Witam.
Przy okazji małego remontu chciałbym uporządkować sprawy związane z instalacją kablową. Proszę więc o pomoc i radę w zakresie ew. zmiany rozdzielaczy, jak to powinno poprawnie wyglądać. Dodam, że nie mam możliwości przeciągnięcia nowych przewodów czy zmiany lokalizacji modemu kablowego, zdaje więc sobie sprawę, że poprawny montaż (najpierw zwrotnica, później splitter będzie nie możliwy). Jednakże jak w oparciu o to co już istnieje zrobić to najlepiej ?
Parametry zastosowanych obecnie rozdzielaczy i gniazd:
Telmor RM-2FiO – 1 wejście 0,35kV – 2 wyjścia 5-862MHz, tłumienie: 3,7dB
Telmor RA-2F – 1 wejście – 2 wyjścia 5-862MHz, tłumienie: brak danych
Telmor GA-16F – 1 wejście – 2 wyjścia – TV 5-862MHz, R 5-139MHz, tłumienie; brak danych
BZT FV3 – splitter – 1 wejście – 3 wyjścia 5-1000MHz, tłumienie: brak danych
Pierwotnie instalacja wykonana była przez instalatora z kablówki dla 2 odbiorników analogowych, zgodnie ze schematem poniżej:
Następnie użytkownik rozbudował instalację o 3 odbiornik TV i tak, jedno odgałęzienie zostało przedłużone poprzez złączkę o ok. 2 mb kabla, zastosowano Splittem 3 drogowy, do którego był podpięty TV (odbiór cyfrowy) oraz radio, 3cie wyjście było nie podłączone.
Drugie odgałęzienie natomiast zostało rozdzielone na dwa, pierwsze pozostało bez zmian i podłączono do niego TV analogową poprzez gniazdo abonenckie, radio pozostało puste, drugie odgałęzienie podłączono bezpośrednio do TV który odbiera TV analogową i podstawowy zakres dvb-t (nadawany w kablówce)
Schemat poniżej:
Następnie do wolnego gniazda w splitterze 3 drogowym dołożono bezpośrednio modem kablowy.
Schemat poniżej:
Zasadniczo instalacja ta działa i nie ma większych problemów, TV analogowa jak to analogowa mogła by być lepsza jakość, TV cyfrowa działa bez problemu, dvb-t z kablówki również. Internet również działa, nie zrywa połączenia, itd., jednakże od czasu do czasu w logach modemu można zauważyć pewne krytyczne błędy (ale nie o tym w tym wątku).
Poniżej parametry sygnału modemu kablowego:
Downstream
Frequency: 434000000Hz
Signal to nosie: 34,5dB
Power level: -14,0 dBmV
Upstream:
Channel ID: 2
Frequency: 61000000Hz
Power 58,9dBmV
Aby doprowadzić instalację do w miarę przyzwoitego stanu i z tego co wyczytałem do tego jak to powinno być zrobione, pierwsze co mi przyszło do głowy, to to że należałoby zastąpić splitter FV3 gniazdem abonenckim typu telmor GMF – 351. Jednakże mam wątpliwości:
1. Czy konieczne jest zastosowanie dodatkowego gniazda abonenckiego Telmor GA-16F w miejscu gdzie TV podłączony jest bezpośrednio do rozdzielacza.
2 Czy konieczne jest zamykanie nieużywanego wyjścia R opornikiem 75 ohm,
3 Czym ewentualnie zastąpić 2 rozgałęźniki na wejściu sygnału (Telmor RM-2FiO, Telmor RA-2F) tak aby nie popsuć jego jakości ?
Ew. może jakieś inne sugestie co do tego jak to powinno być zrobione.
Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
Przy okazji małego remontu chciałbym uporządkować sprawy związane z instalacją kablową. Proszę więc o pomoc i radę w zakresie ew. zmiany rozdzielaczy, jak to powinno poprawnie wyglądać. Dodam, że nie mam możliwości przeciągnięcia nowych przewodów czy zmiany lokalizacji modemu kablowego, zdaje więc sobie sprawę, że poprawny montaż (najpierw zwrotnica, później splitter będzie nie możliwy). Jednakże jak w oparciu o to co już istnieje zrobić to najlepiej ?
Parametry zastosowanych obecnie rozdzielaczy i gniazd:
Telmor RM-2FiO – 1 wejście 0,35kV – 2 wyjścia 5-862MHz, tłumienie: 3,7dB
Telmor RA-2F – 1 wejście – 2 wyjścia 5-862MHz, tłumienie: brak danych
Telmor GA-16F – 1 wejście – 2 wyjścia – TV 5-862MHz, R 5-139MHz, tłumienie; brak danych
BZT FV3 – splitter – 1 wejście – 3 wyjścia 5-1000MHz, tłumienie: brak danych
Pierwotnie instalacja wykonana była przez instalatora z kablówki dla 2 odbiorników analogowych, zgodnie ze schematem poniżej:
Następnie użytkownik rozbudował instalację o 3 odbiornik TV i tak, jedno odgałęzienie zostało przedłużone poprzez złączkę o ok. 2 mb kabla, zastosowano Splittem 3 drogowy, do którego był podpięty TV (odbiór cyfrowy) oraz radio, 3cie wyjście było nie podłączone.
Drugie odgałęzienie natomiast zostało rozdzielone na dwa, pierwsze pozostało bez zmian i podłączono do niego TV analogową poprzez gniazdo abonenckie, radio pozostało puste, drugie odgałęzienie podłączono bezpośrednio do TV który odbiera TV analogową i podstawowy zakres dvb-t (nadawany w kablówce)
Schemat poniżej:
Następnie do wolnego gniazda w splitterze 3 drogowym dołożono bezpośrednio modem kablowy.
Schemat poniżej:
Zasadniczo instalacja ta działa i nie ma większych problemów, TV analogowa jak to analogowa mogła by być lepsza jakość, TV cyfrowa działa bez problemu, dvb-t z kablówki również. Internet również działa, nie zrywa połączenia, itd., jednakże od czasu do czasu w logach modemu można zauważyć pewne krytyczne błędy (ale nie o tym w tym wątku).
Poniżej parametry sygnału modemu kablowego:
Downstream
Frequency: 434000000Hz
Signal to nosie: 34,5dB
Power level: -14,0 dBmV
Upstream:
Channel ID: 2
Frequency: 61000000Hz
Power 58,9dBmV
Aby doprowadzić instalację do w miarę przyzwoitego stanu i z tego co wyczytałem do tego jak to powinno być zrobione, pierwsze co mi przyszło do głowy, to to że należałoby zastąpić splitter FV3 gniazdem abonenckim typu telmor GMF – 351. Jednakże mam wątpliwości:
1. Czy konieczne jest zastosowanie dodatkowego gniazda abonenckiego Telmor GA-16F w miejscu gdzie TV podłączony jest bezpośrednio do rozdzielacza.
2 Czy konieczne jest zamykanie nieużywanego wyjścia R opornikiem 75 ohm,
3 Czym ewentualnie zastąpić 2 rozgałęźniki na wejściu sygnału (Telmor RM-2FiO, Telmor RA-2F) tak aby nie popsuć jego jakości ?
Ew. może jakieś inne sugestie co do tego jak to powinno być zrobione.
Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.