Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

degradacja linii orange czy zamierzone działanie ?

drabik19 17 Cze 2013 10:58 2529 18
  • #1 17 Cze 2013 10:58
    drabik19
    Poziom 6  

Witam, otóż mam internet netii na liniach orange. Dwa miesiące temu przesiadłem się z 6Mb na opcję do 10Mb, aby mieć większy upload. Prędkości były przez 1.5 miesiąca w porządku pobieranie ok 7.5Mb i wysyłanie ok 1Mb. Niestety po burzy naderwał się kabel przy słupie przez co 4 dni nie miałem sygnału w tel i brak internetu. Po naprawie prędkość internetu down 3,5Mb a up 0.2Mb. Zgłaszałem to 7 razy, mechanizm stabilizujący podobno był włączany trzykrotnie a prędkość w centrali mam ustawioną na 10Mb. Rzeczywista prędkość to ciągle 3,5Mb i 0,2Mb Techników nie było u mnie ani razu sprawdzić parametry. Teraz tłumaczą się degradacją linii i tym że jest to łącze 1-10Mb więc mieszczę się w tym przedziale.Nic do nich nie przemawia, ja swoje a oni swoje. W jaki sposób mogę ich zmusić aby zwiększyli mi prędkość na tą która była przed awarią ? miał ktoś z czymś takim styczność? Proszę o pomoc cała sprawa toczy się już 2 tygodnie i nie wiem już jakich argumentów używać aby cokolwiek zrobili.

Parametry linii

0 18
  • #2 17 Cze 2013 13:46
    seb235
    Poziom 26  

Wg parametrów które pokazałeś spot oszacował maksymalną prędkość linii na 11Mbit/s down, z tym że nie podałeś w jakim czasie robiłeś ten zrzut ekranu bo w godzinach szczytu i poza nimi może on wyglądać różnie.

Wg mnie te 6Mbit/s spokojnie możesz mieć, a problemem jest fakt że jesteś na BSA, przejdź na neostradę i pewnie wszystko się unormuje :)

0
  • #3 17 Cze 2013 14:43
    Lzep
    Poziom 39  

seb235 napisał:
    Wg mnie te 6Mbit/s spokojnie możesz mieć, a problemem jest fakt że jesteś na BSA, przejdź na neostradę i pewnie wszystko się unormuje :)
    No nie wiem, czy się unormuje ? Mam Neo, też przeszedłem z 6Mb -> 10Mb i objawy są całkiem podobne, chociaż nie było żadnego uszkodzenia linii !
    Od dwóch/trzech miesięcy mam tylko 3Mb/0.2Mb, a na początku (listopad, grudzień) było przynajmniej te 6-7Mb i 0.7 w uplod. Zbieram się od dłuższego czasu na zgłoszenie tego do Orange, ale jak czytam opinie tych co zgłaszali, to mi się odechciewa :cry:.

0
  • #4 17 Cze 2013 14:58
    seb235
    Poziom 26  

To nie wiem co Ci mogę doradzić poza reklamacją usługi.

Ja usługi TP nigdy nie miałem z prostego powodu - konieczność utrzymywania telefonu stacjonarnego bądź płacenia za utrzymanie linii. Teraz do argumentów przeciw doszedł DLM.

0
  • #5 17 Cze 2013 15:16
    Lzep
    Poziom 39  

W końcu zareklamuję, no bo jakie inne wyjście. Przez kilka lat z usług Neo byłem zadowolony, zwłaszcza 6Mb działało super ! A stacjonarny i tak mam (przyzwyczaiłem się !). Robiłem ostatnio próbę ze zmianą sprzętu (modem/router/switch), z Microcom'a na Zyxel'a - nic nie pomogło - a Zyxel w pracy połączył się z centralą na 24Mb (mamy łącze 20Mb), więc nie wiem już o co tu chodzi ?

0
  • #6 18 Cze 2013 00:29
    drabik19
    Poziom 6  

@ seb235
    Chętnie bym przeszedł lecz mam umowę z netia dodatkowo nie wiem jak jest teraz ale wcześniej nie można było mieć internetu w orange jeśli miałeś najniższy abonament tel. netii to nie przeszkadzało i dlatego podpisałem z nimi umowę. Pomiar robiłem ok 11.00 teraz router wskazuje maksymalną szybkość 10Mb i 8.6dB Wiem że mogę mieć minimum 6Mb bo przez bodajże 3 lata miałem taką prędkość i nie było nigdy problemów. Tego samego zdania jest technik z którym dziś rozmawiałem. Powiedział że skoro przez ten okres czasu internet działał bez przeszkód to wina tkwi w czymś innym a na pewno nie degradacji gdyż ona przebiegałaby stopniowo. Po czym znów przekazał sprawę do techników na centrali i poprosiłem aby dodatkowo zrobili pomiar na mojej linii. Może jak z nimi pogadam to będę wiedział coś więcej.

@Lzep
    Nie ma na co czekać tylko zgłaszać do skutku tylko to pozostało razem z nadzieją że kiedyś dadzą normalną prędkość.

0
  • #7 18 Cze 2013 09:04
    my41s
    Poziom 32  

Lzep napisał:
    W końcu zareklamuję, no bo jakie inne wyjście

Aby jeszcze na zgłoszeniach nie dorabiali sobie, to zgłaszaj przez orange online - ja tak teraz robię. Co prawda czasem nie ma odpowiedzi, ale skopiuj sobie zgłoszenie i wysyłaj je co jakieś 2 dni. Numer zgłoszenia się dostaje.
    Lzep napisał:
    Zbieram się od dłuższego czasu na zgłoszenie tego do Orange, ale jak czytam opinie tych co zgłaszali, to mi się odechciewa :cry:.

Ja też się zbierałem do zgłaszania przeciążeń, ale w końcu się zebrałem, napisałem kilka razy (i raz zadzwoniłem) przełączyli mnie ponoć na inny dslam i na razie (odpukać) jest w miarę ok.
    seb235 napisał:
    Ja usługi TP nigdy nie miałem z prostego powodu - konieczność utrzymywania telefonu stacjonarnego bądź płacenia za utrzymanie linii. Teraz do argumentów przeciw doszedł DLM.

Sczerze powiedziawszy, to ten cały (...) dlm - dynamic line management - działa już naprawdę długo, tylko teraz jest to tak rozgłoszone. Miałem bardzo duże nieprzyjemności ok. 4 lat wstecz jak 'ktoś/coś' przycięło mi synchronizację, żebym miał stabilną linię (chociaż tego nie wymagała). Wolę do tego nie wracać.
    drabik19 napisał:
    Pomiar robiłem ok 11.00 teraz router wskazuje maksymalną szybkość 10Mb i 8.6dB

Jeśli masz 8.6dB a synchro na ~4Mb/s to o stabilnych 6 raczej zapomnij. Ewidentnie coś masz na linii. Zgłoś uszkodzenie telefonu - trzaski, czy buczenie.

0
  • #8 20 Cze 2013 13:36
    drabik19
    Poziom 6  

Dzisiaj w końcu pokazali się technicy. Po ponad godzinnym spotkaniu, dokładnym sprawdzaniu linii dzwonieniu do techników itp. udało się przywrócić normalną prędkość. Okazało się że linia jest bardzo dobra i to netia obcięła mi prędkość na loginie a w rozmowach z bok i technikami zapewniano mnie kilkukrotnie iż jest ustawione 10Mb i jest to degradacja linii. Ciekawe praktyki stosuje Netia. Mam nadzieję że moja walka przez 17 dni (co drugi dzień zgłaszałem zaniżony transfer) nie pójdzie na marne i przekaże innym użytkownikom że należy walczyć o swoje pomimo iż nas zbywają.

Oto moje aktualne parametry co prawda jest jeszcze 10 dni na stabilizację. Więc zapewne prędkość spadnie.

0
  • #9 20 Cze 2013 14:01
    Marek Drapik
    Poziom 13  

@ drabik19, po okresie stabilizacji, jak będziesz miał pytania - polecam kontakt przez formularz pomocy , jak masz konto na facebook - nie trzeba "walczyć " jak mówisz tylko zgłaszasz problem .

0
  • #10 20 Cze 2013 14:25
    seb235
    Poziom 26  

drabik19 Skoro Ci netia ustawiła blokadę na loginie to dlaczego synchronizacja była inna ? :)

Blokada na loginie powoduje iż w stosunku do synchronizacji masz niską prędkość ty miałeś prędkość stosowną do synchronizacji. Wg mnie po prostu zadziałał DLM a problem powróci niebawem.

Lepiej aby już działało, ale to całe tłumaczenie o loginach itd ... wg mnie bez sensu :)

0
  • #11 20 Cze 2013 14:34
    terrade
    Poziom 36  

drabik19 napisał:
    Okazało się że linia jest bardzo dobra i to netia obcięła mi prędkość na loginie
    Podwójna nieprawda.

1.Miałeś obciętą synchronizację przez DLM (automat TP/Orange) i to ona pozwalała na 3.3 Mb/s (3.5 to nieprawidłowy pomiar). Nie było blokady na loginie (ewentualnie na 6 Mb/s, ale to nie miało wpływu, bo i tak synchronizacja była mocniejszą blokadą).
    2.Linia nie jest bardzo dobra, Margin 3.9 dB wygląda marnie, ale wcześniej była tragiczna (sam pisałeś o awarii po burzy). Jak bardzo obetnie DLM to się okaże, przynajmniej na upstream powinien być duży zysk.

0
  • #12 20 Cze 2013 15:35
    drabik19
    Poziom 6  

@Marek Drapik
    Według mnie trzeba walczyć nie tylko zgłaszać gdyż kilkukrotnie powiedziano mi że zaniżony transfer jest przez degradację linii i nie da się nic zrobić. Gdybym zaprzestał na tym miałbym taką prędkość jaką mi udzielili. Co więcej to ja prosiłem technika "stacjonarnego" o techników "mobilnych" aby sprawdzili linie. Tylko dzięki temu że oni zadzwonili udało się rozwiązać problem.

@seb235
    widocznie miałem przypisane 4Mb zamiast 10Mb. Jako że możliwości linii pozwalają na więcej synchronizowało z maksymalną prędkością. Ja tak to rozumiem bo się nie dopytywałem. DLM był resetowany 4 razy, dzisiaj 5 raz przy mnie i nic to nie pomagało. Dopiero po telefonach technika usunęli limit na loginie. Tak mi powiedzieli technicy wątpię aby mieli interes kłamać.

@terrade
    ad.1 jak wyżej
    ad.2 do centrali mam ok. 3-3,5 km panowie stwierdzili że jak na taką odległość jest to bardzo dobra linia.

0
  • #13 20 Cze 2013 16:58
    seb235
    Poziom 26  

drabik19 napisał:
    @seb235
    widocznie miałem przypisane 4Mb zamiast 10Mb. Jako że możliwości linii pozwalają na więcej synchronizowało z maksymalną prędkością. Ja tak to rozumiem bo się nie dopytywałem. DLM był resetowany 4 razy, dzisiaj 5 raz przy mnie i nic to nie pomagało. Dopiero po telefonach technika usunęli limit na loginie. Tak mi powiedzieli technicy wątpię aby mieli interes kłamać.

Tylko że dalej to nie ma sensu, będąc na usłudze BSA netia nie ma dostępu do DSLAMu z racji tego że jest to sieć TP. Także Netia nie mogła Ci ustawić złego profilu bo niby jak? W każdej kwestii zmiany profilu netia może jedynie wysyłać monit do TP.

Na razie to ja bym nie chwalił dnia przed zachodem słońca, niebawem godziny szczytu zobaczymy co się z łączem stanie. Jeżeli to był DLM to pewnie wylądujesz niebawem na tym samym. Jeżeli nie to obstawiam zły profil na porcie DSLAM, ewentualnie zepsuty port i prze-krosowanie linii na nowym rozwiązało problem :)

0
  • #14 20 Cze 2013 18:18
    drabik19
    Poziom 6  

Nie wiem... może technik tak powiedział aby nie musiał się tłumaczyć, a może netia zleciła orange obniżenie prędkości... tak czy siak parametry na razie mam takie same jak 6 godz temu i 0 błędów. Liczę się z tym że to nie potrwa długo i będę miał synchronizację na poziomie ok 8Mb. tak jak wcześniej przed tym całym zamieszaniem.

0
  • #15 20 Cze 2013 18:57
    seb235
    Poziom 26  

Spokojnie u mnie też jeszcze parametry są wysokie, a o 21 będą na styk albo krytyczne na tyle że synchronizacja spadnie o pare Mbit/s :)

0
  • #16 21 Cze 2013 08:17
    drabik19
    Poziom 6  

Jednak musieli coś poprawić na mojej linii bo wczoraj w godzinach szczytu margines miałem 4bB prędkość max spadła do 9.5Mb ale synchronizacja utrzymała się na 10.55Mb i nadal nie ma żadnych błędów. wcześniej przy synchronizacji na ok8Mb też schodziło do 4 dB także jest lepiej.

0
  • #17 21 Cze 2013 09:28
    seb235
    Poziom 26  

drabik19 napisał:
    Jednak musieli coś poprawić na mojej linii bo wczoraj w godzinach szczytu margines miałem 4bB prędkość max spadła do 9.5Mb ale synchronizacja utrzymała się na 10.55Mb i nadal nie ma żadnych błędów. wcześniej przy synchronizacji na ok8Mb też schodziło do 4 dB także jest lepiej.

Oj mieszasz mieszasz, prędkość na poziomie sprzętu a na poziomie IP to zupełnie coś innego, mając synchronizacje na 10.5Mbit/s właśnie mniej więcej uzyskasz tyle ile pisałeś czyli te 9Mbit/s także nic nie spadło.

Marginesu 4dB DLM nie zostawi także cięcie jest nieuniknione, przy dobrych stabilnych liniach margines powinien być minimum 6dB, w przypadku słabszych linii zwiększa się go na 9dB.

Może Ci się uda chociaż te 5Mbit/s mieć :)

0
  • #18 21 Cze 2013 15:02
    drabik19
    Poziom 6  

Niestety ty źle zrozumiałeś bo pisałem że miałem synchronizację 10.5Mb która w godzinach szczytu się nie zmieniła natomiast maksymalna prędkość linii obniżyła się z 10.8 do 9.5Mb oraz margines zakłóceń z 6 do 4db. Wcześniej przed awarią miałem synchronizację na ok 8Mb a margines zakłóceń zachowywał się identycznie a jak wiadomo im większa synchronizacja tym mniejszy margines.

0
  • #19 21 Cze 2013 20:30
    bienek234
    Poziom 13  

Taka prędkość to marzenie , no chyba że mieszkasz w mieście

0