Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siłownik elektryczny porada w doborze

15 Cze 2013 14:03 1761 6
  • Poziom 13  
    Witam,
    Szukam pomocy u bardziej doświadczonych osób, które znają temat.
    Potrzebuje trzy sztuki siłowników elektrycznych najlepiej 12v, które będą miały trzy pozycje wysuwania. Siłownik ma działa mniej więcej tak, że będzie pozycja wyjściowa, tzw 0, a po wysterowaniu siłownik będzie szedł albo do przodu w pozycje 1, albo do tyłu w pozycje -1. Skok między pozycjami to 25mm. Siła jaką będzie musiał znieś siłownik będzie do ok 4kg.

Proszę o pomoc w doborze i ewentualnie wskazanie miejsca, gdzie mogę nabyc owe siłowniki.

pozdrawiam
    Kaziu
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Trochę mało informacji: jaka szybkość i ew. gabaryty?
    Jaki sposób sterowania?
  • Poziom 13  
    gabaryty? hmm jak najmniejsze. tzn siłownik taki nie powinien przekraczac 150mm długości. Szybkośc działania siłownika powinna by możliwie jak największa. Nie wiem czy nie stawiam za dużych wymagań, ale zależy mi na małych wymiarach i dużej sprawności.
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Dalej nie określasz precyzyjnie jak szybko. Szybkość jak największa to jest pojęcie względne:
    1sekunda czy np 50 milisekund?
    Najlepiej byłoby, gdybyś dokładnie opisał proces działania mechanizmu i zastosowanie tak, jak to sobie wyobrażasz.
    Jeżeli ważna jest sprawność należy pomyśleć o serwach, ale to jest niezbyt tanie - chyba że użyjesz serw modelarskich ale te nie nadają się do pracy ciągłej.
    Serwo jest wygodne z racji wbudowanego sterownika, do którego podłączasz zasilanie i zadajesz sygnał wejściowy.
    Gdybyś dysponował w miejscu zastosowania tego napędu sprężonym powietrzem to najwygodniej by było zrealizować go na dwóch połączonych siłownikach pneumatycznych o skokach 25mm - bardzo szybko i spore siły przy niewielkich gabarytach.
    A jak najprościej: dwa siłowniki od zamków samochodowych - wymiary jak podałeś, szybkość też spora i na 12v bez żadnych specjalnych dodatków w sterowaniu. No i cena niziutka tylko ze sprawnością słabo - stosunkowo duży prąd pobierany do zadziałania.

Pozdrawiam Paweł.
  • Poziom 13  
    chodzi o to, że wraz z kolegami chcemy zrobic na uczelnie model, ale w pełni sprawny i funkcjonalny model sekwencyjnej (półautomatycznej skrzyni biegów). Bazą jest skrzynia od seicento 1.1 siłowniki potrzebne są do wysterowania wybieraka. Wybierak w skrzyni wygląda tak, że są tam trzy wałki, które poruszają sie w przód i tył w zależności jaki chcemy zakleszczyc bieg. Koncepcja jest taka, że oryginalny wybierak idzie wek, a jego funkcje przejmują siłowniki. Co do szybkości działania, to samemu można wywnioskowac, kluczową sprawą jest szybkośc działania mechanizmu.
  • Specjalista Automatyk
    Jeżeli to ma być do motoryzacji, to może i stamtąd zaczerpnąć - na jakimś szrocie można chyba kupić gotowe napędy od innych modeli i tylko przystosować.
    A chcąc wprowadzać inne napędy to jednak najłatwiej zdobyć serwa modelarskie - tak na szybko rzuciłem okiem w gooo.. i np :
    HS-635 - nie wiem czy trochę nie za słabe
    HS-775MB - powinno wystarczyć (ale należałoby zrobić próbę)
    Tower Pro 9805MG - trochę drożej

Oczywiście nie przeliczałem momentu obrotowego, dźwigni i drogi wodzików - te serwa dobrałem tak na oko jako przykładowe.

• Poziom 15  
    Dla tych, którzy mają podobny problem proponuję siłowniki ze sprzężeniem zwrotnym pozycji np. FDI z czujnikiem halla lub NLAD z potencjometrycznym pomiarem położenia. Do tego prosty sterownik typu Telmatik (wykorzystujemy wejście analogowe lub cyfrowe liczące impulsy) i sprawa załatwiona. Robiliśmy już takie rzeczy z dokładnie opisanymi powyżej elementami wykonawczymi i sterującymi.