Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wygląda kontrola z zakładu energetycznego ??

Rallyman 03 Mar 2005 18:33 15690 17
Testo
 • #1
  Rallyman
  Level 11  
  Witajcie
  Miał ktoś kontrole z zakładu energetycznego w celu odkrycia nielegalnego poboru energii ?. Ciekawi mnie jakie metody stosują i jakich przyrządów używają czy wysoce zaawansowane czy proste? Pewnie każdy ma inne metody (wynagrodzenie prowizyjne od złapanej „głowy”). Sam miałem kontrole, ale nic nie wykryli (najprościej jak się dało sprawdzili licznik wył. go i sprawdzili czy nie ma napięcia w mieszkaniu) bo nie było czego ale czemu przyszli- nie powiedzieli i jakie mają prawa ??
 • Testo
 • #3
  andrzej4380
  Level 11  
  jeżeli chodzi o sądę to u sąsiada robili taką ekspertyze .
  okazało się że wszystkie ściany nośne świeciły,poprostu miały zbrojenie co powodowało indukowanie się napięcia np. z gniazdka u sąsiada za ścianą.
  co do metod ,z reguły są to proste metody pomiarowe chyba że ktoś komuś podpadł i ten na niego doniusł.
  wtedy zaczyna się "kopanie"
  zalerzy to też od stopnia niezgodności stanu licznika abonentów a licznika głównego np.w budynku.
  najczęściej panowie kontrolerzy jeżeli coś podejżewają od dłóższego czasu i jest to więkrzy spadek zurzycia u klijęta tzw"pewniak" to przychodzą z nakazem i policją,a wtedy to lipa dla delikwęta .
  pozdrawiam
 • Testo
 • #4
  zuhjk
  Level 21  
  Do mnie kiedyś przyszło dwóch i koniecznie uczepili się oglądać instalację na górce poddaszu. Po prostu rwali się biegiem. Ja nic nie miałem do ukrycia i ich wpuściłem. Zobaczyli, okłapł im zapał, podziękowali i wyszli. To musiał być dobry sąsiad chyba.?
 • #5
  goscu
  Level 16  
  Do teściowej przyszli z zakładu energetycznego po tym jak zaczęła ogrzewać wodę (CWU) piecem miałowym. Wcześniaj był bojler elektryczny. Tak więc kontrola wyskoczyła z powodu nagłego spadku zużycia prądu. Niestety na nieszczęście przyszli kilka dni po tym jak uregulowała rachunek za prąd i wymieniała butle z gazem. A że rzecz działa sie kilka dni przed pierwszym przy braku pieniedzy to panowie z ZE na dzień dobry dostali opie...
  Co do samej kontroli to bylo pytanie "czym Pani ogrzewa wodę". Nawet zaprowadziła ich do kotłowni i sobie poszli. Sądzę ze maja odpowiedni program który wychwytuje nagłe zmiany w zużycu pradu.
 • #6
  greg095
  Level 15  
  Do "badania pionu" przyłącza używa się specjalnego sprzętu /niestety nie mam jego nazwy/ . Wprowadzają dane / przekrój, długość /i jeżeli zpomiaru wynika że długość różni się znacznie od wprowadzonej - jest podpięcie w pionie , działa na zasadzie fali odbitej , lub inny wykożystujący do pomiaru różnicę oporności . tyle teoretycznie a w praktyce to jakiś "przyjaciel"." U nas "wygląda to jak rewizja . Podobno można nie otwierać , ale jak się czepią . Zwłaszcza że "łapacze mają prowizję od kar .
 • #7
  gawelmi
  Level 13  
  Miałem cos takiego - odłaczyli mi prą sprawdzali takim urządzeniem (nazwałem to żelazkiem bo "prasowali" ścianę) i sprwdzali czy jest prąd (zapewne szukali pola elektromagn). No i był, ino za cholere nie dali sobie powiedzieć, że sąsiad ma włączony prąd. na moje nieszczęście sąsiada nie było obok, Grozili wezwali policajów. Wywinołem się tym, ze urządzenie ichnie nie miało ... legalizacji i poprostu ich olałem. Po miesiącu przyszli znowu, w 4 (!) osoby i sprawdzili innym sprzętem. Njapierw "wytarli mi oczy legalizacja i certyfikatem zgodności, i zaczeli latać. I ... nic nie znaleźli. Pozdrawiam wszystkich po dwóch stronach "Barykady" a raczej ... licznika.
 • #8
  dasko
  Level 20  
  Pierwsza rzecz to to ze jesli gwaltownie spadlo zuzycie energii to juz jest kontrol, druga to zyczliwy sasiad, a trzecia to roznica sum licznikow mieszkaniowych i glownego tylko to juz rzadziej bo nie wszedzie jest glowny licznik :) szczegolnie na wsiach przy niektorych stacjach jest na stale, niektorych nie ma a do niektorych doczepiaja okresowo.
 • #9
  lthom
  Level 12  
  są urzadzenia do sprawdzania odczepów z pionu, ktoś mógł sobie przy budowie chałupy zrobić trójnik i zamurować, kiedys nie do wykrycia teraz jest wystawiony na tacy:)
 • #10
  avatar
  Level 36  
  lthom wrote:
  są urzadzenia do sprawdzania odczepów z pionu, ktoś mógł sobie przy budowie chałupy zrobić trójnik i zamurować, kiedys nie do wykrycia teraz jest wystawiony na tacy:)

  nie masz racji wystarczy wtynkowac siadke taka metalowa o oczkach np 10mm i podlaczyc do ziemi tzw klatka fardaya :] nawet sonda wcz nie pomoze !!!
 • #11
  lukas44
  Level 12  
  wydaje mi sie ze sygnalem dla ZE jest spadek zuzycia energi i wtedy zaczynaja szukac nie wiem w jaki sposób ale przychodzi mi do głowy takieużadzenie jak wykrywacz przewodów pod napieciem szukaja ich tam pewnie gdzie nie powinno ich byc
 • #12
  greg095
  Level 15  
  można a nawet używa sie "wykrywaczy" na przewodach bez napięcia [tak jak pisałem wyżej]działających na zasadzie pomiaru czasu fali odbitej .Po wprowadzeniu przekroju przewodu i orientacyjnej długości odczytywana jest różnica w metrach i każdy "trójnik" powoduje wystarczającą różnicę do rozwalania tynku ,w tej sytuacji nawet całkowite ekranowanie przewodów nic nie daje .Ale najczęsciej przyczyną kontroli jest "życzliwy anonim" .
 • #13
  karlos79
  Level 33  
  Ta maszynka to pewnie jest tzw. "radar kablowy" - reflektometr, normalnie służy do wykrywania przerw np. w kablach telefonicznych.
  Maszynka potrafi zlokalizować usterkę z dokładnością co do centymetra.
 • #14
  macher
  Level 15  
  Nie jestem pewny ale wykrywacze przewodów działają też trochę na zasadzie modulowania sygnału i mam niejakie podejrzenie ze dobrej klasy sprzęt (na który stać ZE) poradził by sobie chyba i z tą siatką w ścianie.

  macher
 • #16
  Kobra
  Level 18  
  Witam
  Kenektron tak nazywa się urządzenie do pomiarów przyłącza elektrycznego
  To urządzenie poza możliwością sprawdzenia parametrów takich jak zwarcia, przebicia, przerwy, uszkodzenia izolacji. Pomiar ten wykonywany jest wysokim napięciem około 6 kV
  Wszelkie lewe wcinki jest w stanie wykryć za pomocą tak zwanej fali odbitej. Pomiar ten wykonywany jest przy napięciu 12V i częstotliwości 150 Mhz Odczyt ten jest wyświetlany graficznie na monitorze podobnym do oscyloskopu Tak więc wszelkie siatki, ekrany nic nie dadzą Na pocieszenie powiem, że kenektron jest urządzeniem dużym, ale mobilnym Całość upakowana jest na stałe w samochodzie mercedes 410 Nie wiem jak w innych województwach, ale w mazowieckim jest tylko jedno takie autko :D
  Pozdro
 • #17
  lukiiiii
  Level 28  
  Kobra
  Samochodem wjada ci do domu???!!! :P
 • #18
  Wojtek27
  VIP Meritorious for electroda.pl
  temat ten już niejednokrotnie był poruszany na forum. Zresztą zabroniona jest jakakolwiek rozmowa na temat nielegalnego poboru energii elektrycznej.
  Temat zamykam