Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVS-600IR-T40 - odbicie światła, zły obraz

Bogdan70 13 Cze 2013 23:52 3033 13
  • #1 13 Cze 2013 23:52
    Bogdan70
    Poziom 9  

Problem jest taki, że nie mam pojęcia o co chodzi z ustawieniami tej kamery.
    W załączeniu obraz z kamery i brak czytelności tablicy rejestracyjnej samochodu stojącego około 8 metrów od kamery.
    W załączeniu również instrukcja, w której skróty to dla mnie czarna magia.
    Może ktoś pomoże mi poprawić jakość obrazu z tych kamer.

0 13
    Załączniki:
  • Napad.pl
  • Pomocny post
    #2 14 Cze 2013 00:22
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!
    Tak się składa, że miałem do czynienia z tymi kamerami. Jeżeli chodzi o tablice rejestracyjne, to przy rozdzielczości ok. 0,5 MPX z tej odległości nie ma szans na odczyt tablicy. W dodatku - przy sztucznym oświetleniu diodami IR, tablice rejestracyjne są nieczytelne. Po prostu odbijają tyle światła, że kamera jest "oślepiona". W dzień na taką odległość prawidłowo rejestruje kamera HD, czyli 2 - 3 MPX. Do tego trzeba wziąć pod uwagę możliwości rejestratora.
    Cześć!

0
  • #3 14 Cze 2013 08:46
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

Możesz wejść do menu OSD i spróbować podciągnąć ostrość (sharpness).

Ale tablicy i tak nie rozpoznasz - wg mnie kamery zbyt szeroko widzi - masz regulację obiektywu więc zrob zoom. Powinno za dnia się poprawić i w dzień tablice zobaczysz.

Jak chodzi o noc - to będzie bardzo ciężko.
    Ja bym spróbował ze zmianą ustawień pracy migawki na np 1/250 - możesz to zrobić w menu OSD.

0
  • Napad.pl
  • #4 14 Cze 2013 15:47
    extremeee
    Poziom 25  

W tych kamerach powinna być także regulacja mocy doświetlacza IR - może to Ci coś pomoże.

0
  • #5 14 Cze 2013 17:45
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

extremeee napisał:
    W tych kamerach powinna być także regulacja mocy doświetlacza IR - może to Ci coś pomoże.

W tych kamerach nie ma takiej regulacji...

0
  • Pomocny post
    #6 14 Cze 2013 22:27
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Przy tak szerokim kącie widzenia nie masz szans z kamery analogowej odczytać tablicę. Musiałbyś "przybliżyć" obraz, zawęzić kąt widzenia tak, aby kamera obejmowała maksymalnie 5 metrów w miejscu którym chcesz rozpoznać numery. Kolejna sprawa to jakość samej kamery - w nocy przy załączonej podczerwieni zawsze będziesz miał białą plamę - musiałbyś mieć kamerę z WDRem. Możesz zmienić parametry ekspozycji ustawiając jak pisał Kolega poprzedni migawkę na 1/250 lub szybszą , wtedy numery się pokażą jednak reszta obrazu się zaciemni.
    Odbicia widoczne na załączonym screenie to najpewniej drobne pajęczyny które świecą odbijając promieniowanie diod IR. Aby uniknąć tego zjawiska wyczyść kamerę, a jeszcze lepiej zastosuj kamerę i autonomiczny oświetlacz IR umieszczony paredziesiąt centymetrów poniżej.

0
  • #7 15 Cze 2013 00:43
    Bogdan70
    Poziom 9  

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
    dziś stałem ze 2 godziny na drabinie i sprawdzałem ustawienia.
    Bez efektu. Tam jest zbyt wiele ustawień opisanych przez trzy lub 4 litery.
    Pobawiłem się więc trochę i nie znalazłem miejsca w którym można zminimalizować podświetlenie lub tak wyostrzyć by tablice były czytelne. Nie znalazłem również funkcji redukcji odbicia światła. Jeszcze do tego menu jest w języku angielskim i poległem, skróty trzy i czteroliterowe z angielskiego to już ponad moje siły. Może ktoś ma jakąś listę tłumaczącą najczęściej stosowane anglojęzyczne literówki w menu i ich odpowiedniki na polski.

0
  • #8 15 Cze 2013 01:55
    fakerus
    Poziom 18  

Jeśli coś mogę podpowiedzieć, nigdy nie kupuj sprzętu za pomocą "sieci" i tyle w temacie :idea: :idea: Wszystkie zakupy sprzętu (dla instalatora) poprzedzone są dokładnym pokazem możliwości i szkoleniem. :?:

0
  • Pomocny post
    #9 15 Cze 2013 06:24
    scandaliks
    Poziom 25  

Bogdan70 napisał:
    Może ktoś ma jakąś listę tłumaczącą najczęściej stosowane anglojęzyczne literówki w menu i ich odpowiedniki na polski.
    Nie potrzeba objaśnień w necie pełno jest słowników CCTV, napisać posta umiesz to poszukać pewno też :)
    fakerus napisał:
    zakupy sprzętu (dla instalatora)
    Dla instalatora,nie Pana Franka ,który nic nie wie a się bierze do roboty :)

0
  • Pomocny post
    #10 15 Cze 2013 21:19
    crunky

Bogdan70 napisał:
    Tam jest zbyt wiele ustawień opisanych przez trzy lub 4 litery.

To jest Kolego podstawowa terminologia stosowana w CCTV, musisz to znać i zrozumieć. AGC,DNR,BLC,HLC,WDR,HSS,SENSE-UP to podstawowe terminy jak plus minus w matematyce.

0
  • #11 15 Cze 2013 21:30
    extremeee
    Poziom 25  

jpl napisał:
    extremeee napisał:

W tych kamerach nie ma takiej regulacji...

Mój błąd - pomyliłem modele, w DVS-600IR-HR takie coś jest.

Co do skrótów to tak jak koledzy piszą - to są podstawy a z opisu tego działu jasno wynika że to dla profesjonalistów a nie początkujących ?!

0
  • #12 16 Cze 2013 22:39
    Bogdan70
    Poziom 9  

Łatwo się nie poddaję.
    Znajdę sposób na te "świecące" rejestracje.
    Pewnie zajmie mi to trochę, ale dam znać co mi wyszło i jak.
    pozdrawiam

0
  • #13 16 Cze 2013 23:53
    crunky

Najpierw wyreguluj obiektyw tak abyś tablice rozpoznawał w dzień, później zajmij się nocą ;-)

0
  • #14 17 Mar 2015 18:09
    Bogdan70
    Poziom 9  

Brak skutecznego rozwiązania z tymi kamerami. Poddałem się już. Trzeba faktycznie więcej czytać o sprzęcie i pytać przed zakupem. Dziękuję wszystkim za porady. Pozdrawiam.

0