total memory installed :262144 Kbytes
  CMOS checksum invalid, default values loaded

  a ponizej trz okienka niebieskie z napisami

  F1 Save Changes
  F2 Ignore Changes
  F10 Comuter Setup

  Wygląda chyb na padniętą baterię CMOS. Co o tym sądzisz ?
 • Helpful post
  Level 38  
  Tak, bateria ewidentnie do wymiany nie trzyma ustawień.
 • Level 22  
  Stara bateria miała 0,2V. Akurat miałem baterię o takich parametrach w domu. Po wymianie wszystko jest ok.
  Dziękuj za pomoc, pozdrawiam.