Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie mechaniczne procesora.

krzysiek9449 10 Cze 2013 13:45 3099 22
  • #1 10 Cze 2013 13:45
    krzysiek9449
    Poziom 5  

witam. jestem tu nowy i nie mam pojęcia czy pisze w dobrym dziale. Otóż nie mam aktualnie dostępu do komputera i zmuszony jestem pisać z telefonu komputerowego.

Mój inteligentny młodszy brat poirytowany dźwiękiem jaki wydawał wiatrak komputera postanowił przeczyścić go. wykręcił całkowicie całą jednostkę że tak to ujmę (wiatrak radiator oraz procesor) kiedy już skończył czyścić próbował wkręcić całość z powrotem, i uszkodził procesor. Nie wiem jak to się fachowo nazywa ale chodzi o te 'igly' na procesorze- ta strona którą wpina się procesor do płyty głównej. Są one powyginane i obawiam się ze miejsce na procesor w płycie też jest uszkodzone. procesor to AMD HDT55TFBGRBOX (tak jest na fakturze)

i teraz pytanie. naprawić sie tego nie da przypuszczam ale czy muszę kupic całość nowa? radiator wiatrak? I co z płytą główna? Z góry dzięki i przepraszam za formę tego postu.

• #2 10 Cze 2013 13:50
    korrus666
    Poziom 40  

Twój procesor to Phenom II X6. Skoro procesor ma powyginane piny to zapewne twój "zdolny" brat próbował go włożyć nie patrząc na oznaczenia. Procesor wchodzi lekko jeśli oczywiście zrobi się to zgodnie ze znakami. Płyta główna być może przetrwała ale trudno powiedzieć nie oglądając jej. Piny w procesorze może też da się wyprostować choć nie jest to łatwe i można je ułamać. Zrób dokładne (duże i ostre) zdjęcia procesora jak i gniazda w płycie głównej.

• #3 10 Cze 2013 13:57
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

krzysiek9449 napisał:
    i teraz pytanie. naprawic sie tego nie da przypuszczam ale czy musze kupic calosc nowa? radiator wiatrak? i co z plyta glowna? z gory dzieki i przepraszam za forme tego postu.

Radiator i wiatrak bez obaw można zostawić. Co do płyty - czy była ona uruchamiana z źle zainstalowanym w socket'cie procesorem? Jeśli nie to nie uruchamiajcie jej - jest szansa że przetrwa. Potrzebne będą dokładne fotki gniazda procesora w płycie głównej, oraz samego procesora, a dokładniej jego pinów czyli właśnie tych "nóżek"

Z własnego doświadczenia wiem, że jest taki procesor do odratowania (piny do naprostowania) aczkolwiek trzeba być ostrożnym - zwykle ma się tylko jedną próbę, przy kilku przegięciach nóżki z jednej w drugą po prostu odpadnie od procesora.

• #4 10 Cze 2013 14:00
    wariato
    Poziom 43  

Wklej zdjęcie nóżek procesora w trybie makro najlepiej. Może da się je odratować przez odgięcie igłą.
    Obawiam się że trzeba będzie wymienić tylko procesor i kupić używany sprawny. Chłodzenie pozostaje stare. A płyta możliwe że będzie działać. W przypadku Intela byłoby odwrotnie, procesor by przeżył a płyta poszła na złom.

• #5 10 Cze 2013 14:03
    krzysiek9449
    Poziom 5  

Ze zdjęciami może być ciężko gdyż jak wspomniałem nie mam aktualnie żadnego dostępu do komputera a aparat w telefonie to zaledwie 5 Mega Pixeli. czy jest jakiś cień szansy na odzyskanie zarówno procesora i płyty? a jeżeli chodzi o naprawę 'pin'- czy nie warto zgłosić się do fachowca który ma większe pojecie o tym, czy on mnie po prostu wyśmieje? sam dużo doświadczenia z komputerami nie mam, wiec nie chce pogorszyć sprawy.

• #6 10 Cze 2013 14:14
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

krzysiek9449 napisał:
    ze zdjeciami moze byc ciezko gdyz jak wspomnialem nie mam akutalnie zadnego dostepu do komputera a aparat w telefonie to zaledwie 5 Mega Pixeli. czy jest jakis cien szansy na odzyskanie zarowno procesora i plyty? a jezeli chodzi o naprawe 'pin'- czy nie warto zglosic sie do fachowca ktory ma wieksze pojecie o tym, czy on mnie po prostu wysmieje? sam duzo doswiadczenia z komputerami nie mam, wiec nie chce pogorszyc sprawy.

Jeśli nie masz pewnej ręki możesz zanieść taki procesor do serwisu komputerowego - taka usługa droga być nie powinna, aczkolwiek nie wiem gdyż nigdy nie korzystałem. Pozostaje tylko kwestia czy ktoś się podejmie tego, istnieje ryzyko urwania któregoś z pinów od procesora, i komuś raczej nie uśmiechałoby się być komuś dłużnym procesor czy płytę główną, ale próbować można.

P.S zdjęcie 5mpx to jego rozdzielczość - która generalnie jest wystarczająca do takich elementów - sam często wykonuję fotki drobnej elektroniki ze skutkami pozytywnymi. Kwestia dobrego oświetlenia, najlepiej tryb makro, bliska odległość, aparat najlepiej unieruchomiony aby uniknąć wszelkiego rodzaju szumów i rozmyć.

• #7 10 Cze 2013 14:15
    Vieslav889
    Poziom 24  

Co do procesora to możesz zapytać złotnika/zegarmistrza czy ci to wyprostuje, bądź gdziekolwiek indziej, gdzie posiadają precyzyjny sprzęt (większość serwisów powinna sobie poradzić, ja prostowałem swój procesor cyrklem).

• #8 10 Cze 2013 16:37
    krzysiek9449
    Poziom 5  

Próbowałem zrobić zdjęcia jednak nie udało mi się pokazać tych wygiętych fragmentów.
    Te zdjęcia niczego nie pokazują ale nie w tym rzecz. Otóż chodzi mi o ewentualny ponowny montaż. Całość wygląda tak jak na zdjęciach i nie da sie jej ( tak mi się przynajmniej wydaje) bardziej rozebrać. W instrukcji jest opisany montaż jednak od samego początku tj. procesor następnie wiatrak etc. głównie chodzi mi czy da się tak umieścić procesor we właściwej pozycji- z zamontowanym wiatrakiem itd.

• #9 10 Cze 2013 16:51
    merolPL
    Poziom 27  

Z zamontowanym radiatorem to się nie da i tak pewnie się stało w twoim przypadku, że brat chciał go tak włożyć.. Procesor idzie odkleić od radiatora, tylko czasem trzeba użyć trochę siły, oczywiście z rozwagą. Rada, odklej procesor od radiatora, naprostuj nóżki procka i jeśli nie ma innych uszkodzeń powinno zadziałać. Nie zapomnij o wyczyszczeniu go z resztek pasty i nałożeniu nowej.

• #10 10 Cze 2013 16:52
    michal7778
    Poziom 29  

Aby prawidłowo zamontować procesor, musisz odkleić go od radiatora - tylko ostrożnie, najlepiej podgrzej radiator. Jeżeli pinów na procesorze nie brakuje, wystarczy je wyprostować i wszystko powinno ruszyć.

• #11 10 Cze 2013 16:52
    ando09
    Poziom 15  

Musisz rozdzielić radiator od procesora. Ile masz wygiętych tych pinów?

• #12 10 Cze 2013 16:56
    krzysiek9449
    Poziom 5  

Wygięte piny zacząłem sam prostować. Żmudna praca ale powoli jakoś daje rade.

Ktoś wspominał o paście, obawiam się iż nie posiadam takowej. Pod jaką nazwą szukać odpowiedniej?

• #14 10 Cze 2013 21:08
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Dodam że pasty bym nie nakładał do sprawdzenia - po naprostowaniu wszystkich pinów zainstalowałbym procesor w płycie, nałożył chlodzenie i sprawdził działanie komputera. W przypadku kiedy ściągnąłbym radiator , zaaplikował pastę i zamontował radiator ponownie.

Oszczędzi Ci to ewentualnego czyszczenia pasty w przypadku kiedy coś by nie działało, a Ty miałbyś już nałożoną pastę - całość musiałbyś powtórzyć.

• #15 10 Cze 2013 21:55
    steganos
    Poziom 29  

wariato napisał:
    Wklej zdjęcie nóżek procesora w trybie makro najlepiej. Może da się je odratować przez odgięcie igłą.
    Obawiam się że trzeba będzie wymienić tylko procesor i kupić używany sprawny. Chłodzenie pozostaje stare. A płyta możliwe że będzie działać. W przypadku Intela byłoby odwrotnie, procesor by przeżył a płyta poszła na złom.

A ten jak zawsze, bo intel ma nóżki z tytanu;)

• #16 10 Cze 2013 23:20
    wariato
    Poziom 43  

steganos napisał:

A ten jak zawsze, bo intel ma nóżki z tytanu;)

Trzeba zacząć od tego że CPU intela nie posiadają nóżek.

• #17 10 Cze 2013 23:22
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

wariato napisał:
    Trzeba zacząć od tego że CPU intela nie posiadają nóżek.

Wszystkie?

• #18 11 Cze 2013 00:29
    wariato
    Poziom 43  

@Up Na pewno powyżej LGA775 które już dziś są historią. A mam na myśli obecne czasy Ivy/Haswell.

• #19 11 Cze 2013 23:17
    krzysiek9449
    Poziom 5  

Mam teraz pytanie odnośnie montażu procesora. Gdy już umieszczę go w płycie powinienem go mocno docisnąć? Troszkę mam stracha ze względu na te piny.

A i czy po ewentualnym montażu procesora i zabezpieczeniu go tym 'drutem' przy gnieździe na procesor, powinienem on bym możliwy do swobodnego wyciągnięcia czy napotkam opór? Mam nadzieję że wiecie o chodzi.

• #20 11 Cze 2013 23:26
    korrus666
    Poziom 40  

Procesor powinien wejść lekko a po włożeniu należy go zabezpieczyć tym zapięciem w postaci dźwigni z drutu (najpierw trzeba ją podnieść). Pewnie twój brat próbował włożyć procesor z zapiętą tą dźwignią i tak uszkodził procesor. Jak zamkniesz tą dźwignię to procesor powinien siedzieć ciasno.

• #21 11 Cze 2013 23:36
    krzysiek9449
    Poziom 5  

zaryzykowalem umieszczenie procesora. opuscilem dzwignie jednak procesor bez problemu moglem wyciagnac. wyglada na to ze jednak piny nie sa jeszcze odpowiednio ustawione a na pierwszy rzut oka wygladaja dobrze.

• #22 11 Cze 2013 23:52
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Jeszcze raz, podnosisz tą dźwignię - montujesz procesor. Ma wejść delikatnie, i do końca. Następnie zamykasz (kładziesz tą dźwignię) w celu zablokowania procesora. Procesor nie ma wtedy prawa wyjść z gniazda, a jeśli wychodzi, to po prostu musiał nie wejść w nie tak na prawdę, innej możliwości nie widzę

Dodano po 11 [minuty]:

Tak na szybko, proszę.

Link

• #23 12 Cze 2013 00:03
    safbot1st
    Poziom 43  

Nie chcę dolewać oliwy do ognia ale:
    Po zamknięciu dźwigni porcesora nie da się wyjąć.
    Wygiąłem nóżki kiedyś, bo nie do końca włożyłem procesor i za wcześnie zamknąłem dźwignię.
    (w nocy, ciemno było :D)
    Zanim zamkniesz dźwignię upewnij się, że ta zielona płytka od procesora licuje się po całym obwodzie z tym białym plastikiem w płycie głównej (socket).
    Po bardzo dokładnym przygięciu wszystkich nóżek do idealnego pionu i tak są małe szanse, żeby wchodził tak jak 'nówka'.
    Będzie wchodził z oporami, inaczej niż kiedyś. Dźwignia też będzie zamykała się z oporami. Dlatego tak ważne, żebyś przed zamknięciem dźwigni upewnił się, że procesor jest maksymalnie głęboko włożony w socket. Powodzenia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME