Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie - Układ pierścieniowy oświetlenia?

krakol 08 Cze 2013 13:53 2163 7
  • #1 08 Cze 2013 13:53
    krakol
    Poziom 11  

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć najlepiej zobaczyć rysunek jak wygląda układ pierścieniowy. Zamierzam w podwieszanym suficie umieścić ledowe oświetlenie punktowe na 12V. Z informacji jakie wyczytałem najlepiej aby uniknąć sytuacji, że końcowe ledy świecą nie tak jasno jak reszta wykonać tą instalację z wykorzystaniem układu pierścieniowego. Za nic w świecie nie mogę znaleźć jakiegokolwiek schematu, który pomógł zrozumieć ten model.

0 7
  • #2 08 Cze 2013 14:01
    BILGO
    Poziom 38  

Chyba chodzi o to że aby uniknąć nierównomiernego świecenia diod LED trzeba ZAPĘTLIĆ obwód z diodami LED tz. połączyć początek z końcem obwodu...

0
  • #3 09 Cze 2013 10:26
    krakol
    Poziom 11  

czyli robię okrąg na + drugi na - wpinam w niego ledy i do okręgów podpinam zasilanie?

0
  • #4 09 Cze 2013 10:43
    BILGO
    Poziom 38  

Laczysz + z + i -z- i podlaczasz zasilanie.

0
  • #5 09 Cze 2013 13:17
    TWK
    Specjalista elektryk

Nie gwarantuje to jednak "takiego samego świecenia" wszystkich LEDów. Spadki napięcia w tym obwodzie również występują i należy je obliczyć. Nie da się jednak tu zastosować tak prostych wzorów jak dla zwykłego układu promieniowego.

0
  • #6 09 Cze 2013 13:48
    BILGO
    Poziom 38  

TWK napisał:
    Spadki napięcia w tym obwodzie również występują

Summa summarum w każdym obwodzie występują spadki napięcia, i nie się ich ominąć (nie licząc nadprzewodników).. ;)

0
  • #7 09 Cze 2013 14:26
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Oczywiście. Ale tu bardziej chodzi o spadek równomierny, na wszystkich odbiornikach prawie jednakowy.

0
  • #8 09 Cze 2013 14:44
    BILGO
    Poziom 38  

elpapiotr napisał:
    Ale tu bardziej chodzi o spadek równomierny, na wszystkich odbiornikach prawie jednakowy.

I z tym się zgodzę...
    W przypadku oświetlenia LED dużo łatwiej uzyskać równomierność świecenia nawet w długich obwodach z racji na niewielki pobór prądu...
    Ostatnio zakładałem dwa obwody 12m taśm LED które zapętliłem i wszystko równomiernie świeci więc według mnie nie ma co się rozwodzić nad równomiernością świecenia w przypadku taśm LED.
    Gorzej z oświetleniem halogenowym... ale wszystko można zrekompensować odpowiednimi połączeniami jak przekrojami przewodów co jest kluczowe.

0
  Szukaj w 5mln produktów