Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

licznek energi elektrycznej Pytania odnosnie procedur

pawełek3650 11 Lip 2006 22:53 1982 4
 • #1 11 Lip 2006 22:53
  pawełek3650
  Poziom 16  

  witam interesuje mnie kilka odpowiedzi na nastempujace pytania tzn.

  -w jaki sposób ma byc zabierany liczniik energi elektrycznej do
  ekspertyzy tzn jak ma byc zapakowany i zabezpieczony(doddam ze panowie z ZE zucili go naoramlnie na siedzenie samochodu i zawiezli go do ekspertyzy)

  -w jakich godzina pracuje inkasent bo domnie czasmi przychodzi po 21

  -czas w jakim ma dac odpowiedz ZE od dnia zabrania licznika do ekspertyzy( umnie trwało to 1,5 miesiaca)

  chciałbym zeby te odpowiedzi jak mozecie buły poparte ustawowo wiem ze to trudne albo chodzi mi o zetelna odpowiedz

 • #2 11 Lip 2006 23:33
  Jerzy Węglorz
  Poziom 38  

  Ekspertyzę było łatwo zrobić bez demontażu: jeżeli dysponujesz żarówkami 100W, to można zdjąć charakterystykę licznika załączając kolejno 1 - 2 - 3 żarówki 100W i zliczając ilość obrotów tarczy w ciągu np. 5 minut. Na liczniku jest podane, ile obrotów ma wykonać tarcza dla zliczenia 1 kWh.
  Próg czułości licznika to ok. 15W, poniżej tego ma prawo się nie obracać. Dla pomiaru mocy na poziomie 1000 i wiecej watów, można użyć np. czajnika elektrycznego.
  Licznik "rzucony" na siedzenie samochodu nie powinien się uszkodzić, ale gdyby upadł na ziemię, to może uszkodzić się łożyskowanie tarczy, ale takie uszkodzenie napewno nie może powstać podczas "wiszenia" licznika na ścianie.

 • #3 12 Lip 2006 10:47
  pawełek3650
  Poziom 16  

  Panie Jerzy Węglorz chodzi oto ze przyjechali domnie z ZE i zabrali własnie licznik w takich okolicznosciach ze go nawet niezabespieczyli wkłdając do samochodu dlamnie to sie wydawało nienormalne a aparature którą mieli do pomiaru czy licznik jest sprawny niepotrafili sie posługiwac.Po drugie denerwóje mnie jak mi inkasent przychodzi spisywac licznik np o 21:40 musi miec jakis wydzielony czas pracy od do i chce własnei sie dowiedziec jak to wszystko ma wyglondac i jak sie to opierwa w swietle prawa pozdrawiam

 • #4 12 Lip 2006 20:37
  joanna_wroclaw
  Poziom 2  

  Jestem pracoenikiem energetyki wrocławskiej i już wyjaśniam procedury :

  1) inkasent ma prawo chodzic na odczyty w godzinach od 8 do 20, przynajmniej w moim zakładzie, po godzinie 21 ma Pan prawo go nie wpuścic,
  2) to samo dotyczy monterów, chyba,że uzgodni Pan w dyspozycji monterów inna poźniejszą godzne bo naprzykład przychodzi Pan z pracy o 21 ale musi byc to uzgodnione,
  3) licznik do badani pod kątem prawidowości wskazań i czy nie przykładał Pan np. magnesów nedymowych, zabiera sie w tak zwanych kopertach securiti, które posiadają swój indywidualny niepowtarzalny numer, do tego musi Pan podpisać protokół zabrania takiego licznika, jeżeli jest podejżenie o nielegalny pobór energii elektrycznej a odmówi Pan podpisu protokołu taki zapis pojawia sie na nim ;" odbiorca odmawia podpisu na protokole". Ma Pan prawo być obecny przy badaniu Pańskiego licznika przez zakład energetyczny, który ma obowiązek poinformować kiedy takie sprawdzenie bedzie sie odbywało.
  I jeszcze jedno o kontrolach układu pomiarowego pod kontem nielegalnego poboru energii elektrycznej zakłąd nie musi informować ( z wiadomych względów) Jeżeli ma Pan jeszcze jakieś pytania, to proszę pisac na meila udziele odpowiedzi.

 • #5 12 Lip 2006 22:13
  Jerzy Węglorz
  Poziom 38  

  Z magnesami neodymowymi w zastosowaniu do falszowania wskazań liczników energii elektrycznej jest lipa, ale to jest dobry pretekst, by przyjrzeć się instalacji u użytkownika, czy nie ciągnie prądu "na lewo".
  W liczniku jest już magnes, w którego szczelinie obraca się tarcza, napędzana polem 2 elektromagnesów: cewki "napięciowej" i "prądowej". Ruch tarczy jest hamowany prądami wirowymi, wywołanymi magnesem hamującym.
  Żeby zewnetrznym polem magnetycznym zwiększyć hamowanie, trzeba by magnesu o natężeniu pola ok. 100 razy silnieszym, niż ma magnes znajdujący się wewnątrz licznika. Jeżeli pole magnesu zewnętrznego by rozmagnesowało ten magnes, który jest w środku, to tarcza nie będzie hamowana i licznik będzie fałszował na niekorzyść odbiorcy. Przyłożenie pola zewnętrznego zgodnie z polem magnesu wewnetrznego powinno zwiększyć hamowanie, ale tylko na czas przylożenia tego pola, bo po jego odjęciu magnes wraca do swojego poprzedniego trwałego namagnesowania (patrz: pętla histerezy dla materiałów magnetycznie twardych).
  Fakt, że niektórzy funkcjonariusze zakładów użyteczności publicznej przeżywają we śnie swoją rolę jako szeryfowie lub Zorro, i czasem nie potrafią odróżnić snu od jawy ...
  A faktycznie najszybciej można sprawdzić licznik włączając żarówkę o znanej mocy (np. 100W) i zmierzyć czas 1 obrotu tarczy (ew. 10, czy jak ktoś ma czas - 100) i z tego przeliczyć ilość pobranej energii.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME